Jak dbać o miejsca intymne na wakacjach?

Wakacje to trudny czas dla higieny intymnej. I to nie tylko wtedy, gdy jedziesz do egzotycznych krajów czy pod namiot. Każde oddalenie od domu jest wyzwaniem. Zobacz, jak zadbać o najbardziej prywatne części ciała, gdy jesteś na urlopie.

GettyImages
fot. GettyImages

Niewiele jest na świecie rzeczy bardziej irytujących niż swędzenie czy pieczenie w najbardziej prywatnych okolicach Twojego ciała. Zwłaszcza gdy właśnie wyrwałaś się z kieratu i masz silne postanowienie odpocząć na cały rok. Dlatego przygotuj się na wyjazd teoretycznie, żeby na plaży łapać słońce bez gorączkowego powstrzymywania się od drapania tam, gdzie publicznie drapać się nie wypada.

Czy w czasie okresu można się kąpać w morzu/jeziorze?

Można. „Nie znam żadnych badań, które wskazywałyby, że pływanie czy pluskanie się w morzu podczas okresu może stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiety – mówi doktor Marek Blitek, doświadczony ginekolog-położnik. – Oczywiście przy założeniu, że kąpielisko jest dopuszczone do kąpieli przez sanepid”. Jednak w te dni, kiedy obficie krwawisz, weź pod uwagę innych plażowiczów, bo może się zdarzyć, że krew menstruacyjna znajdzie sobie ujście – a do najbliższej toalety droga wiedzie przez zatłoczoną plażę

Sprawdź: Najlepsze wakacje w życiu - poradnik

Co zrobić, gdy piasek dostanie się do pochwy?

Wcale nie musisz być bywalczynią plaż nudystów, żeby Ci się to przytrafiło. Czasami się wygłupiamy, czasami, grając w piłkę, lądujemy na pupie, a bywa, że – gdy nikt nie widzi – kochamy się na wydmach. Czasami drobniutki piasek dostaje się do pochwy i bardzo nieprzyjemnie uwiera i piecze. Nie próbuj go wycierać „na sucho”, bo tylko zwiększysz podrażnienie. „W takiej sytuacji najlepiej iść do łazienki, rozchylić nieco wargi sromowe i wypłukać piasek ciepłą wodą – radzi dr Blitek. – Nie trzeba robić irygacji: piasek nie dostaje się aż tak głęboko”.

Czy można tamponem blokować upławy lub obfitą wydzielinę w czasie owulacji?

„O ile upławy nie są wynikiem infekcji, czyli nie towarzyszy im świąd, pieczenie czy nieprzyjemny zapach, można stosować tampony, choć podpaski lub wkładki higieniczne w tej sytuacji byłyby lepsze” – mówi dr Blitek.

Gdy mam infekcję w czasie okresu, to lepsze są tampony czy podpaski?

No cóż, nie od dziś wiadomo, że nieszczęścia lubią chodzić parami. Jeśli przyszły do Ciebie, dr Blitek poleca wybrać podpaski. Podpaska pozwala wypłynąć płynom na zewnątrz: zawsze to nieco mniej bakterii/ grzybów w środku. Na podpasce łatwiej też jest zauważyć ewentualne zmiany w konsystencji czy kolorze wydzieliny i podzielić się tą wiedzą podczas wizyty u ginekologa.

Czy warto używać płynów do higieny intymnej?

Niekoniecznie. Uczeni z University of Guelph w Kanadzie zbadali zależność między używaniem produktów dla kobiet specjalnie przeznaczonych do higieny intymnej a częstotliwością infekcji intymnych i odkryli, że te z nas, które używają żeli, nawilżaczy i odżywek nawilżających w miejscach intymnych, aż trzykrotnie częściej mają objawy infekcji bakteryjnych i grzybiczych niż te, które ograniczają się do zwykłej wody z mydłem. Zanim jednak wyrzucisz do śmieci wszystkie płyny do higieny intymnej, weź pod uwagę zastrzeżenie autorów badania, którzy przyznają, że być może jest tak, że kobiety mające często problemy z nawracającymi infekcjami próbują tymi produktami łagodzić objawy.

Zobacz też: 8 różnych typów wagin oraz Miejsca intymne - 6 problemów i rozwiązań

Zobacz również:
REKLAMA