Jak czyścić uszy?

Czy istnieje bezpieczny sposób czyszczenia uszu? Czy w ogóle powinnaś to robić, skoro zbyt częste czyszczenie uszu powoduje nadmierne wydzielanie się woskowiny? Odpowiadamy.

Jak czyścić uszy? fot. shutterstock.com

Co zatyka nam uszy?

Najczęstszym powodem zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny, czyli naturalnej wydzieliny usznej, której głównym zadaniem jest ochrona przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. W skład mieszanki, która tworzy woskowinę, wchodzą: wydzielina gruczołów łojowych i woskowinowych, a także fragmenty złuszczonego naskórka z przewodu słuchowego. Jej kolor i konsystencja mogą się różnić w zależności od organizmu. Nie ma jednego, określonego wyglądu.

REKLAMA

Zwykle woskowina przyjmuje kolor jasnożółty, miodowy lub brunatny i może być zarówno lepka, lejąca, grudkowata, jak i sucha. Jeżeli kolor woskowiny znacząco odbiega od normy (np. jest w kolorze zielonym czy szarym) należy skonsultować się z laryngologiem w celu zdiagnozowania przyczyny. Woskowina chroni nasze uszy przed bakteriami oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jakim jest np. wpadający do uszu kurz. Z tego względu nie powinno się jej nadmiernie usuwać, ponieważ w ten sposób pozbywamy się naturalnej ochrony kanału słuchowego.

ZOBACZ TEŻ: Dobre i tanie kosmetyki: 30 perełek do 30 zł

Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby

Zdrowe uszy oczyszczają się same, dlatego w tym przypadku nie powinno się usuwać woskowiny. Jeżeli jednak czujesz, że przeszkadza Ci nadprodukcja woskowiny w Twoich uszach, podejdź do ich czyszczenia z głową. Zacznijmy od tego, że częstotliwość używania patyczków powinnaś ograniczyć do minimum. Wiele z nas ma tendencję do nadmiernego i zbyt głębokiego wsadzania patyczka do ucha. Jest on przeznaczony wyłącznie do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu. Ponadto wkładając patyczek zbyt głęboko, ryzykujemy wepchnięciem woskowiny w głębsze części kanału, tym samym powodując jego zatkanie. Zatkanie ucha woskowiną może prowadzić nawet do zaburzenia słuchu.

Przekonałam się o tym na własnej skórze, kiedy chciałam „dokładnie” wyczyścić ucho patyczkiem. Zatkałam sobie ucho woskowiną, a po kilku dniach wylądowałam u lekarza z ostrym bólem i zapaleniem ucha. Jeżeli w ogóle decydujesz się na zakup patyczków, którymi będziesz czyściła tylko zewnętrzną część ucha, pamiętaj, że rodzaj patyczka, który wybierzesz, jest także bardzo ważny. Wybierz taki ze zgrubionym zakończeniem, który uniemożliwi Ci włożenie go głębiej. Ta rada jest również oparta na moich doświadczeniach. Tym razem, bogatsza o doświadczenia sprzed kilku lat, czyściłam ucho bardzo delikatnie przy użyciu patyczka, który niestety był bardzo słabej jakości, wąski, o cienkim zakończeniu. Pomimo tego, że czyściłam ucho raczej ostrożnie mały, wręcz mikroskopijny, kawałek waty umieszczony na końcu patyczka, utknął w moim uchu. Niestety szybko przemieścił się w głębsze partie ucha, do tego stopnia, że kolejny raz musiałam odwiedzić laryngologa.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem mycia uszu jest zwykła woda z mydłem. Jeżeli przeszkadza Ci nadmiar woskowiny, możesz go także usunąć używając do tego specjalnych płynów, sprayu lub kropli, które kupisz w każdej aptece. Tego typu preparaty mają na celu zmiękczenie wydzieliny, co ułatwia jej usunięcie.

Innym sposobem na pozbycie się czopu powstałego z nadmiaru woskowiny w uchu jest parafina, inaczej olej parafinowy – także dostępny w aptekach. Parafinę podgrzej do temperatury 36-37 stopni Celsjusza (zbliżonej do temperatury ciała). Następnie połóż się na boku i zakrop jedno ucho (należy wkropić około 5 kropli do jednego ucha). To samo powtórz z drugim uchem. Połóż się na ręczniku, ponieważ parafina będzie wypływać z uszu.

Jeżeli odczuwasz dyskomfort, spowodowany bólem ucha, możesz sięgnąć po wodę utlenioną, która pomoże w walce z drobnoustrojami, wirusami, grzybami i bakteriami. Pamiętaj, aby podczas aplikacji zachować szczególną ostrożność. Stosuj jedynie 1,5 lub 3% roztwór wody utlenionej. Zacznij od wkropienia jednej kropli do ucha. Kolejne 3 możesz wkropić, jeżeli nie pojawi się dodatkowy ból. Woda utleniona rozcieńczona z wodą (3% roztworu z ½ szklanki wody) wkrapiana gruszką lub pipetą może również posłużyć jako roztwór oczyszczający uszy z nadmiaru woskowiny.

Czy wiesz, że…

Przeżuwanie i ziewanie pomaga naturalnie wypychać woskowinę na zewnątrz przewodu słuchowego?

REKLAMA

REKLAMA

Świecowanie/konchowanie uszu

Jak czyścić uszy? fot. shutterstock.com

Alternatywą dla aptecznych specyfików może być znana od lat metoda świecowania uszu, nazywana także konchowaniem. Polecana jest nie tylko osobom zmagającym się z nadmiarem woskowiny, ale także przy zapaleniu zatok czy przeziębieniu. Może być wykonywany zarówno w domu jak i w salonie kosmetycznym. Jest to zabieg leczniczy, ale także relaksacyjny, który polega na początkowym wmasowaniu kremu w małżowinę uszną w celu pobudzenia krążenia.

Osoba, która ma wykonywany zabieg konchowania leży na boku z głową przykrytą ręcznikiem ze specjalnym otworem na ucho. Następnie rozpalana jest specjalna świeca zawierająca blaszkę, na której będą osadzać się zanieczyszczenia wydobywana w trakcie zabiegu. Świeca umieszczana jest w przewodzie słuchowym na głębokość około 1cm. Następnie wypala się częściowo (nie do końca, aby nie poparzyć ucha), a jej nadmiar usuwany jest pęsetą. Zabieg kończy się, kiedy świeca wypali się do odpowiednio zaznaczonej lini. Koszt zabiegu w salonach kosmetycznych waha się między 60 a 120 zł.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu konchowania:

  • uszkodzona błona bębenkowa
  • ropny wyciek z ucha
  • stały aparat słuchowy
  • alergia na produkty pszczelarskie
  • implanty w uszach

Kiedy należy udać się do laryngologa?

Jeżeli w uchu lub w uszach pojawi się czop, który blokuje prawidłowe funkcjonowanie przewodu słuchowego i czyszczenie preparatami z apteki nie przynosi żadnych skutków, niezwłocznie udaj się do laryngologa, który wykona płukanie ucha. Jest to zabieg zwykle bezbolesny, niektórzy odczuwają łaskotanie, który polega na wprowadzeniu do ucha ciepłej wody pod odpowiednim ciśnieniem, co ma na celu rozbicie zalegającej woskowiny. W niektórych przypadkach, przy podejrzeniu zapalenia ucha lub perforacji błony bębenkowej, lekarz może podjąć decyzję o usunięciu woskowiny przy użyciu specjalnego haczyka lub ssaka.

ZOBACZ TEŻ: Kwasy na twarz - rodzaje, jaki wybrać i jak stosować?

Zobacz również:
Nie ma to jak chodzenie własnymi ścieżkami. I to uczucie zostawiania pierwszych kroków na świeżym śniegu! Ale nie ma przyjemności z outdooru bez pewności, że trafi się z powrotem do domu.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA