Co zatyka nam uszy?
Najczęstszym powodem zatkanych uszu jest nadmiar woskowiny, czyli naturalnej wydzieliny usznej, której głównym zadaniem jest ochrona przewodu słuchowego oraz błony bębenkowej. W skład mieszanki, która tworzy woskowinę, wchodzą: wydzielina gruczołów łojowych i woskowinowych, a także fragmenty złuszczonego naskórka z przewodu słuchowego. Jej kolor i konsystencja mogą się różnić w zależności od organizmu. Nie ma jednego, określonego wyglądu.
Zwykle woskowina przyjmuje kolor jasnożółty, miodowy lub brunatny i może być zarówno lepka, lejąca, grudkowata, jak i sucha. Jeżeli kolor woskowiny znacząco odbiega od normy (np. jest w kolorze zielonym czy szarym) należy skonsultować się z laryngologiem w celu zdiagnozowania przyczyny. Woskowina chroni nasze uszy przed bakteriami oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych, jakim jest np. wpadający do uszu kurz. Z tego względu nie powinno się jej nadmiernie usuwać, ponieważ w ten sposób pozbywamy się naturalnej ochrony kanału słuchowego.
ZOBACZ TEŻ: Dobre i tanie kosmetyki: 30 perełek do 30 zł
Jak wyczyścić ucho z woskowiny? Domowe sposoby
Zdrowe uszy oczyszczają się same, dlatego w tym przypadku nie powinno się usuwać woskowiny. Jeżeli jednak czujesz, że przeszkadza Ci nadprodukcja woskowiny w Twoich uszach, podejdź do ich czyszczenia z głową. Zacznijmy od tego, że częstotliwość używania patyczków powinnaś ograniczyć do minimum. Wiele z nas ma tendencję do nadmiernego i zbyt głębokiego wsadzania patyczka do ucha. Jest on przeznaczony wyłącznie do oczyszczania małżowiny usznej tylko do ujścia przewodu. Ponadto wkładając patyczek zbyt głęboko, ryzykujemy wepchnięciem woskowiny w głębsze części kanału, tym samym powodując jego zatkanie. Zatkanie ucha woskowiną może prowadzić nawet do zaburzenia słuchu.
Przekonałam się o tym na własnej skórze, kiedy chciałam „dokładnie” wyczyścić ucho patyczkiem. Zatkałam sobie ucho woskowiną, a po kilku dniach wylądowałam u lekarza z ostrym bólem i zapaleniem ucha. Jeżeli w ogóle decydujesz się na zakup patyczków, którymi będziesz czyściła tylko zewnętrzną część ucha, pamiętaj, że rodzaj patyczka, który wybierzesz, jest także bardzo ważny. Wybierz taki ze zgrubionym zakończeniem, który uniemożliwi Ci włożenie go głębiej. Ta rada jest również oparta na moich doświadczeniach. Tym razem, bogatsza o doświadczenia sprzed kilku lat, czyściłam ucho bardzo delikatnie przy użyciu patyczka, który niestety był bardzo słabej jakości, wąski, o cienkim zakończeniu. Pomimo tego, że czyściłam ucho raczej ostrożnie mały, wręcz mikroskopijny, kawałek waty umieszczony na końcu patyczka, utknął w moim uchu. Niestety szybko przemieścił się w głębsze partie ucha, do tego stopnia, że kolejny raz musiałam odwiedzić laryngologa.
Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem mycia uszu jest zwykła woda z mydłem. Jeżeli przeszkadza Ci nadmiar woskowiny, możesz go także usunąć używając do tego specjalnych płynów, sprayu lub kropli, które kupisz w każdej aptece. Tego typu preparaty mają na celu zmiękczenie wydzieliny, co ułatwia jej usunięcie.
Innym sposobem na pozbycie się czopu powstałego z nadmiaru woskowiny w uchu jest parafina, inaczej olej parafinowy – także dostępny w aptekach. Parafinę podgrzej do temperatury 36-37 stopni Celsjusza (zbliżonej do temperatury ciała). Następnie połóż się na boku i zakrop jedno ucho (należy wkropić około 5 kropli do jednego ucha). To samo powtórz z drugim uchem. Połóż się na ręczniku, ponieważ parafina będzie wypływać z uszu.
Jeżeli odczuwasz dyskomfort, spowodowany bólem ucha, możesz sięgnąć po wodę utlenioną, która pomoże w walce z drobnoustrojami, wirusami, grzybami i bakteriami. Pamiętaj, aby podczas aplikacji zachować szczególną ostrożność. Stosuj jedynie 1,5 lub 3% roztwór wody utlenionej. Zacznij od wkropienia jednej kropli do ucha. Kolejne 3 możesz wkropić, jeżeli nie pojawi się dodatkowy ból. Woda utleniona rozcieńczona z wodą (3% roztworu z ½ szklanki wody) wkrapiana gruszką lub pipetą może również posłużyć jako roztwór oczyszczający uszy z nadmiaru woskowiny.
Czy wiesz, że…
Przeżuwanie i ziewanie pomaga naturalnie wypychać woskowinę na zewnątrz przewodu słuchowego?
Komentarze
~norik, 2020-11-28 21:05:56
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?