Jak być eko? - 7 najprostszych sposobów. Sprawdź, co zyskasz

Bycie bardziej eko to nie tylko moda. Kiedy chronisz Matkę Naturę, ona odpłaca Ci się mnóstwem korzyści dla zdrowia i urody. Warto spróbować, szczególnie, że może Ci się to opłacać także z innych względów.

rower, być eko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jazda rowerem

Weźmy na przykład dojeżdżanie do pracy rowerem. Po pierwsze nie wydajesz pieniędzy na benzynę czy bilety, po drugie nie wkurzasz się stojąc w korkach, po trzecie omija Cię szukanie miejsca do parkowania I najważniejsze, że zaliczasz mały trening przed i po pracy.

Bez dodatkowych ćwiczeń, jeżdżąc do pracy przez rok, możesz schudnąć od kilku do 10 kilogramów (oczywiście to zależy od dystansu). Mało? No to wyliczamy kolejne korzyści.

ZOBACZ TEŻ: Jak segregować śmieci? Lista problematycznych odpadów

Prysznic

Oszczędzając energię potrzebną do podgrzania wody i myjąc się w chłodniejszej wodzie, chronisz warstwę ochronną naskórka i zapobiegasz wysychaniu. Dzięki temu skóra jest gładsza i niepodrażniona.

Mniej mięsa

Krowy produkują metan – gaz odpowiedzialny za ocieplenie klimatu. Kupując mniej mięsa, przestajesz napędzać tę machinę, a jednocześnie – jedząc więcej warzyw – dajesz odpocząć wątrobie i chronisz układ krążenia.

Pranie

Detergenty dostają się do środowiska wraz ze ściekami komunalnymi. Ich szkodliwość polega głównie na zmniejszaniu ilości tlenu w wodach. Ekologiczne dziewczyny ostatnio piorą w orzechach piorących, które nie powodują podrażnień i uczuleń.

ZOBACZ TEŻ: Leonardo DiCaprio wpłacił 5 milionów na walkę z pożarami w Amazonii

Lepsze szkło

Unikaj kupowania w plastikowych opakowaniach, puszkach i kartonach. Są zakałą środowiska, a poza tym mogą zawierać BPA, czyli bisfenol A – związek chemiczny, który może negatywnie wpływać na funkcje rozrodcze i sprzyjać tyciu.

Jedz sezonowo

Owoce i warzywa sprowadzane z dalekich krajów to zanieczyszczenie środowiska (transport) oraz mnóstwo szkodliwej dla organizmu chemii. Dlatego najzdrowiej jeść lokalne produkty w sezonie, a na zimę zamrażać albo robić przetwory.

Kosmetyki

Niektóre składniki kosmetyków, jak np. silikony, nie ulegają biodegradacji i nie są obojętne dla środowiska. Od pewnego czasu trwa moda na kosmetyki naturalne, które nie rozleniwiają skóry, tylko pobudzają ją do pracy. Takie kosmetyki można zrobić w domu z komponentów kupionych w sieci.

Czytaj także: Witaminy - kiedy nadmiar Ci zaszkodzi? Plus inne ciekawe fakty o zdrowiu [WH NEWS]

REKLAMA