Irygacja pochwy - na czym polega, kiedy i jak ją wykonać

Zanim zdecydujesz się na samodzielne wykonanie irygacji pochwy, zastanów się dwa razy i jeszcze raz, ponieważ stosowana bez zaleceń lekarza może wyrządzić więcej złego niż dobrego. Kiedy wykonać irygację pochwy i jak to zrobić prawidłowo?

Irygacja pochwy fot. Getty Images

Kosultacja ekspercka

””

Lek. med. KAROLINA KOZMOWSKA-CEPIGA

ginekolog, położnik
Absolwentka Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum UJ. Specjalistka ginekologii i położnictwa – przyjmuje pacjentów w krakowskiej klinice ginekologicznej Intima Clinic.

Irygacja pochwy – spis treści

Irygacja pochwy – co to?

Irygacja pochwy to inaczej przepłukiwanie pochwy przy użyciu specjalnego roztworu, który ma działanie odkażające. Do przeprowadzenia zabiegu niezbędny jest irygator – urządzenie z pojemniczkiem i rurką, za pomocą którego wprowadza się dopochwowo (pod niskim ciśnieniem) umieszczony w nim płyn, aby „oczyścić” miejsca intymne. Niektóre kobiety stosują irygację pochwy po stosunku lub po menstruacji, aby czuć się świeżo. Niestety taka praktyka skutkuje zaburzeniem naturalnej flory bakteryjnej w pochwie, co może wtórnie  sprzyjać powstawaniu infekcji intymnych. „Gdywypłukuje się florę bakteryjną pochwy, dochodzi nie tylko do wybiórczej eliminacji patogenów, ale również do niszczenia prawidłowej flory bakteryjnej – w tym pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus), który stabilizuje właściwe, kwaśne pH pochwy i odpowiada za ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi” – podkreśla ginekolog, Karolina Kozmowska-Cepiga. Z tego względu irygację pochwy należy stosować wyłącznie po jednoznacznym zaleceniu lekarskim.   

Kiedy wykonać irygację pochwy?

Irygację pochwy należy wykonać tylko, kiedy zaleci ją lekarz. Obecnie zalecana jest głównie ze względów medycznych, np. jako przygotowanie przed zabiegiem ginekologicznym. Może być korzystna również dla kobiet z drożdżycą pochwy. W tym przypadku irygacja pochwy może pomóc w usuwaniu kolonii grzybów. „W niektórych przypadkach irygacja może również łagodzić objawy podrażnienia śluzówki pochwy, a zwłaszcza wśród pacjentek onkologicznych po chemioterapii lub radioterapii– mówi lek. med. Karolina Kozmowska-Cepiga. – Irygacji pochwy nie wykonuje się natomiast, gdy rozwija się stan zapalny i infekcyjny, ponieważ może dojść wówczas do zapalenia narządów miednicy mniejszej drogą wstępującą. Stan zapalny może przenieść się do szyjki macicy, jamy macicy, przydatków i miednicy mniejszej. Irygacji nie rekomenduje się wykonywać w ciąży ani w trakcie trwania miesiączki! Nie powinna być również wykonywana zbyt często”.

Zestaw do irygacji pochwy 

Irygację pochwy wykonuje się za pomocą irygatora, czyli buteleczki, do której wlewa się zalecony przez lekarza płyn. Nasza ekspertka przypomina, że przede wszystkim powinny to być środki przebadane farmakologicznie. Wprowadzanie do pochwy domowych mieszanek może przynosić odwrotny skutek do zamierzonego – mówi ginekolog położnik, Karolina Kozmowska-Cepiga. – Wśród środków, które mają najbardziej wyselekcjonowane działanie (wypłukują patogeny chorobotwórcze, ale pozostawiają dobroczynne pałeczki kwasu mlekowego Lactobacillus) upatruje się środki z kwasem octowym. Rekomendowane są również preparaty na bazie benzydaminy (niesteroidowy lek przeciwzapalny), które mogą być także stosowane miejscowo na krocze w celu niwelowania podrażnień”.

Irygator zakończony jest elastyczną końcówką, którą umieszcza się w pochwie i wtłacza preparat. Specjalny pojemnik z aplikatorem do płukania pochwy może być stosowany wielorazowo (jeśli jest zachowany w czystości), ale wyłącznie przez jedną kobietę. Dostępne są także jednorazowe irygatory, które są wcześniej wypełnione płynem. Pamiętaj, żeby zestaw do irygacji pochwy zawsze kupować w aptekach.

Jak zrobić irygację pochwy?

Irygację pochwy powinnaś wykonać zgodnie z zaleceniem lekarza. Nigdy nie podejmuj takiej decyzji sama, bo możesz wyrządzić sobie więcej krzywdy niż dobrego (zerknij na listę skutków ubocznych, które opisałyśmy w dalszej części artykułu). Irygacji pochwy nie wykonuje się w ciąży ani w trakcie trwania miesiączki.

Używaj wyłącznie sterylnego irygatora oraz płynów zakupionych w aptece – nigdy nie stosuj ziołowych mieszanek, wody z mydłem, czy innych domowych preparatów do płukania pochwy. Zakupiony w aptece płyn należy wlać do pojemnika irygatora.

Jak to zrobić? Krok po kroku

 1. Irygację pochwy najlepiej wykonywać w wannie lub pod prysznicem w wygodnej pozycji.
 2. Umyj dokładnie ręce.
 3. Zacznij od podmycia się (od góry do dołu, aby nie przenosić bakterii z odbytu do cewki moczowej).
 4. Przygotuj preparat odpowiednio z zaleceniem na opakowaniu.
 5. Następnie wprowadź końcówkę głęboko do pochwy i zacznij naciskać pojemnik tak, aby cały zawarty w nim płyn przedostał się do pochwy. „Uważaj, aby ciśnienie nie było zbyt wysokie, ponieważ mogłoby to prowadzić do zapalenia wstępującego” – mówi ekspertka.
 6. Wyciągaj ostrożnie irygator i dopilnuj, aby gruszka nie rozprężyła się przed całkowitym wyciągnięciem aplikatora, ponieważ tym sposobem zassałaby płyn oraz wydzielinę z pochwy.
 7. Umyj dokładnie wielorazowy irygator wodą z mydłem (nie stosuj w tym celu środków do dezynfekcji) i osusz np. na ręczniku.

SPRAWDŹ: Laserowa terapia pochwy – czy to działa?

Irygacja pochwy – domowe sposoby

Niektóre kobiety wierzą, że irygacja pochwy po stosunku seksualnym może zapobiegać infekcjom intymnym oraz chorobom, które przenoszone są drogą płciową. Co więcej, wydaje im się, że irygacja pochwy po stosunku pomoże im także zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę.

W obu przypadkach nie jest to prawdą – irygacja pochwy nie jest ani naturalnym środkiem antykoncepcyjnym, ani sposobem zapobiegania infekcjom intymnym. Jest zupełnie inaczej, ponieważ źle wykonana, lub regularnie stosowana, irygacja pochwy może nie tylko podrażnić ścianki pochwy, ale także przenosić różnego rodzaju infekcje w głąb narządów rodnych. A to tylko kilka skutków ubocznych, które mogą wystąpić przez wykonywanie irygacji pochwy bez zaleceń lekarza. Czytaj dalej.

Irygacja pochwy – skutki uboczne

 • Naruszona naturalna flora bakteryjna i zmiana pH pochwy
 • Bakteryjne zakażenia pochwy
 • Infekcje grzybicze
 • Przenoszenie infekcji intymnej w głąb narządów rodnych
 • Niepłodność wynikająca z infekcji narządów rodnych
 • Zapalenie narządów miednicy mniejszej
 • Powikłania ciążowe
 • Miejscowa alergia
 • Uszkodzenie błony dziewiczej

Nieumiejętna irygacja pochwy lub stosowanie irygacji w trakcie występującego stanu zapalnego może przede wszystkim prowadzić do przeniesienia infekcji głębiej. „Może rozwinąć się wtórnie bakteryjna waginoza (infekcja o charakterze mieszanym), zapalenie przydatków, jak i ropień i inne zmiany zapalne w strukturze jajowodów – mówi ginekolog. – W następstwie takiej praktyki mogą pojawić się problemy z płodnością (np. niedrożność jajowodów), nieprawidłowa implantacja jaja płodowego (w przypadku ciąży) i wiele innych powikłań”.

Irygacja pochwy a uszkodzenia mechaniczne

Bywa również tak, że źle wprowadzony do pochwy irygator powoduje podrażnienia lub uszkodzenia mechaniczne w okolicach intymnych. Dzieje się tak szczególnie w przypadku kobiet, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia.„Nieumiejętne wprowadzenie głęboko do pochwy rureczki irygatora nigdy nie daje gwarancji, że błona dziewicza nie zostanie uszkodzona. Zastosowanie ucisku pod wysokim ciśnieniem i głębokie wprowadzenie irygatora powoduje, że nie można wykluczyć takiego ryzyka” – mówi lek. med. Karolina Kozmowska-Cepiga.

Pamiętaj, że decyzja o irygacji pochwy powinna być każdorazowo omówiona z lekarzem. „Należy pamiętać, że poza irygacją pochwy mamy obecnie do dyspozycji bardzo wiele atestowanych preparatów probiotycznych – zarówno doustnych, jak i dopochwowych, które można stosować w ramach profilaktyki infekcji intymnych oraz wspomagająco przy ich leczeniu poprzez przywracanie prawidłowego pH i wyrównanie naturalnej flory bakteryjnej pochwy” – mówi ekspertka, ginekolog z krakowskiej Intima Clinic.

ZOBACZ TEŻ: Tampony – wszystko, o co chciałabyś zapytać

Zobacz również:
REKLAMA