Instrukcja obsługi kaca: jak imprezować, żeby nie żałować?

Przysłowie „wszystko dobre, co się dobrze kończy” obowiązuje także w zabawie. Dzięki tej prostej instrukcji od tej pory na każdej imprezie będziesz się świetnie bawić, a następnego dnia cieszyć się życiem od samego rana.

kac dziewczyna Shutterstock.com
fot. shutterstock

Niewiele jest bardziej żenujących widoków niż zataczająca się dziewczyna z rozmazanym makijażem, domagająca się głośno puszczenia tego świetnego numeru, którego nazwy, tak się akurat składa, nie pamięta. No, może pijany facet z opadającymi spodniami mógłby stanąć w konkury, ale chyba bez większych szans. Jeśli przeczytasz i wprowadzisz w życie tę krótką instrukcję, już nigdy nie obudzisz się z kacem. Ani fizycznym, ani moralnym.

1. Dzień przed

Jeśli w sobotę chcesz się świetnie bawić, zacznij się przygotowywać już w piątek.

POŁÓŻ SIĘ WCZEŚNIEJ

W piątkowy wieczór odpuść sobie nocną sesję z serialem i zaśnij tak, żeby przespać 8 godzin. Wprawdzie normalnie nie musisz spać aż 8 godzin – 7 w zupełności wystarczy – jednak tym razem potrzebujesz się wyspać. Nie bez przyczyny wspomnieliśmy o odpuszczeniu serialu. Jeśli dwie godziny przed planowanym snem odkleisz się nie tylko od TV, ale również od wszelkich innych ekranów, szybciej wzrośnie poziom melatoniny i Morfeusz szybciej porwie Cię w ramiona.

IDŹ DO APTEKI

Przezorny zawsze przygotowany, więc chociaż wcale nie zamierzasz się tym razem upić, lepiej mieć plan B. W aptece kup elektrolity w proszku do rozpuszczania (np. Orsalit, Litorsal lub po prostu Elektrolit) – kosztują od 6 do 15 złotych. Jeśli nie masz w domu, kup też ibuprofen lub aspirynę (najlepiej w wersji do rozpuszczania). Możesz także kupić glukozę – przyda się.

ZJEDZ ŚLEDZIA

W dzień imprezy, ale jeszcze przed wyjściem, zjedz coś tłustego. Dietetyczne sałatki zostaw sobie na inną okazję. Żeby przygotować organizm na przyjęcie alkoholu, musisz mu dostarczyć sporo tłuszczu. Oczywiście może być golonka, ale tłusta morska ryba również się sprawdzi. Polecamy śledzia lub makrelę. Tłuszcz spowolni wchłanianie alkoholu do krwi, dzięki czemu pierwszy kieliszek nie uderzy Ci za szybko i za mocno do głowy i nie zapomnisz pozostałych zaleceń.

BANAN PRZED WYJŚCIEM

Tuż przed wyjściem wypij koktajl bananowy lub przynajmniej zjedz banana. Węglowodany zapewnią Ci łatwo dostępną energię, żebyś miała siłę tańczyć i się bawić, a jednocześnie nie będziesz się czuła objedzona jak bąk.

DOBIERZ BUTY

Skoro to karnawał, to zapewne będą tańce. W za ciasnych lub niewygodnych butach taniec staje się torturą, więc jeśli dostałaś pod choinkę wystrzałowe szpilki, pochodź w nich trochę przez kilka dni. Nigdy nie zakładaj nowych, niesprawdzonych butów na wielki bal.

ZOBACZ TEŻ: Wigilia w pracy i święta z rodziną - jak świętować i nie zwariować [poradnik]

kac dziewczyna fot. shutterstock
fot. shutterstock

Ten wieczór

Tylu ludzi bawiących się dookoła, głośna muzyka, alkohol zawsze pod ręką. Pokusa jest silna, ale Ty pozwól sobie jedynie na rausz.

KARNIAK

Jeśli się spóźniłaś i wszyscy już są na lekkim rauszu, możesz spróbować ich bezpiecznie dogonić, pijąc szampana. Jeśli tylko pod ręką jest alkohol z bąbelkami (nie musi być szampan – wino musujące lub drink z cola też się sprawdzą), wypij właśnie to. Bąbelkowe napoje szybciej trafiają z krwią do mózgu i wywołują pożądany stan oszołomienia już przy relatywnie niewielkiej dawce alkoholu.

RÓB PRZERWY

Alkohol dociera do mózgu mniej więcej 20 minut po wypiciu. Dlatego zachowaj co najmniej półgodzinne przerwy miedzy kieliszkami. Zdążysz się zorientować, czy już nie przesadzasz.

PIJ NA RATY

Miedzy jednym a drugim drinkiem wypij coś, co nie zawiera alkoholu. Owszem, prawdopodobnie będziesz częściej chodzić do toalety, ale summa summarum wyjdzie Ci to na dobre, ponieważ zmniejszy odwodnienie następnego dnia. Uwaga: nie pij soków cytrusowych, gdyż one mogą paradoksalnie zwiększyć odwodnienie. Przeplatanie alkoholu wodą czy sokiem (najlepiej pomidorowym – ma dużo potasu!) ma jeszcze tę zaletę, że masz zajęte dłonie i żaden podchmielony kolega nie pyta już, czy przynieść Ci drinka. Uwaga, pod żadnym pozorem nie próbuj dorównać facetom w piciu – metabolizujemy alkohol znacznie wolniej niż oni.

Możesz też zrezygnować z alkoholu i postawić na pyszne drinki bez %. Tu znajdziesz 5 sprawdzonych przepisów.

kac dziewczyna fot. shutterstock
fot. shutterstock

Dzień po

Jeżeli zastosowałaś poprzednie rady, jesteś jak program z TVN – „Wstajesz i wiesz”. Ale jeśli jednak nie wiesz, to postępuj tak:

NIE PRZEŚPIJ

Chociaż możesz odczuwać ogromna ochotę, żeby cały boży dzień przespać, nie jest to najlepszy pomysł. Dwie z najważniejszych przyczyn kaca to odwodnienie i hipoglikemia, czyli obniżenie poziomu glukozy we krwi. O ile nie masz służącego (możesz go dla niepoznaki nazywać mężem lub synem), który poda Ci do łózka zestaw reanimacyjny, musisz wstać, iść do kuchni, uzupełnić płyny, elektrolity i glukozę (instrukcja na dole) i dopiero wtedy wrócić do łózka. Próbując przespać kaca, tylko pogarszasz swoja sytuacje fizjologiczna.

TOALETA

Oczyść się z toksyn i kurzu z parkietu. Gdy tylko poczujesz, ze perystaltyka ruszyła, idź do łazienki i pozbądź się toksycznych odpadów. A zaraz potem weź zimny prysznic. Uczeni z Uniwersytetu Humboldta wykazali, ze zimny prysznic zwiększa dostawy tlenu do tkanek, a tego Ci dziś potrzeba. Poniżej znajdziesz tez uproszczona instrukcje. Połóż gdzieś przy łóżku – na wszelki wypadek.

ZOBACZ TEŻ: Kac - dlaczego z wiekiem jest coraz gorszy?

REKLAMA