Infekcje intymne: jak się przed nimi ustrzec na basenie

Pływanie to jedna z najlepszych aktywności na świecie. Niestety, czasem wizyty na basenie kończą się chorobami intymnymi. Jak się zabezpieczyć, żeby trening na pływalni nie kończył się pieczeniem i swędzeniem? Sprawdź, co radzi nasz ekspert.

na basenie, pływanie, pływalnia, strój kąpielowy fot. shutterstock.com

Na wakacje wyjeżdżam nad wodę, a zima często chodzę na basen. Słyszałam, że podczas kąpieli można się nabawić infekcji intymnych. Jak się przed tym zabezpieczyć?

REKLAMA

„Kąpiel w morzu czy jeziorze, o ile oczywiście kąpielisko jest dopuszczone do kąpieli, nie stanowi zagrożenia dla dróg rodnych – uspokaja doktor Marek Blitek, ginekolog-położnik. – Większym problemem może być kryty basen, bo o ile w samej wodzie, dzięki chlorowaniu i ozonowaniu, nie ma bakterii, o tyle łatwiej jest się zarazić, siadając w miejscach, które chlorowane nie były, czyli np. na krzesełkach i ławkach w szatni. Dlatego, jeśli wybierasz się na basen, zawsze siadaj na własnym ręczniku”.

Badania opublikowane w „Journal of Leukocyte Biology” sugerują też, że kobiety są bardziej narażone na złapanie infekcji w czasie owulacji. W pochwie zwiększa się wtedy ilość wydzieliny, która ma ułatwić podróż plemnikom, ale przy okazji ułatwia też życie bakteriom. Dlatego, jeśli masz skłonność do infekcji, w czasie owulacji lepiej unikaj basenu.

Zdrowie intymne to poważna sprawa. Nawet zwykłe pieczenie czy swędzenie może być bowiem objawem groźniejszych chorób. Dlatego dowiedz się także, jakie są objawy najczęstszych chorób intymnych oraz o co warto zapytać lekarza podczas wizyty u ginekologa.

PS To pytanie trafiło na naszą facebookową skrzynkę. Jeśli masz do nas jakąś sprawę, chcesz nas o coś zapytać, zajrzyj na nasz profil na FB. Żadnej wiadomości nie zostawimy bez odpowiedzi!

Zobacz również:
Treningi często są nieprzyjemne, ale szczęście dają nam ich efekty. Ten został tak zaprogramowany, by sprawiać prawdziwą rozkosz.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA