Infekcje intymne – jak rozpoznawać i leczyć

Gdy wyjeżdżasz na urlop i zmieniasz otoczenie, łatwo o zaburzenie równowagi pH. Niestabilny ekosystem Twojej pochwy to z kolei prosta droga do uciążliwych (zwłaszcza podczas urlopu) infekcji intymnych.

infekcje intymne fot. shutterstock.com

Rodzaje infekcji intymnych

  1. Infekcje bakteryjne: zapalenie pochwy
  2. Infekcje grzybicze: grzybica
  3. Infekcje pasożytnicze: rzęsistkowica
  4. Infekcje wirusowe: opryszczka

Miałaś całymi dniami taplać się w basenie, tymczasem pieczenie, świąd i upławy zamieniły Twoje wakacje w koszmar... Gdy do gina daleko, sama musisz błyskawicznie zareagować na pierwsze objawy infekcji. Naucz się rozpoznawać ich rodzaj, by jak najszybciej przywróć zdrowy balans.

1. Infekcje bakteryjne: zapalenie pochwy

„W pochwie żyje mnóstwo bakterii: zarówno korzystnych, jak i niekorzystnych. Równowaga pH oznacza, że w organizmie przeważają te pierwsze. Gdy sytuacja się odwraca (np. w wyniku zaburzeń hormonalnych, metabolicznych czy chociażby podczas zmiany otoczenia), tworzy się idealne środowisko do rozwoju stanów zapalnych” – wyjaśnia ginekolog Krzysztof Janowiec. Wśród czynników zewnętrznych sprzyjających nadkażeniu ekspert wskazuje m.in.: korzystanie z toalet publicznych i basenów, wysoką temperaturę, wysoką wilgotność, zaniedbania higieniczne (np. podczas wyjazdu pod namiot) oraz kontakty seksualne z nosicielem (u którego infekcja może przebiegać bezobjawowo).

Objawy

Bakteryjne zapalenie pochwy można rozpoznać po charakterystycznym rybim zapachu oraz szarych, wodnistych upławach. Mogą wystąpić także świąd oraz opuchlizna miejsc intymnych.

Leczenie

Z każdą infekcją powinnaś zwrócić się do lekarza, bo specjalista upewni się, z jaką konkretnie infekcją się zmagasz, oraz zadecyduje, czy konieczna jest antybiotykoterapia. Jeśli jednak wyjechałaś na urlop, ratuj się dostępnymi bez recepty środkami antyseptycznymi. Będąc na urlopie w Polsce, możesz też poprosić swojego ginekologa o wystawienie e-recepty. Najlepiej jednak zadziałać profilaktycznie. „Pacjentkom zalecam profilaktyczne sięganie po probiotyki doustne. Stosowane minimum 30 dni przed wyjazdem na wakacje pomogą organizmowi nasycić się dobrymi bakteriami mlekowymi (Lactobacillusami), zmniejszając tym samym ryzyko wystąpienia infekcji intymnych” – podpowiada ginekolog Krzysztof Janowiec

2. Infekcje grzybicze: grzybica

Nazywana też drożdżycą lub kandydozą infekcja wywoływana jest przez drożdżaki. „Pacjentki najczęściej zgłaszają się do gabinetów właśnie z grzybicą pochwy lub infekcją mieszaną, bakteryjno-grzybiczą” – mówi lekarz. Grzybicę możesz „wyhodować” sama, gdy dojdzie do zaburzenia ekosystemu pochwy, ale można się nią także zakazić (w ten sam sposób, co bakteriozą).

Objawy

Od pozostałych infekcji intymnych grzybiczą odróżnia biała, bezzapachowa wydzielina o serowatej konsystencji (z białymi grudkami). Do tego dochodzi świąd i zaczerwienienie pochwy oraz sromu, często także obrzęk okolic intymnych i ból podczas oddawania moczu.

Leczenie

W pierwszej linii walki z grzybicą możesz zastosować antyseptyki w postaci preparatów o działaniu miejscowym, bazujących na klotrimazolu. Do wakacyjnej kosmetyczki zapakuj też globulki dopochwowe zawierające azotan fentikonazolu (np. Gynoxin Uno) i probiotyki doustne. „Jeśli nie ma poprawy, konieczna jest wizyta u ginekologa w celu wdrożenia antybiotykoterapii” – przestrzega ginekolog Krzysztof Janowiec.

3. Infekcje pasożytnicze: rzęsistkowica

Wśród infekcji pasożytniczych najczęstsza jest ta wywołana przez rzęsistka pochwowego. Pasożytem tym możesz zarazić się od partnera (u części nosi cieli, zwłaszcza u mężczyzn, infekcja przebiega bezobjawowo), ale też np. przez używanie tego samego ręcznika czy korzystanie z tej samej toalety, co zakażony współlokator.

Objawy

„Rzęsistkowica objawia się pienistą, obfitą wydzieliną w zielonożółtym lub zielonoszarym kolorze oraz bardzo silnym stanem zapalnym szyjki macicy (tzw. truskawkowa szyjka macicy)” – mówi ekspert. 

Leczenie

Rzęsistkowicę zawsze leczy się antybiotykiem. W przypadku pasożytów nie obejdzie się bez jak najszybszej wizyty u ginekologa. Do lekarza skieruj także swojego partnera seksualnego.

4. Infekcje wirusowe: opryszczka

To opryszczka narządów płciowych (HSV), wywoływana przez wirus Herpes simplex typu 2, jest najczęstszą spośród infekcji wirusowych. Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu seksualnego z osobą chorą. Jak w przypadku opryszczki na ustach, tak i w tym: raz złapanego wirusa nigdy się nie pozbędziesz. Opryszczka może więc powracać, np. gdy będziesz osłabiona po przebytej chorobie lub długiej podróży.

Objawy

Pierwszymi symptomami opryszczki są swędzenie i pieczenie. Potem na wargach sromowych pojawiają się charakterystyczne pęcherzyki.

Leczenie

Pęcherzyki znikną samoistnie, ale maść z acyklowirem przyspieszy ten proces. Możesz też wspierać się, stosując doustnie tabletki na opryszczkę. „Infekcje wirusowe są szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, gdyż może dojść do zakażenia płodu, co z kolei może wiązać się z dalszymi powikłaniami” – wyjaśnia ginekolog. Dlatego, żeby spać spokojnie, po powrocie z wakacji udaj się do swojego ginekologa, nawet jeśli zaleczyłaś infekcję samodzielnie.

REKLAMA