Im więcej masz dzieci, tym dłużej pożyjesz [WH News]

Tak przynajmniej twierdzą kanadyjscy naukowcy.

Shutterstock

Kolejny powód, by decydować się na drugie, trzecie, a może nawet czwarte dziecko. Kanadyjscy uczeni z Simon Frazer University po zbadaniu 75 kobiet na przestrzeni 13 lat odkryli, że u tych, które urodziły w tym czasie więcej dzieci, telomery w DNA skracają się wolniej, a właśnie tempo skracania się telomerów wskazuje na tempo starzenia się. W gruncie rzeczy wydaje się to logiczne z punktu widzenia ewolucji: mama wielu dzieci powinna być dłużej młoda.

ZOBACZ TEŻ: Lady Gaga zmaga się z bolesną chorobą [WH News]

Słodki paradoks

Lata ostrzeżeń przyniosły skutek: dziś słodzimy w Polsce o 1/3 mniej niż 10 lat temu. Ale to tylko jedna strona medalu. Bo chociaż coraz mniej łyżeczek czy kostek cukru dorzucamy do kawy i herbaty, to cukry w postaci przetworzonej (jako ciastka, pączki, batony, cukierki i słodkie napoje) mają wielkie wzięcie; spożywamy ich o połowę więcej niż przed dekadą. Wniosek? Uważniej czytaj składniki na produktach. Cukier jest nawet w ketchupie. Sprawdź, a zdziwisz się, jak dużo.

Krem jak lek

Uczeni z University of California (UCSF) odkryli, że regularnie nawilżając skórę, chronisz się nie tylko przed zmarszczkami, ale i przed chorobami ustrojowymi, np. alzheimerem czy chorobami serca, które w pewnym stopniu spowodowane są stanami zapalnymi skóry. Kolejny powód, żeby być piękniejszą.

Co za dużo, to niezdrowo

55 godzin pracy w tygodniu sprawia, że życie staje się smutne. Według „Journal of Epidemiology & Community Health” kobiety, które pracują dłużej, częściej mają depresję niż te, które nie przekraczają limitu 40 godzin.

Uspokój raka

Uczeni z uniwersytetu w Bazylei zauważyli, że stres może przyspieszać powstawanie przerzutów nowotworowych i sprawiać, że różnią się one bardziej od pierwotnych ognisk, co utrudnia leczenie. Jeśli kiedykolwiek usłyszysz diagnozę „nowotwór”, lecz ciało, ale nie zaniedbuj duszy

Zobacz też: Nowotwór - jak przechytrzyć raka

Witamina deeee

W Polsce mamy taki klimat, że warto suplementować wit. D. Jednak jeśli jesteś sportsmenką, rób to ostrożnie i nie przesadzaj. Uczeni z Rutgers University odkryli, że wit. D w dużych dawkach osłabia refleks. Nie w stopniu dramatycznym, ale w sporcie liczą się już setne sekundy.

Bez jaj?

Jeszcze dobrze nie zdążyłyśmy się przyzwyczaić do nowych zaleceń organizacji zdrowotnych, które w końcu zdjęły klątwę szkodliwości z jajek, a tu znów zmiana. Uczeni z uniwersytetów Northwestern i Duke, po przebadaniu danych 30 000 ludzi z kilkunastu lat, doszli do wniosku, że niestety, ale za dużo jajek szkodzi. Według badaczy każde pół jajka dziennie zwiększa ryzyko chorób układu krążenia o 6%. Zanim zrezygnujesz z jajek, poczekaj, co na to jedno badanie powiedzą inni specjaliści.

ZOBACZ TEŻ: O tej porze dnia seks jest najprzyjemniejszy [WH News]

REKLAMA