Ile kosztuje badanie własnego DNA?

Różne firmy mają różne ceny, sporo badań występuje w pakietach, więc podane ceny są jedynie orientacyjne.

Shutterstock

Rak piersi i jajnika

od 300 zł

Mutacja genu BRCA oznacza zwiększone ryzyko raka piersi i/lub jajników. Około 300 zł kosztuje test na obecność mu- tacji BRCA1, ale możesz też zrobić sobie badanie BRCA1 i BRCA2. W pakiecie takie badanie kosztuje od 499 do nawet 2000 zł. Różnice w cenach mogą wynikać z różnic dokładności badania. Najlepiej jest dobrać odpowiedni rodzaj z lekarzem.

ZOBACZ TEŻ: Ciąża w czasie epidemii - wszystko co powinnaś dziś wiedzieć

Nietolerancja laktozy

ok. 300 zł

Wykonanie tego testu ma sens, gdy masz objawy i chcesz ustalić przyczynę problemów. Jeśli nic Ci nie dolega, sprawdzanie jest bez sensu.

Otyłość

ok. 200 zł

Można mieć genetyczne predyspozycje do otyłości. Potwierdzenie obecności odpowiedzialnej za to mutacji wnosi niewiele – i tak, żeby schudnąć, będziesz musiała jeść mniej i więcej się ruszać.

Alzheimer

ok. 400 zł

Test bada predyspozycje do tej strasznej choroby. Dla odważnych, którzy potrafią znieść taką wiadomość.

Oporność na zakażenie HIV

ok. 350 zł

Ludzie, którzy mają gen CCR5 w wersji (-), są mniej narażeni na zakażenie wirusem HIV. Nie bardzo wiemy, jak można wykorzystać w sensowny sposób wiedzę, że HIV raczej mi nie grozi. No chyba że masz na co dzień do czynienia z krwią albo osobami zarażonymi – wówczas możesz zyskać trochę więcej spokoju.

Udar i zawał

od ok. 2000 zł

Pakiet badań sprawdzających podatność na choroby układu krążenia kosztuje dwa razy więcej niż roczny karnet na siłownię.

ZOBACZ TEŻ: Ulubione ćwiczenia Małgorzaty Sochy

REKLAMA