Ile jeść warzyw, pić wina i uprawiać sportu tygodniowo [zdrowie w liczbach]

Nie byłaś dobra z matmy? Nic nie szkodzi, to nie klasówka. Po prostu zapamiętaj tych kilka cyfr i liczb, bo te mogą okazać się kluczowe dla Twego zdrowia, formy i samopoczucia.

talerz warzyw fot. Getty Images
fot. Getty Images

2:5 porcji owoców i warzyw

Co mówią? Jedzenie dwóch porcji owoców i pięciu porcji warzyw dziennie zmniejsza ryzyko chorób serca, nowotworów i otyłości. Tak twierdzą uczeni z Harvard Medical School w USA, ale też eksperci z The Australian Dietary Guidelines.

Sedno sprawy Pewną nowością jest rozdzielenie owoców od warzyw w stosunku 2:5, bo same zalecenia w różnych krajach wyglądają różnie. Np. w Japonii instytuty żywienia rekomendują 17 porcji dziennie, a badania w Imperial College London pokazują, że 10 porcji dziennie zmniejsza ryzyko raka o 13%. Wydzielenie owoców związane jest z badaniami nad fruktozą, która nie ma najlepszej prasy i w dużych dawkach – powyżej 74 g – zwiększa ryzyko nadciśnienia o 77%.

Więc... Żeby przekroczyć ten poziom, musiałabyś zjeść ok. 1,5 kg jabłek, więc nie ma co panikować. Należy raczej zwracać uwagę na suszone owoce, które tej fruktozy mają naprawdę dużo (ok. 30 g w 100 g) oraz dosładzane soki i napoje.

7 kieliszków wina tygodniowo

Co mówią? 2 do 7 kieliszków wina tygodniowo zmniejsza ryzyko depresji i wzmacnia serce – wynika z badań opublikowanych w „BMC Medicine”.

Sedno sprawy Niestety, nie ma bezpiecznego poziomu i picie alkoholu zawsze będzie związane z pewnym zdrowotnym ryzykiem, choć to nie oznacza, że np. wino nie zawiera związków dla tego zdrowia korzystnych. Zwłaszcza czerwone.

Więc... Alkohol włącza „kuchennego szwendacza”, więc jeżeli pilnujesz wagi, to musisz podwoić straże.

Zobacz: 7 korzyści z picia wina

25 gramów błonnika

Co mówią? Dzienna dawka błonnika między 25 a 30 g poprawia pracę całego systemu trawiennego i stabilizuje poziom cholesterolu.

Sedno sprawy To nie diamenty, ale błonnik jest najlepszym przyjacielem kobiety. A przynajmniej tej pilnującej linii. Wydłuża on przerwy między posiłkami i przytłumia pracę greliny – hormonu, który uprzejmie Ci donosi, że jesteś głodna.

Więc... Owoce i warzywa to jasne, ale zacznij też od wymiany ryżu na brązowy, a pieczywa i makaronów na pełnoziarniste.

5 gramów soli

Co mówią? Światowa Organizacja Zdrowia zaleca ograniczenie chlorku sodu w diecie do mniej niż 2 g, czyli do 1 pięciogramowej łyżeczki soli dziennie.

Sedno sprawy W Polsce spożycie soli nieco spadło, ale nadal jest na groźnym poziomie 11 g dziennie. A lista nieszczęść powodowanych przez tę nadwyżkę jest naprawdę długa: udary, zawały, nadciśnienie, rak żołądka, osteoporoza itd.

Więc... Sód dodawany jest do pieczywa, wędlin, przetworów, ale na szczęście producenci mają obowiązek podawania jego ilości na etykietach. Czytaj je!

Sprawdź nasze metody, które pomogą Ci ograniczyć spożycie soli.

16 gramów tłuszczów nasyconych

Co mówią? Takie tłuszcze powinny pokrywać 7% zapotrzebowania na energię, czyli 16 g przy dziennym spożyciu 2000 kcal.

Sedno sprawy „American Journal of Clinical Nutrition” wykazał brak związku między tłuszczami nasyconymi a chorobami serca. Dobre wieści dla mięsożernych.

Więc... Polski Instytut Żywności i Żywienia rekomenduje granicę 70 g czerwonego mięsa dziennie i tego się trzymajmy.

30 minut aktywności 5 razy w tygodniu

Co mówią? Aktywność fi zyczna jest dla nas dobra, nawet jeżeli nie wiąże się z utratą wagi.

Sedno sprawy W raporcie Academy of Medical Royal Colleges udowodniono, że codzienne umiarkowane ćwiczenia obniżają ryzyko raka piersi o 25%, raka jelita grubego o 45%, a chorób tarczycy o 40%. Do tego aktywność zagęszcza sieć naczyń włosowatych otaczających serce, dostarczając mu więcej tlenu i wzmacniając.

Więc... 30 minut pięć razy w tygodniu ćwiczeń, a w pozostałe dwa spacer na luziku załatwią sprawę.

70 uderzeń serca na minutę

Co mówią? Standardowo przyjmuje się normę tętna spoczynkowego dla dorosłego człowieka w przedziale 60-100 uderzeń serca na minutę.

Sedno sprawy Wydział kardiologii Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku doprecyzował tę normę, wykazując w najnowszych badaniach, że przekraczanie progu 76 uderzeń serca na minutę poważnie zwiększa ryzyko zawału serca.

Więc... Postaw sobie cel, by Twoje serce zaczęło bić w przedziale 65-70 uderzeń na minutę. Medytacja tego raczej nie osiągniesz, ale odpowiednim treningiem już tak. Trenuj 3 razy w tygodniu przez 30 minut na poziomie ok.70% Twojego tętna maksymalnego, ale raz - w dowolny dzień, który wybierzesz - daj sobie w kość na maksa. Po kilku tygodniach takich ćwiczeń tętno spadnie.

< 4,5 pH Twojej waginy

Co mówią? Prawidłowe pH pochwy powinno mieścić się w przedziale 3,6 do 4,5.

Sedno sprawy Gdy nasze wewnętrzne środowisko zaczyna przekraczać ten przedział, jesteśmy bardziej narażone na bakteryjne zakażenia pochwy i wszelkie związane z tym problemy: zapalenia pęcherza, pieczenie, nieprzyjemne zapachy lub upławy.

Więc... Nie przesadzaj z higieną. Wagina sama się oczyszcza i nie ma potrzeby myć jej w środku. Zamiast pachnących mydełek i żeli do kąpieli używaj do pielęgnacji płynów do higieny intymnej, które mają pH 3,8. To powinno zapobiec komplikacjom, choć wpływ na odczyn pochwy mają też inne czynniki, np. zbyt długo niezmieniany tampon, leki przeciwhistaminowe i męskie nasienie.

120/80 – dobre ciśnienie tętnicze

Co mówią? Nadciśnienie tętnicze jest głównym powodem przedwczesnej śmierci na świecie.

Sedno sprawy U 90% chorych na nadciśnienie tętnicze nie daje się wskazać jednej konkretnej przyczyny choroby, ale naukowcom udaje się znajdować na nią konkretne sposoby. Np. zmniejszenie ilości soli w diecie lub sok z granatów. Ten ostatni podawano przez 4 tygodnie po 2 szklanki dziennie badanym na uniwersytecie Queen Mary w Szkocji i odnotowano znaczący spadek nadciśnienia.

Więc... Pić. I mniej solić.

Sprawdź, jak obniżyć ciśnienie tętnicze dzięki diecie i ćwiczeniom.

REKLAMA