[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Hormony płciowe: zdrowie na karuzeli

Cierpisz na bezsenność,ciągłe zaparcia albo depresję? Często winowajcą są zaburzenia hormonalne. Testosteron, prolaktyna i progesteron to tylko niektóre hormony powodujące uciążliwe problemy. Bez paniki, WH pomoże Ci odzyskać równowagę!
fot. Pressmaster 2015/shutterstock.com fot. Pressmaster 2015/shutterstock.com

Co miesiąc stajesz się wredna dla otoczenia, w środku nocy zaczynasz robić sobie ciasto albo zasypiasz, gdzie popadnie? Nie przejmuj się. To normalne. Hormony płciowe to potężne substancje, które mają wpływ na owulację, płodność i libido, ale również na Twoją psychikę, a nawet rytm dobowy.

Estrogeny

Hormon: estradiol, najsilniejszy z nich, przygotowuje macicę do ciąży. Stabilny poziom zwiększa popęd płciowy i odporność.

Co robi: wysyła do wszystkich części Twojego ciała sygnał „rośnij”. Gdy jest go za dużo, może powodować PMS, kłopoty z płodnością, a nawet raka piersi. Niedobór sprzyja osteoporozie.

Złap równowagę: gdy jesteś za chuda, produkcja estrogenów spada. Gdy masz za dużo tłuszczu, komórki tłuszczowe mogą produkować hormon, który zaburza z kolei poziom estradiolu. Rozwiązanie – nie za chuda, nie za gruba.

A czy wiedziałaś, że ankieta WH wykazała, iż ponad połowa kobiet ma zaskakująco duże braki w wiedzy na temat swoich najbardziej intymnych miejsc? Dlatego też zapraszamy Cię w podróż na południe od pępka. Dowiedz się też, kiedy warto udać się na wizytę do ginekologa.

Progesteron

Hormon: zapewnia wygodną wyściółkę na ściankach macicy dla zapłodnionego jajeczka. Za niski poziom progesteronu utrudnia zajście w ciążę.

Co robi: progesteron ma lekko usypiające działanie, potrafi też zatrzymać wodę w organizmie, powoduje wzdęcia, a nawet zaparcia. Gdy jest go za mało – możesz wpaść w depresję.

Złap równowagę: brak wahań poziomu tego hormonu to kluczowa sprawa dla zapłodnienia. Badania wykazały, że wystarczy 5 minut medytacji dziennie, żeby ustabilizować ten hormon. Jeśli od dłuższego czasu planujesz dziecko, sprawdź też koniecznie porady specjalistów: jak szybko zajść w ciąże.

Testosteron

Hormon: chociaż kojarzony głównie z facetami, ten hormon jest Ci niezbędny do utrzymania regularnych okresów i wysokiego libido.

Co robi: za wysoki poziom może powodować zespół policystycznych jajników, trądzik, łupież, a nawet niechciane owłosienie. Gdy jest go za mało, tracisz ochotę na seks i spada Ci energia do życia.

Złap równowagę: otyłość może powodować podniesienie poziomu testosteronu, więc lepiej trzymaj się prawidłowego BMI. Chcesz mieć więcej testosteronu? Zjedz coś, co zawiera cynk, np. ryby (zobacz ile jeść ich tygodniowo), skorupiaki i hummus.

Prolaktyna

Hormon: powstaje w mózgu, a jej głównym zadaniem jest blokowanie owulacji i stymulowanie produkcji mleka u matek.

Co robi: bardzo wysoki poziom prolaktyny może niemal całkowicie wygasić Twoje libido i wywołać objawy przypominające menopauzę. Na szczęście rzadko się to zdarza.

Złap równowagę: niedobór snu potrafi zwiększyć poziom hormonów stresu i prolaktyny. Optymalna dawka snu to 7-8 godzin na dobę.

FSH/LH

Hormon: hormon folikulotropowy (FSH) pobudza dojrzewanie pęcherzyków jajowych; luteinizujący (LH) daje im sygnał do podróży.

Co robi: od poziomu FSH/LH zależy też poziom progesteronu. Za dużo FSH może powodować problemy z pamięcią, zasypianiem i skórą. Jednak czasem brak snu to nie tylko sprawka hormonów. Co zrobić, gdy dokucza Ci bezsenność? Specjaliści WH mają na nią sposoby.

Złap równowagę: kontroluj ilość wypijanego alkoholu, zwłaszcza jeśli planujecie dziecko. Więcej niż dwa drinki dziennie może zniszczyć delikatną równowagę.

Tekst: Malia Jacobson, Piotr Pflegel

WH 01/2015

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij