W którym momencie mam zacząć myśleć o HTZ?
Dokuczliwe objawy mogą zacząć pojawiać się nawet na 5 lat przed ostatnią miesiączką. To oznacza, że wchodzisz w okres perimenopauzalny i już rozpoczęło się w Twoim organizmie obniżanie poziomu estrogenów. Nie wahaj się porozmawiać o tym z ginekologiem, bo może to być właściwy moment na rozpoczęcie terapii.
Czy HTZ przywróci ochotę na seks?
W ogromnym stopniu. U kobiet w okresie perimenopauzalnym następuje zmniejszone nawilżenie pochwy, a to sprawia, że seks może być nieprzyjemny, a nawet bolesny (koniecznie zaopatrz się w aptece w żel nawilżający na bazie wody). Pochwa staje się bardziej podatna na infekcje. Dodatkowo, na skutek obniżenia poziomu estrogenów, może dojść do atrofii pochwy. HTZ może pomóc zapobiegać tym zmianom.
W jakiej formie najlepiej przyjmować hormony?
Sposoby aplikacji HTZ są bardzo różne: – dopochwowa (żele aplikowane na śluzówkę pochwy); – przezskórna (plastry); – podskórna (implanty); – domięśniowa (iniekcje); – doustna (tabletki). Każdorazowo to lekarz musi dobrać zarówno rodzaj leku, jego dawkę, jak i sposób aplikacji.
Słyszałam, że w Anglii w ramach HTZ podaje się testosteron. Czy u nas też?
W Polsce jest to praktyka stosowana dość rzadko. Ewentualnie stosuje się różne pochodne testosteronu, jednak nie jest to rozpowszechnione i muszą być ku temu odpowiednie wskazania. Dlatego bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem nie powinno się podawać testosteronu.
Czy depresja przyspiesza menopauzę?
Dowodów na to nie mamy żadnych, natomiast wiemy, że menopauzie często towarzyszą objawy depresyjne. I szczególnie narażone na to są osoby, które już leczyły się wcześniej. Obniżenie poziomu hormonów, problemy ze snem, zmęczenie, spadek libido to mieszanka wybuchowa. Jeśli czujesz, że coś jest mocno nie tak, nie zwlekaj z wizytą u psychiatry. I pamiętaj, żeby mu powiedzieć o tym, w jakim okresie się znajdujesz: to może wymagać innego zestawu leków. Jak się mają do HTZ naturalne specyfiki? Na rynku dostępne są różnego typu suplementy zawierające fitoestrogeny roślinne. Najbogatszym ich źródłem są głównie warzywa strączkowe: soja, jej przetwory, nasiona roślin strączkowych, soczewica oraz szpinak i koniczyna czerwona. Niestety, ich działanie jest zbyt słabe, aby poradzić sobie z intensywnymi objawami menopauzy.