Kręgosłup człowieka powinien być prosty jak strzała tylko gdy patrzymy na niego dokładnie z tyłu lub z przodu. Gdy spojrzeć na niego z prawego boku, ma on kształt z grubsza litery S. Nie powinien on jednak być wygięta za bardzo.
Co jest hiperlordoza?
Hiperlordoza to stan pogłębionej naturalnej lordozy, czyli wykrzywienia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym do wewnątrz, w kierunku brzucha. Zazwyczaj towarzyszy jej przodopochylenie miednicy. Z zewnątrz wygląda to tak, jakbyś miała wyjątkowo wypukłą pupę i wystający brzuch. Zagięcie kręgosłupa w tym miejscu jest całkowicie naturalne, kłopot w tym, że czasami staje się ono zbyt głębokie i wówczas może powodować bóle w odcinku lędźwiowym. Hiperlordoza może się pojawić w każdym wieku, jednak u dzieci stanowi rzadkość.
ZOBACZ TEŻ: Biodra - zaniedbana część ciała
Hiperlordosis może powodować sztywność dolnego odcinka pleców, zwiększone napięcie mięśni i ból. Jeżeli nie podejmiesz żadnych środków zaradczych, w końcu może doprowadzić do uszkodzenia kręgosłupa i tkanek miękkich w okolicy lędźwiowej.
Prosty test na hiperlordozę
Żeby sprawdzić, czy masz hiperlordozę, możesz wykonać prosty test.
- Stań pod ścianą na lekko rozstawionych nogach, tak, żeby Twoje pięty były w odległości mniej więcej 5 cm od ściany.
- Oprzyj się o ścianę w taki sposób, żeby głowa, łopatki i pośladki stykały się ze ścianą.
- Spróbuj wcisnąć rękę w przerw między ścianą a plecami tuż powyżej pośladków. Jeśli jest tam tyle miejsca, że swobodnie mogłabyś wcisnąć tam dwie ręce, prawdopodobnie masz nadmierną lordozę, czyli właśnie hiperlordozę.
Hiperlordoza - objawy
Najczęstsze objawy hiperlordozy to:
- nadmiernie wygięty kręgosłup
- wystające pośladki
- wysunięty do przodu brzuch, nawet u osób szczupłych
- rozluźnione mięśnie brzucha i pośladków
- czasami w wyniku hiperlordozy lędźwiowej pojawiają się również bóle promieniujące do pośladków, w dół uda, bóle brzucha i nasilone dolegliwości podczas miesiączki
- powtarzające się okresowo bóle w odcinku lędźwiowym. Ból nasila się wówczas podczas ruchu. Ten ostatni objaw może być jednak związany z wieloma innymi problemami, więc ból pleców nie dowodzi jeszcze hiperlordozy.
W większości przypadków hiperlordoza ma łagodny przebieg i nie towarzyszy jej sztywność kręgosłupa. Jeżeli jednak pochylenie się do przodu sprawia Ci trudność, bo kręgosłup nie chce się „odgiąć” w drugą stronę, problem może być wpoażny i koniecznie idź do lekarza.
ZOBACZ TEŻ: Mata z kolcami na ból pleców
Najczęstsze przyczyny hiperlordozy
Zazwyczaj hiperlordoza jest wynikiem wieloletnich zaniedbań w utrzymaniu prawidłowej postawy. Jednak przyczyną nadmiernego wygięcia kręgosłupa mogą też być:
- otyłość
- chodzenie w butach na wysokim obcasie
- urazy kręgosłupa
- choroby neurologiczne
- za słabe mięśnie tułowia i pleców
SPRAWDŹ TEŻ: Co się dzieje, gdy chodzisz w szpilkach
Komentarze
~Linka, 2020-11-03 08:57:15
~Wikaa, 2020-03-09 18:38:14
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?