2. Higiena intymna po stosunku
4. Nieprzyjemny zapach z okolic intymnych
5. Higiena intymna w trakcie miesiączki
6. Mycie twarzy żelem do higieny intymnej
7. Płyn do higieny intymnej zamiast szamponu
8. Infekcje intymne - jak rozpoznać?
Jak myć pochwę/miejsca intymne?
Wiele kobiet skupia się wyłącznie na wyborze odpowiedniego produktu do pielęgnacji okolic intymnych, ale zapomina o technice mycia, która jest równie ważna. Zasada: od przodu do tyłu, czyli w kierunku odbytu. Odbyt myj osobno, od tyłu.
Najczęstszym błędem, które popełnia wiele kobiet, jest irygacja pochwy. Jeżeli i ty płuczesz pochwę w ten sposób, bo wydaje Ci się, że dzięki temu dokładnie ją umyjesz, zrezygnuj z tego jak najszybciej. Nasze pochwy nie lubią głębokich płukanek, ponieważ w ten sposób wypłukujemy ich naturalną mikroflorę, zaburzamy kwaśny odczyn, a także zwiększamy ryzyko infekcji intymnych. Nadmierna irygacja może także prowadzić do przesuszenia śluzówki.
Zrezygnuj z wszelkiego rodzaju gąbek i myjek, które są siedliskiem bakterii. O tym, czym myć okolice intymne dowiesz się w dalszej części artykułu. Natomiast pamiętaj, że niezależnie od tego czy będziesz stosowała płyn do higieny intymnej czy szare mydło, nie wprowadzaj produktu do środka pochwy, aby nie nabawić się poważnych infekcji.
Bardzo ważnym elementem jest także moment po wyjściu spod prysznica, czyli suszenie. Przede wszystkim powinnaś mieć osobny ręcznik do pielęgnacji okolic intymnych, który będziesz zmieniała co dwa lub trzy dni.
ZOBACZ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć
Higiena intymna po stosunku
Złota zasada: zrób siku od razu po stosunku. Dzięki temu zmniejszasz ryzyko infekcji pęcherza i okolic intymnych. Podczas stosunku Twoja cewka moczowa ma kontakt zarówno z bakteriami nagromadzonymi na Twoim ciele, jak i ciele partnera. Możesz je wypłukać właśnie poprzez jak najszybsze oddanie moczu po stosunku. Następnie warto odświeżyć okolice intymne pod prysznicem lub przy użyci nawilżonych chusteczek przeznaczonych do higieny intymnej.
Czym myć miejsca intymne?
Do higieny intymnej używaj produktów do tego przeznaczonych. Na rynku znajdziesz różnego rodzaju żele, płyny i pianki. Nie każdy jednak spełnia w stu procentach swoją funkcję. Dobry środek do higieny intymnej to taki, który zadba o utrzymanie kwaśnego pH (3,8-4,2) pochwy i okolic intymnych. Wybieraj takie, w których składzie znajdą się np. kwas mlekowy czy zioła, które działają przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie i przeciwzapalnie (aloes, rumianek, kora dębu, nagietek itd.) Niestety wielu producentów sprzedaje nam produkty, które w dużym stopniu mogą nam zaszkodzić, dlatego zawsze czytaj skład żelu czy płynu, który zamierzasz kupić. Zrezygnuj z zakupu, jeśli w składzie znajdują się parabeny, barwniki, substancje zapachowe, które podrażniają skórę i mogą wywoływać reakcje alergiczne. Unikaj także takich składników jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate), które mocno wysuszają skórę i wymywają płaszcz hydrolipidowy naskórka. Nie stosuj zasadowych mydeł zapachowych oraz dezodorantów rzekomo przeznaczonych do pielęgnacji okolic intymnych.
Nieprzyjemny zapach z pochwy
Nieprzyjemny zapach z pochwy może być skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji, a co za tym idzie, różnego rodzaju infekcji. W większości przypadków brzydki zapach z pochwy leczony jest farmakologicznie, dlatego należy udać się do lekarza, który rozpozna infekcję i wprowadzi odpowiednie leczenie.
Komentarze
~sandra, 2020-08-26 19:17:03
~Krystyna, 2020-08-24 12:21:19
~Katty, 2020-08-23 15:05:29
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?