Grzybica pochwy [przyczyny, objawy, leczenie]

Wyjeżdżając na wakacje, nie możesz zabrać swojej wanny. Zobacz, jak zadbać o zdrowie intymne z dala od własnej łazienki.

bikini, zdrowie intymne fot. Getty Images
fot. Getty Images

Wakacje to czas, kiedy wypadasz z rytmu codziennej rutyny: wstajesz o innych porach, całe dnie spędzasz pod gołym niebem, więcej imprezujesz i poznajesz nowych ludzi. Pół biedy, jeśli na urlop jedziesz do wypasionego hotelu czy ośrodka SPA.

Problem pojawia się, gdy wyjeżdżasz na festiwal, wyprawę kajakową czy pod namiot, gdzie jesteś skazana na wspólne toalety i prysznice, a czasami jedyną dostępną wodą jest ta w strumieniu. Nie pozwól, aby mikroorganizmy zepsuły Ci ten wyczekiwany wyjazd.

Lato to świetny czas dla Twojej skóry (o ile nie przesadzisz z opalaniem, oczywiście), ale dla pochwy już niekoniecznie. Temperatura rośnie, bardziej się pocisz, nosisz krótsze spódniczki, a czasami wręcz tylko bikini, przez co zwiększa się ryzyko różnych infekcji intymnych. Najczęściej jest to niezbyt przyjemna grzybica pochwy.

Grzybica pochwy - żaden wstyd

Zacznijmy od tego, że grzybica pochwy wcale nie musi świadczyć o braku higieny. Owszem, niezbyt częste mycie jej sprzyja, ale paradoksalnie, czasami przyczyną jest nadmierna dbałość o czystość. Zbyt częste podmywanie i irygacje zmieniają pH pochwy i sprawiają, że grzyby z gatunku Candida albicans mają świetne warunki do rozwoju.

Grzybica pochwy może się przydarzyć każdej z nas. Nie tylko może, ale i zdarza się. Według badania programu „Zdrowa ONA” co trzecia z nas przynajmniej raz w życiu miała ten problem.

„Ze względu na wysokie temperatury grzybica pochwy częściej przytrafi a się latem. Gdy ciało jest rozgrzane i wilgotne, szybciej mnożą się grzyby lub bakterie, które powodują zaburzenia w mikroflorze bakteryjnej pochwy i stają się przyczyną tego intymnego kłopotu” – tłumaczy ginekolog, prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, ekspert programu „Zdrowa ONA”. Żeby z wakacji wrócić bez nieproszonych mikroskopijnych gości, musisz pamiętać o kilku zasadach.

Po pierwsze, gdy jesteś w bikini, siadaj tylko na własnym ręczniku – najlepiej suchym.

Po drugie, nie używaj gąbek ani ściereczek do podmywania – to idealne siedlisko dla grzybów.

Po trzecie – po wyjściu z wody nie czekaj, aż strój na Tobie obeschnie, tylko zmień go na suchy.

Po czwarte wreszcie – zamiast kąpieli w wannie używanej poprzednio przez setki ludzi lepiej wybierz prysznic.

Jeśli jesteś w miejscu, gdzie nie masz dostępu do prysznica, codziennie podmywaj się za pomocą wilgotnych chusteczek – wybierz te bezzapachowe, specjalnie do higieny intymnej, o pH 5,5. I wycieraj się zawsze od przodu do tyłu, żeby nie przenieść bakterii z okolic odbytu do pochwy.

fot. Brooke Nipar fot. Brooke Nipar
fot. Brooke Nipar

Gdy zaczyna swędzieć

Grzybica daje niezbyt przyjemne objawy. Najpierw zaczyna Cię swędzieć, później pojawia się też pieczenie, zaczerwienienie, często upławy i – sorry, ale musimy to napisać – serowata, biała wydzielina. Na szczęście zapach jest zazwyczaj niezmieniony. Przykry, przypominający nieco rybi, zapach świadczy o infekcji bakteryjnej, którą leczy się inaczej.

Leczenie miejscowe

Gdy zauważysz u siebie takie objawy, nie próbuj leczyć się na własną rękę ani nie czekaj z wizytą na powrót do domu, tylko idź do lekarza na miejscu. Szkoda wakacji.

„Jeżeli kobieta potrzebuje szybkiego rozwiązania, które nie przeszkodzi jej w korzystaniu z wakacyjnych uroków, ginekolog może zalecić kurację w formie jednorazowej aplikacji kremu o silnych właściwościach bioadhezyjnych. W tej postaci krem utrzymuje się na błonie śluzowej nawet ponad cztery doby, stopniowo uwalniając substancję czynną, natomiast ulga powinna przyjść już w pierwszej dobie po podaniu” – radzi prof. Skrzypulec-Plinta.

Zachowaj ostrożność

Wakacje sprzyjają też krótkotrwałym romansom. Nie będziemy Cię zniechęcać, ale pamiętaj, że seks z przypadkowym mężczyzną również może mieć zdrowotne konsekwencje. Lista chorób przenoszonych tą drogą jest długa. Można się zarazić m.in. grzybicą, chlamydią, HPV, WZW, rzeżączką, kiłą oraz oczywiście HIV.

zmniejsza ryzyko zakażenia.

(WH 07/2017)

REKLAMA