Grupa krwi a zdrowie

Grupa A, B, AB czy O? Znasz swoją grupę krwi? Jeśli nie, najwyższy czas się dowiedzieć, bo badania wykazały, że istnieje związek między grupą krwi a ryzykiem bezpłodności i zachorowania na nowotwory, cukrzycę oraz choroby serca. 

krew fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Grupa A

Zagrożenie: rak żołądka

Grupę A ma około 30% ludzi na świecie. I są oni o 20% bardziej narażeni na raka żołądka niż ci z grupą krwi 0. Prawdopodobnie dlatego, że są bardziej wrażliwi na działanie atakującej żołądek bakterii H. pylori.

ZOBACZ TEŻ: McDonald’s rezygnuje z plastiku

Zmniejsz ryzyko

Ogranicz spożycie wędlin, ponieważ zawierają one azotany, które same w sobie nie są niebezpieczne, ale pod wpływem działania bakterii mogą zostać przekształcone w substancje rakotwórcze.

Grupa B

Zagrożenie: cukrzyca typu 2

Z bliżej nieznanych powodów 11% populacji z grupą krwi B o 21% częściej niż ci z grupą krwi 0 choruje na cukrzycę.

Zmniejsz ryzyko

Wystarczy zrzucić 5-7% masy ciała, żeby powstrzymać lub przynajmniej opóźnić rozwój cukrzycy typu 2. Nie masz nadwagi? Tak trzymaj.

Grupa AB

Zagrożenie: choroby serca

Grupa AB (ok. 7% Polaków) o 23% częściej niż 0 choruje na serce. Prawdopodobnie dlatego, że ludzie z taką krwią są bardziej podatni na stany zapalne.

Zmniejsz ryzyko

30 minut umiarkowanego wysiłku fizycznego (jogging, rower) 5 razy w tygodniu wystarczy, żeby znacząco poprawić kondycję układu krwionośnego.

Grupa 0

Zagrożenie: niepłodność

Badania wykazały, że kobiety z grupą krwi 0 mają statystycznie wyższy niż u A i AB poziom hormonu, który zmniejsza ilość jajeczek w zapasie.

Zmniejsz ryzyko

Bez paniki. Niemal połowa ludzi na świecie ma grupę krwi 0 i jak na razie jeszcze nie grozi nam wyginięcie jak mamutom. 

ZOBACZ TEŻ: Nadzieja dla chorych na cukrzycę

Zobacz również:
REKLAMA