Ginekolog: 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

Mała czy duża, mniej lub bardziej różowa, wydepilowana czy w wersji au naturel – Twoja wagina to skarb, o który musisz bezustannie dbać. Zdarza się jednak, że nie do końca wiesz, co dzieje się tam na dole. WH przychodzi na ratunek – najlepsi specjaliści mówią wprost o czym powinnaś pamiętać. 

miejsca intymne, ginekolog, pochwa, wagina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Rozmiar uniwersalny nie istnieje

„Wśród pacjentek panuje przekonanie, że istnieje jeden prawidłowy kształt i rozmiar pochwy, który jest idealny i atrakcyjny. W rzeczywistości waginy – jak ludzie – znacznie różnią się od siebie, co w większości przypadków jest zupełnie normalne. Chciałabym, żeby pacjentki i ich partnerzy celebrowali swoją wyjątkowość”.

(dr Mira Aubuchon, ginekolog Missouri Center for Reproductive Medicine)

ZOBACZ TEŻ: Metabolizm - fakty kontra mity

2. Zaprzyjaźnij się ze swoją pochwą

„Jestem zaskoczony tym, ile pacjentek nie zna anatomii swojej waginy. Wiele kobiet mówi mi, że nigdy nie sprawdzały, jak wyglądają ich części intymne i nie wiedzą, które regiony powinny poddać stymulacji, by czerpać z tego największą przyjemność. Kobietom dobrze więc radzę: poznajcie swoje pochwy, by lepiej je zrozumieć – jeśli nic się z nimi nie dzieje, nie naprawiajcie ich na siłę”.

(dr Russell Bartels, dyrektor medyczny Scottsdale Center for Women’s Health & Vitality Hormones for Men)

3. Regularny przegląd

„Twoja wagina potrzebuje ciągłej opieki, dokładnie jak Ty sama. Co najmniej raz w miesiącu chwytaj za lusterko i kontroluj, czy wygląda ona tak jak zwykle”.

(dr Octavia Cannon, ginekolog i certyfikowana lekarz medycyny osteopatycznej, współwłaścicielka Arboretum Obstetrics and Gynecology)

4. Reaguj na zapach

„Wagina to niesamowicie elastyczny organ: wąska na tyle, by współgrała z męskim penisem i rozciągliwa na tyle, by umożliwić wyjście na świat noworodkowi. Działa trochę tak jak samoczyszczący się piecyk, więc jakiekolwiek nieprzyjemne zapachy są z reguły oznaką infekcji”.

(dr Mache Seibel, ginekolog i profesor na Massachusetts Medical School)

mleko, ser, nabiał fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Twoje wnętrzności łączą się z waginą. 

„Zdrowa wagina bierze się ze zdrowego jelita. Leczenie infekcji pochwowej środkami przeciwgrzybicznymi lub antybiotykami to recepta na kolejne infekcje i kolejne kuracje. Lepiej, żebyś stosowała zdrową dietę bogatą w produkty poddane fermentacji mlekowej. Zawierają one dobre bakterie, które zamieszkują i chronią waginę”.

ZOBACZ TEŻ: Weightism – dlaczego nie lubimy osób otyłych?

(dr Jennie Ann Freiman, ginekolog i naczelna OObroo Tips)

miejsca intymne, ginekolog, pochwa, wagina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

6. Każda wagina jest idealna

„Pochwy mają różne kształty i rozmiary. Perfekcyjna wagina to… ta, którą posiadasz Ty. Nie próbuj jej zmieniać na wzór ideału, którego zdjęcie widziałaś w Internecie”.

(dr Elizabeth Chase, ginekolog w Garrison Women’s Health)

wizyta u lekarza fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

7. Twoje części intymne mają władzę

„Chciałabym, żeby moje pacjentki zdawały sobie sprawę z tego, że ich części intymne to piękne, zmysłowe i funkcjonalne organy, które nie zawsze są do siebie podobne. Jeżeli okiełznają moc, która płynie z ich własnej seksualności – tak jak są to w stanie robić mężczyźni – nasze życie i nasze związki nareszcie ulegną poprawie”.

(dr Susan Murrmann, ginekolog McDonald Murrmann Women’s Clinic)

miejsca intymne, ginekolog, pochwa, wagina fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

8. Dobra jakość produktów higienicznych to podstawa

„Wiele jest rzeczy, które kobiety powinny wiedzieć. Po pierwsze, tkanka waginy i tkanka sromu należą do najbardziej delikatnych tkanek w ciele, więc nie używaj w ich okolicy żadnych podrażniających mydeł lub perfum. Po drugie, pomocne jest też regularne stosowanie probiotyków. I na koniec – wagina może ulec przesuszeniu, nie oznacza to jednak, że kobiety mają z tego powodu cierpieć. Odpowiednie nawilżenie uzyskasz dzięki regularnemu korzystaniu ze środków nawilżających”.

(dr Mary Jane Minkin, ginekolog i profesor położnictwa i ginekologii na Yale School of Medicine)

kobieta, uśmiech fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

9. Upławy to nic złego

„Chciałabym, żeby kobiety wiedziały, że upławy to coś normalnego. Tak jak w przypadku wosku usznego lub śluzu z nosa, jest to sposób na samooczyszczenie waginy. Nawet najzwyklejsza wydzielina może mieć charakterystyczny zapach lub zmieniać delikatnie swój kolor. Dopiero swędzenie i silny nieprzyjemny zapach to oznaka niepożądanych zmian”.

(dr Maria Sphocles, ginekolog z Princeton)

Shutterstock

10. Twoja wagina starzeje się tak, jak Twoja skóra

„Skóra wewnątrz i wokół okolic intymnych podlega takiemu samemu procesowi starzenia co skóra twarzy, dekoltu czy całej reszty ciała. Z wiekiem skóra pochwy może ulec wysuszeniu. Dlatego na rynku dostępne są odpowiednie produkty, których stosowanie przynosi ulgę delikatnym z natury miejscom intymnym. Pomagają ujędrnić, napiąć, zmiękczyć i nawilżyć skórę, przynosząc ukojenie w bezpieczny i łagodny sposób”.

(dr Ronald Blatt, ginekolog oraz główny chirurg i dyrektor medyczny Manhattan Center for Vaginal Surgery and the Manhattan Centers for Women’s Health)

ZOBACZ TEŻ: Picie kawy zwalcza nadwagę

 

REKLAMA