[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.4

Fluor: występowanie, właściwości, skutki niedoboru

Fluor to pierwiastek, który chroni przed próchnicą, ale coraz częściej zaleca się stosowanie pasty do zębów bez fluoru. Dlaczego? Okazuje się, że łatwo go przedawkować, a nadmiar jest bardzo szkodliwy dla naszego organizmu. Nie znaczy to, że go nie potrzebujesz.

pasta do zębów fot. shutterstock.com

Fluor jest składnikiem większości past do zębów, ponieważ stosowany w niewielkich ilościach, wzmacnia szkliwo i tym samym chroni zęby przed niszczącym działaniem kwasów i próchnicą.

Wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie całego kośćca. Zwróć na niego szczególną uwagę, jeśli jesteś w ciąży. Fluor pomaga przyszłym mamom wchłaniać żelazo i tym samym zapobiega anemii.

REKLAMA

Niedobór

Jeśli w Twoim organizmie zabraknie fluoru, dosięgną Cię przykre konsekwencje. Niedobór tego pierwiastka objawia się najczęściej osłabieniem szkliwa nazębnego i próchnicą zębów. Ale raczej nie obawiaj się takiej sytuacji, ponieważ zapotrzebowanie na fluor jest niskie i w większości przypadków w zupełności wystarczy ilość, jaką dostarcza Twoja codzienna dieta.

Nawet jeśli jako przyszła mama, chciałabyś się wspomóc suplementami fluorkowymi, skonsultuj to uprzednio z lekarzem, bo nadmiar fluoru jest bardzo szkodliwy.

Dzienne zapotrzebowanie

Odpowiedni poziom fluoru w organizmie dla dorosłej kobiety wynosi 3 mg dziennie. Dawkę taką spokojnie zapewni Ci Twoja codzienna dieta.

Przedawkowanie

Z fluorem nie ma żartów. Przedawkowanie tego minerału skutkuje fluorozą, czyli pojawieniem się żółtawych plam na zębach, które z czasem ciemnieją. Ale nie tylko Twoja jama ustna odczuje skutki nadmiaru fluoru.

Zbyt wysokie stężenie tego mikrolementu w organizmie może przyspieszyć procesy starzenia się, zaburzać prace tarczycy, doprowadzić do większej kruchości kości, osłabiać układ odpornościowy i wpływać na działanie układu nerwowego. Utrudnia wchłanianie magnezu i wapnia. Pamiętaj – co za dużo, to niezdrowo!

Najlepsze źródła

Fluor znajdziesz nie tylko w pascie do zębów. Zawiera go przede wszystkim woda pitna, ale znajdziesz go także w herbacie. Jeśli chodzi o jedzenie, fluor znajdziesz w rybach, produktach pełnoziarnistych i serach: żółtych, pleśniowych i topionych.

Pasta do zębów bez fluoru?

Nie zapominaj tez o paście do zębów i nie daj się zwariować. Zawartość fluoru w pastach do zębów nie jest szkodliwa. Pamiętaj jednak, że dzieci, ze względu na stężenie fluoru nie powinny korzystać z tej samej pasty, co dorośli. Zwróć też uwagę, jeśli jesteś mamą, by maluch zawsze dokładnie płukał buzię i nie połykał fluoru.

Zajrzyj do naszego leksykonu mikroelementów i poczytaj o pozostałych składnikach mineralnych.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij