Filtry do oczyszczania wody - czy mają sens?

Trudno Ci podjąć decyzję, czy warto zainwestować w domowy filtr do oczyszczania wody? Nic dziwnego, bo odpowiedź wcale nie jest oczywista. Dlatego przygotowaliśmy słownik, który może pomóc w tym wyborze.

Shutterstock

Węgiel aktywny, odwrócona osmoza, membrana, metale ciężkie, remineralizacja... Kwestia oczyszczania wody może wydawać się najeżona trudnymi słowami bardziej niż sama woda zanieczyszczeniami. Już za chwilę wyjaśnimy wszystkie potrzebne pojęcia.

B jak bezpieczeństwo

Zacznijmy od tego, że nie ma powodu, by bać się picia wody z kranu. Spełnia surowe normy i jest bezpieczna. To znaczy, że się nią nie zatrujesz. Pozostaje jednak kwestia, czy jej picie jest optymalne dla zdrowia. Czy stawiając na nią przez lata, nie wystawiasz się na ryzyko, które można ograniczyć, wybierając filtr. Odpowiedź, niestety, nie jest prosta. Bo nawet odrzucając wszystkie te marketingowe nonsensy i rozdmuchane zagrożenia, którymi karmią nas producenci filtrów, jakoby kranówa była pełna zanieczyszczeń i szkodliwa, wszystkie te żywe wody, podnoszenie potencjału oksydacyjnego czy alkalizowanie, trzeba powiedzieć, że jakieś ryzyko istnieje. W końcu zakład oczyszczania wody odpowiada za jej jakość tylko na wyjściu, a po przejściu przez sieć wodociągową i przyłącza w budynku z kranu może polecieć już coś nieco innego.

D jak daleko od zakładu oczyszczania wody

Jedynym sposobem na to, żeby mieć pewność co do składu wody, która dociera do Ciebie do domu, jest zamówienie analizy fizykochemicznej w specjalistycznej firmie. To jednak dość droga impreza. No i przecież to, że jednego dnia jest OK, wcale nie znaczy, że drugiego będzie tak samo. Zamiast analizy możesz do pewnego stopnia szacować ryzyko. „Staje się bardziej prawdopodobne, jeśli mieszkamy daleko od zakładu oczyszczania wody, zwłaszcza w okolicy, w której nie ma jej wielu odbiorców. Oznacza to niewielki przepływ, a im dłużej pozostaje w rurach, tym więcej gromadzi się w niej związków żelaza z rur, mogą też namnażać się mikroorganizmy. Wystarczy jednak sąsiedztwo dużego odbiorcy, np. zakładu przemysłowego, by zmniejszyć ten potencjalny problem” – wyjaśnia prof. dr hab. inż. Małgorzata Kabsch-Korbutowicz, specjalistka od oczyszczania wody z Katedry Inżynierii Ochrony Środowiska Politechniki Wrocławskiej.

Nie pomaga także, jeśli mieszkasz na wysokich piętrach albo do Twojego budynku prowadzi stara sieć wodociągowa. „To wciąż jednak tylko przesłanki, które wcale nie oznaczają, że zakładanie w domu filtrów jest konieczne” – podkreśla ekspertka.

ZOBACZ TEŻ: Jak zadbać o układ odpornościowy - 5 porad

O jak odwrócona osmoza

Działające na tej zasadzie urządzenia to najlepszy sposób na filtrowanie wody. „Woda pod ciśnieniem trafi a w nich na membranę tak gęstą, że jej porów nie widać nawet pod mikroskopem o ogromnym powiększeniu – otwory mają poniżej 1 nanometra średnicy” – opisuje prof. Kabsch-Korbutowicz.

Oznacza to, że na membranie zatrzymują się prawie wszystkie cząstki. „Przenikają przez nią pewne związki, to zależy jednak bardziej od ich budowy, a nie wielkości” – dodaje specjalistka.

W efekcie otrzymujemy wodę pozbawioną wszelkich związków mineralnych, których przecież potrzebujemy. Dlatego taki filtr powinien być wyposażony w remineralizator, który po oczyszczeniu nasyci ją z powrotem minerałami. To nie wszystko – jego częścią powinien być też filtr węglowy, który radzi sobie z chlorem. Jeśli go nie będzie, chlor bardzo szybko uszkodzi delikatną membranę osmotyczną. Jej żywotność jest ograniczona, dlatego co jakiś czas powinno się ją wymieniać, podobnie jak pozostałe elementy zestawu. Jest on przeważnie wyposażony w spory zbiornik na oczyszczoną wodę, którą z czasem zużywamy. Może więc pojawić się obawa, czy nie rozwiną się w nim bakterie. „Nie powinno do tego dojść, ponieważ woda jest w nim tak czysta, że mikroorganizmy nie mają pożywki do rozwoju” – mówi prof. Kabsch-Korbutowicz.

W jak węgiel aktywny

To on jest sercem większości urządzeń filtrujących, które znajdują się w różnego rodzaju butelkach, dzbankach czy nakładkach na krany. „Dzięki specyficznej strukturze wiąże w swoich porach część zanieczyszczeń. Do tego dezaktywuje chlor i produkty jego reakcji z innymi cząsteczkami, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Przy okazji usuwa zapach chloru i poprawia organoleptyczne właściwości wody”– wyjaśnia prof. Kabsch-Korbutowicz.

Węgiel aktywny da sobie także radę z metalami ciężkimi i z częścią pozostałości farmaceutyków oraz większymi kawałkami mikroplastiku, ale pozostawia nietknięte wszystkie składniki mineralne. Specjalistka podkreśla, że filtr węglowy powinien pracować jak najczęściej. W czasie przerw zaczynają się w nim bowiem namnażać mikroorganizmy. „Tempo ich rozwoju zależy od wielu czynników, więc nie da się podać jakiegoś sztywnego przedziału. Na pewno nie należy przesadzać – kilkugodzin na przerwa nie powinna spowodować żadnego zagrożenia. Jednak zastanowiłabym się dwa razy, zanim napiłabym się wody z filtra z wkładem węglowym, który nie pracował przez kilka dni” – ostrzega prof. Kabsch-Korbutowicz.

W takiej sytuacji dobrze jest wkład przelać wrzątkiem. No i trzeba pamiętać, aby wymieniać go co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami producenta.

Z jak złotówki

Zabierając się do tego tekstu, bardzo chcieliśmy zakończyć go jasną rekomendacją: warto wydać pieniądze na domowy filtr do wody czy nie. Z jednej strony takie urządzenie jest skuteczne i stanowi drugą linię obrony przed ewentualnymi zanieczyszczeniami wody. Jednak pytanie, czy w ogóle warto się bronić, pozostaje otwarte. Nie udało nam się trafić na żadne przekonujące materiały naukowe świadczące o tym, że picie wody z kranu na dłuższą metę może stanowić jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia. Dlatego decyzję, czy warto dmuchać na zimne, musisz niestety podjąć sama. Jako wskazówkę możemy tylko podać Ci fakt, że wszyscy specjaliści od oczyszczania wody, z którymi rozmawialiśmy (a poza prof. Kabsch-Korbutowicz było ich kilku), zapytani, czy mają w domu własne filtry, odpowiadali: „Nie”.

ZOBACZ TEŻ: Gwiazdy, które nie piją alkoholu

REKLAMA