[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Figura: czy jest zapisana w genach?

Czy szczupłą sylwetkę i tendencję do nadwagi dziedziczymy w genach? A może nasze figury i nawyki żywieniowe wynikają raczej z diety preferowanej przez naszych rodziców? Sama masz dzieci i nie chcesz, żeby borykały się z chorobami związanymi z otyłością? Zobacz, co powiedział nam specjalista.

figura fot. shutterstock.com

Czym skorupka za młodu...

Nawyki żywieniowe mają większe znaczenie niż geny, które predysponują do otyłości.

REKLAMA

Prof. Leann L. Birch z Penn State University przestrzega, że stosunek matki do odżywiania ma kluczowy wpływ na nawyki żywieniowe córki, ale nie zawsze jest to proste powtórzenie.

Jeśli matka zawsze martwiła się o linię, zazwyczaj przekazuje te obawy dzieciom i próbuje zapobiec przybieraniu na wadze, eliminując pewne składniki z ich diety.

Niestety, jeśli matka jest zbyt surowa i przywiązuje do jedzenia aż nadmierną wagę, może osiągnąć efekt dokładnie odwrotny od zamierzonego – batony i cukierki staną się dla dzieci owocem zakazanym, a taki jest zawsze najsłodszy i w gdy tylko nie będą już musiały pytać mamy o zdanie, mogą próbować nadgonić zaległości.

Czy to znaczy, że lepiej dzieciom nie ograniczać dostępu do niezdrowego jedzenia? Ależ oczywiście, że nie. Trzeba ograniczać, zwłaszcza cukierki i słodzone napoje. Ale jednocześnie trzeba je nauczyć cieszyć się smakiem warzyw, owoców i ryb. Jeśli polubią je w dzieciństwie, w dorosłym życiu będą je wybierać odruchowo.

Czy wiesz że...

  • w 60% waga zależy od nawyków żywieniowych, a tylko w 17% od genów i w 8% od aktywności fizycznej,
  • 3 pierwsze lata życia to czas, gdy organizm programuje nawyki żywieniowe, apetyt i metabolizm,
  • o 50% zmniejsza się ryzyko nadwagi w dorosłym życiu, jeśli w 1. roku życia matka karmi dziecko piersią,
  • według WHO, 3 razy więcej niż 20 lat temu rodzi się dziś dzieci z nadwagą,
  • 15% dzieci rodzi się w Polsce z wyższą masą urodzeniową (ponad 4 kg), za co odpowiedzialna jest dieta matki. 

Chcesz poznać więcej ciekawostek ze świata nauki dotyczących genów i figury? Znajdziesz je tutaj.

WH 05/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij