Fakty i mity o ciąży

Wiele z ciążowych "faktów", które słyszymy zewsząd, gdy spodziewamy się dziecka, nie znajduje żadnego naukowego potwierdzenia. Oto 10 najczęściej powtarzanych mitów o ciąży, które z rzetelną wiedzą mają niewiele wspólnego.

fot. shutterstock.com

Myślisz, że kwestię bocianów i kapusty masz już opanowaną? Okazuje się, że większość naszej wiedzy na temat ciąży opiera się na powtarzanych z pełnym przekonaniem opowieściach babć, ciotek i gospodyń domowych, a nie na naukowej wiedzy. Dlaczego nie powinnyśmy wierzyć tradycyjnym historyjkom – i czego rzeczywiście się spodziewać, kiedy się spodziewasz? Przygotuj się na zaskoczenie.

Mit nr 1: Ciąża trwa 9 miesięcy

Prawda: Tak naprawdę długość okresu ciąży może różnić się u poszczególnych kobiet aż o 5 tygodni – podają badania z 2013 roku opublikowane w specjalistycznym piśmie „Human Reproduction”. Dzień porodu może być uzależniony od Twojego wieku, wagi oraz mnóstwa innych czynników.

Mit nr 2: Seks w czasie ciąży może zaszkodzić dziecku

Prawda: „Prawie w żadnym przypadku seks nie może zaszkodzić Twojemu maleństwu” – mówi profesor ginekologii, doktor Shari Brasner. Są oczywiście wyjątki: jeśli Twoje łożysko jest ułożone pomiędzy szyjką macicy a pochwą albo jesteś w grupie zagrożonej przedwczesnym porodem, skonsultuj się z lekarzem przed przejściem do dzieła.

Mit nr 3: Nie możesz urodzić naturalnie po cesarskim cięciu

Prawda: „Chociaż są dowody na to, że naturalny poród po cesarskim cięciu jest nieco bardziej ryzykowny niż powtórne cięcie, rodzenie siłami natury jest dla wielu kobiet rozsądnym rozwiązaniem” – mówi Brasner. Oczywiście, w podjęciu decyzji powinien Ci pomóc lekarz - z nim omów wszystkie plusy i minusy, zanim jeszcze trafisz na porodówkę.

ciąża, kobieta w ciąży, para fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mit nr 4: Możesz rozpoznać płeć dziecka po kształcie brzucha

Prawda: Brzuch spiczasty - spodziewaj się chłopca, brzuch okrągły - to będzie dziewczynka.  Niestety, to jak wróżenie z fusów.  To jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów, który nie znajduje potwierdzenia w żadnych naukowych badaniach. „Płeć dziecka nie ma kompletnie nic wspólnego z tym, jak wyglądasz w czasie ciąży” – zapewnia Brasner. Więc niestety – nie dowiesz się, jakiego koloru ubranka kupić, patrząc na brzuch.

Mit nr 5: Jeśli cierpisz na chorobę weneryczną, Twoje dziecko też jest zarażone

Prawda: „Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaką chorobę złapałaś” – mówi Brasner. To dlatego, że niektóre choroby przenoszone droga płciową infekują krew i mogą przechodzić przez łożysko, podczas gdy inne stanowią zagrożenie tylko przy bezpośrednim kontakcie. Choroby tego drugiego typu mogą być niebezpieczne dla dziecka tylko przy naturalnym porodzie, lekarz może więc dla ochrony dziecka przed zarażeniem zalecić cesarskie cięcie.

Mit nr 6: Nie powinnaś biegać w czasie ciąży

Prawda: „Mnóstwo z tego, co kobieta może robić w czasie ciąży, zależy od tego, jaki tryb życia prowadziła przedtem” – przekonuje Brasner. I nie – nie musisz się bać, że wchodząc na bieżnię urządzasz maleństwu w brzuchu kołowrotek. Możesz ćwiczyć tak, jak do tej pory albo realizować plan treningowy zaprojektowany specjalnie dla I, II i III trymestru ciąży.

Mit nr 7: Stracisz ciążowy brzuch podczas porodu

Prawda: Kobieta traci tylko od 4,5 do 6,5 kilogramów– włączając w to masę ciała dziecka oraz wody - w czasie porodu. Przybieramy zaś przez cały okres ciąży średnio pomiędzy 11 a 16 kilogramów. Może potrwać rok albo nawet więcej, aby pozbyć się reszty. Ale na pocieszenie – karmienie piersią bardzo przyspiesza ten proces. Uprawianie sportu również, ale zanim zwiększysz swoją aktywność fizyczną, skonsultuj się ze swoim ginekologiem, bo nadmiar sportu może zaburzyć proces laktacji i pozbawić Cię pokarmu.

ciąża fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Mit nr 8: Jesz za dwoje

Prawda: Noszenie w sobie dziecka wcale nie spala tylu kalorii, ile mogłabyś się spodziewać. Jeśli dotychczas stosowałaś zbilansowaną dietę, wystarczy do niej dodać jedną lub dwie przekąski dziennie (czyli około 300 kcal) – to w zupełności wam wystarczy.

Mit nr 9: Każda kobieta może karmić piersią

Prawda: „Pewne zabiegi chirurgiczne piersi mogą sprawić, że karmienie będzie dla Ciebie trudne. Także stosowanie niektórych leków stawia karmienie piersią pod znakiem zapytania” – mówi Brasner. Jednak nie rezygnuj z tego, jeśli w Twoim przypadku nie ma przeciwwskazań. Dzieci karmione piersią są mniej narażone na różne poważne dolegliwości i choroby, np. biegunki, infekcję ucha czy zapalenie płuc.

Mit nr 10: Określone jedzenie i seks mogą przyspieszyć poród

Prawda: „Uprawianie seksu połączone z jedzeniem ostrych potraw nie może zaszkodzić dziecku, ale raczej nie przyspieszy też jego przyjścia na świat” – mówi Brasner. Istnieją znikome dowody, że tego typu czynniki mogą wpłynąć na rozpoczęcie akcji porodowej. Dlatego nie wierz przesądom, tylko idź do lekarza, jeśli martwi Cię, że maleństwo jeszcze nie daje znaków, że chce wreszcie opuścić Twój brzuch.

WH

Zobacz również:
REKLAMA