Estetyka okolic intymnych [labioplastyka]

Zabiegi estetyczne okolic intymnych to nie tylko sprawa ładnego wyglądu. W wielu przypadkach leczą różne dolegliwości, a nie tylko kompleksy.

shutterstock
fot. shutterstock

Lekarze przyznają, że Polki coraz częściej wykonują zabiegi w tych najbardziej delikatnych miejscach. I nie dotyczy to tylko, jak zwykło się sądzić, kobiet, które rodziły, są przed lub po menopauzie. Z problemami okolic intymnych zgłaszają się też młode dziewczyny. I co ciekawe, nie tylko te, które chcą poprawić wygląd waginy, ale głównie takie, którym zależy na zdrowiu i seksualnym komforcie.

Poprawianie

W taki sposób do ginekologa trafiła Beata. Miała wtedy 35 lat. Poszła z koleżanką. „Byłam tak zdesperowana, że nie czułam się zażenowana tą sytuacją, choć dwóch młodych mężczyzn oglądało moje miejsca intymne z każdej strony, doświetlało specjalną lampą, prowadziło merytoryczną dyskusję na temat tego, ile centymetrów powinny mieć moje wargi sromowe mniejsze, a potem specjalnym flamastrem malowali po niej linie, które miały im pomóc stworzyć ich właściwy kształt”.

Dziś kobieta jest przekonana, że na jej decyzję spory wpływ miało również to, że zabiegi labioplastyczne wykonywane są także laserem, co sprawia, że cały jego przebieg jak i proces gojenia odbywają się szybciej i bez większego bólu. Zabieg trwa średnio około 2 godzin i jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu. Pacjentka wraca po nim do domu, a do pełnej sprawności dochodzi po około 3 tygodniach. „Za to komfort zostaje na całe życie! – podkreśla w rozmowie z WH Beata. – Sauna, prysznic po basenie w łazience pełnej kobiet, zwykłe opalanie w bikini na plaży czy w końcu brak skrępowania w łóżku z facetem – to wszystko nazywam dziś moim osobistym »High quality«”

Nawilżanie

Gwyneth Paltrow zrobiła jakiś czas temu sporo zamieszania, gdy postanowiła sprzedawać na swoim portalu Goop waginowe kulki. Na forach rozpętała się wojna tradycjonalistek z feministkami, a popularna aktorka uznała, że skoro wywołują taką dyskusję, to i ona dołoży swoją cegiełkę w tej sprawie. W jednym z wywiadów dla WH Paltrow mówiła, że niektórzy specjaliści są przekonani, że noszenie kulek w pochwie nie tylko sprawia przyjemność, ale wzmacnia nawilżenie wewnątrz. Seksuolog, dr Alicja Długołęcka, potwierdziła tę teorię, zdradzając, że często poleca swoim pacjentkom kulki waginalne. Najlepiej wykonane z dobrej jakości silikonu, zawierające w środku ciężarek i zakończone sznureczkiem – jak tampon. Wprowadzone do pochwy masują jej wnętrze przy chodzeniu, wzmacniają mięśnie Kegla, a to one są w największej mierze odpowiedzialne za komfort podczas stosunku.

Suchość w pochwie zdarza się nie tylko kobietom po menopauzie, jak zwykło się uważać. Dotyka również kobiet regularnie przyjmujących leki antyhistaminowe na alergie, chorych, np. na różnego rodzaju nowotwory, czy też młodych, nawet dwudziestokilkuletnie dziewczyny, a zwłaszcza kobiety niedługo po porodzie czy w czasie karmienia piersią.

„Nawilżenie pochwy w dużej mierze zależy od hormonów i pracy jajników. W przypadku młodej mamy jej jajniki pracują w trybie minimum, tak samo jak u kobiet w czasie menopauzy” – wyjaśnia dr Skrzypek. Taka dolegliwość w dzisiejszych czasach nie jest skazana już tylko na żele czy kulki nawilżające. Sposobów jest znacznie więcej. To, na który wspólnie zdecydują się pacjentka i jej lekarz, zależy od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, dyskomfortu, jaki odczuwa, i potrzeb, jakie wskazuje.

Czytaj też: Przewodnik WH po układzie rozrodczym

Suchość w pochwie można rozwiązać np. kilkoma zabiegami laserem. Jeden z najnowocześniejszych obecnie to HIFU (ang. high intensity focused ultrasound, czyli skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym zasięgu). Zabieg tym laserem poprawia pracę naczyń krwionośnych, pobudza zakończenia nerwowe, co summa summarum pozwala przywrócić w sposób naturalny wilgotność wewnątrz pochwy, a dodatkowo napina jej wnętrze, które kobiety po porodzie mogą odczuwać jako bardziej rozluźnione. Taki zabieg może na pierwszy rzut oka przypominać badanie USG, ponieważ lekarz przy pomocy specjalnej głowicy umieszcza w pochwie pacjentki urządzenie, którym pobudza skórę do odnowy, wykorzystując różnego rodzaju fale. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ale czasem dla pełnego efektu należy go powtórzyć kilka razy.

Ujędrnianie

Lasery poprawiające wygląd i kondycję skóry waginy mają wywoływać efekt niemal identyczny, jak w czasie zabiegów na twarz. Sam zabieg wygląda również podobnie. Lasery radiofrekwencyjne czy ultradźwiękowe nie tylko zwiększają nawilżenie wewnątrz pochwy, ale poprawiają jędrność skóry, np. na wargach sromowych czy w przedsionku pochwy – obkurczają skórę, pobudzając elastynę i kolagen do tworzenia nowych włókien.

Kobiety – zwłaszcza te, które rodziły naturalnie – nierzadko mają problem z jędrnością większych warg sromowych, które czasami po zbyt dużym naciągnięciu w czasie porodu nie wracają do swojego pierwotnego wyglądu. Jak starzejąca się skóra w wielu innych miejscach czy skóra po utracie wielu kilogramów, wargi stają się wiotkie. W tej sytuacji lekarze najczęściej ostrzykują wargi kwasem hialuronowym, uzupełniając nawilżenie pod skórą – w bardzo podobny sposób, jak robią to na opadających policzkach czy wypełniając zmarszczki.

Tak jak sposób wykonania i rodzaj terapii, również koszty takich zabiegów są zbliżone do tych, które wykonują lekarze medycyny estetycznej na twarz. Bez względu na to, jaki zabieg zdecyduje się wykonać pacjentka, najważniejsza jest szczera rozmowa z lekarzem.

„Pacjentki, które pojawiają się w gabinetach, są pełne emocji, więc czasem trudno o właściwą decyzję. Lekarz pomaga ją podjąć” – mówi dr Skrzypek.

Tak jak wówczas, gdy zgłosiła się do niego mama z nastolatką i prośbą, by wykonać jej labioplastykę. „Odmówiłem i odradziłem zabieg, przede wszystkim ze względu na wiek pacjentki; każda musi być pełnoletnia” – opowiada dr Skrzypek. Taka rozmowa to nie tylko właściwa decyzja, czy zabieg wykonać, ale przede wszystkim jak to zrobić: jakich użyć preparatów, rodzaju laseru czy wypełniaczy. Jak podkreśla dr Skrzypek, nie powinno być jakoś, bo najważniejsze, by liczyła się jakość – tak dla pacjentki, jak i lekarza.

REKLAMA