Eko stomatologia - jak dbać o zęby i środowisko jednocześnie?

Już wiesz, że od bakterii mieszkających w jelitach zależy Twoja odporność, preferencje dietetyczne, a nawet nastrój. A czy wiesz, że mikroflora jamy ustnej może mieć wpływ na Twoją pamięć?

eko stomatologia fot. Shutterstock.com

W naszych ustach żyje cały mikroświat – aż 700 gatunków bakterii. Zachwianie równowagi w tym środowisku może doprowadzić nie tylko do próchnicy, ale do chorób serca, stawów, a nawet do choroby Alzheimera. Tu gra toczy się o więcej niż uśmiech.

Wszystko się łączy

Stan zdrowia zębów i dziąseł to nie tylko problem estetyczny – może sygnalizować pojawienie się wielu chorób. „Stomatolog, obserwując u pacjenta częste infekcje, ruchomość zębów, nietypowy wygląd języka lub śluzówki, częste nadżerki czy przykry zapach z ust może podejrzewać konkretne schorzenie, m.in. osteoporozę, bulimię czy cukrzycę. Z drugiej strony choroby przyzębia mogą być przyczyną nadciśnienia, miażdżycy, udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, reumatoidalnego zapalenia stawów, a nawet demencji i choroby Alzheimera” – wylicza lekarz stomatolog Monika Stachowicz. Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, ale również częste wizyty kontrolne w Według szacunków wg naukowców aż 90% chorób układowych, czyli dotykających kilku tkanek czy narządów, ma związek ze zdrowiem jamy ustnej. To działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego – stan jamy ustnej ma wpływ na zdrowie organizmu, a to, co się dzieje w naszym ciele, wpływa na kondycję zębów i dziąseł” – wyjaśnia ekspertka. Jednym z przykładów tego typu powiązań jest cukrzyca. „Osoby z hiperglikemią są bardziej narażone na infekcje, w tym stany zapalne dziąseł i paradontozę, a ta z kolei sprawia, że trudniej jest ustabilizować poziom cukru we krwi” – mówi doktor Stachowicz.

Okazuje się, że stan zębów i dziąseł jest odzwierciedleniem zdrowia całego organizmu. Jednym z najważniejszych apektów zdrowia jamy ustnej jest dbanie o jej florę bakteryjną, czyli wspieranie rozwoju tych dobrych bakterii, a hamowanie tych złych. Korzystne drobnoustroje, m.in. z grup Bacteroides, Bifidobacterium i Lactobacillus lubią kiszonki, przetwory mleczne, produkty bogate w błonnik. Nie znoszą za to alkoholu i papierosów (nawet tych elektronicznych) oraz cukru, który sprzyja rozwojowi bakterii próchnicotwórczych, drożdżaków i grzybów. Jeżeli w ustach tworzą Ci się pleśniawki i masz biały nalot na obrzeżach języka, to znak, że koniecznie musisz zmienić dietę. Jeżeli dużo ćwiczysz lub prowadzisz stresujący tryb życia, Twoja flora bakteryjna może wymagać wsparcia. „Coraz większą popularnością cieszą się dostępne m.in. w aptece probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe kultury bakterii, uzupełniające mikrobiotę jamy ustnej. U osób je suplementujących mają przeciwdziałać sezonowym przeziębieniom, a nawet, jak wskazują badania, dobroczynnie działać na zdrowie jamy ustnej, np. redukować ryzyko rozwoju próchnicy” – wyjaśnia nasza ekspertka. To jeszcze jeden powód, żeby regularne wizyty u stomatologa traktować po prostu jak zdrowy nawyk.

ZOBACZ TEŻ: Ekologiczne artykuły do higieny intymnej [przegląd produktów]

Tu też dbamy o środowisko

W stomatologii coraz częściej pojawia się pojęcie „green dentistry” (z ang. zielona stomatologia), które oznacza, że w gabinecie wprowadzone są kompleksowe rozwiązania minimalizujące negatywny wpływ procedur stomatologicznych na środowisko naturalne. „Do takich działań należy m.in. stosowanie w diagnostyce systemów cyfrowych zamiast tradycyjnego promieniowania RTG. Dzięki temu nie są używane szkodliwe odczynniki i ograniczone jest promieniowanie radiologiczne. Coraz więcej gabinetów rezygnuje również z amalgamatowych wypełnień dentystycznych na rzecz kompozytowych alternatyw, pozbawionych toksycznych związków rtęci i srebra. Stomatolodzy używają też narzędzi wielokrotnego użytku, np. ze stali nierdzewnej, które po każdym pacjencie poddawane są odpowiedniej sterylizacji przy pomocy nowoczesnych energooszczędnych sterylizatorów parowych. Do dezynfekcji gabinetów stosowane są ekologiczne, biodegradowalne środki dezynfekujące i czyszczące, a papierowe karty pacjentów zamieniane są na cyfrowe. Są to rozwiązania, które działają już w wielu gabinetach, a lista ekodziałań stopniowo się wydłuża” – zaznacza lekarz stomatolog Waldemar Stachowicz.

Podczas domowej pielęgnacji zębów również możesz zadbać o środowisko. Plastikową szczoteczkę zamień na tę z bambusową rączką i włosiem wykonanym ze specjalnego, także biodegradowalnego nylonu. Są firmy, które produkują ekologiczne nitki do zębów (zamykane w szklanych słoiczkach) z jedwabiu lub włókna bambusowego z domieszką mięty pieprzowej lub węgla drzewnego, a wosk ją pokrywający jest pochodzenia roślinnego. W sprzedaży dostępne są m.in. wegańskie pasty do zębów na bazie oleju kokosowego, niezawierające fluoru i pozbawione sztucznych dodatków. Nawet do wybielania zębów dostępnych jest wiele produktów, które w składzie mają ekologiczne drobinki ścierne, np. węgiel aktywny czy sodę oczyszczoną.

Nowe technologie

Czy warto zainwestować i używać modnej ostatnio szczoteczki sonicznej? „Technologia soniczna polega na bardzo szybkim drganiu główki szczoteczki, połączonym z generacją fal dźwiękowych o odpowiedniej częstotliwości. Włókna szczoteczki docierają głębiej, tworząc aktywne bąbelki, a przez to skuteczniej rozbijają płytkę nazębną. W efekcie tworzy się mniej osadu, który mógłby zasiedlić bakterie, a zęby są rzeczywiście lepiej oczyszczone i zdrowsze. Szczoteczki soniczne sprawdzają się również, gdy mamy tendencję do gromadzenia się kamienia nazębnego i gdy dokuczają nam stany zapalne dziąseł” – wyjaśnia doktor Stachowicz i dodaje, że wybór takiej szczoteczki, która nie należy do najtańszych, warto skonsultować ze stomatologiem.

„Pamiętaj jednak, że nawet najlepsza szczoteczka nie dotrze do zakamarków zębów czy powierzchni stycznych, gdzie również gromadzą się bakterie. Dlatego po każdym szczotkowaniu należy używać nici dentystycznej albo irygatora stomatologicznego, czyli urządzenia, które wykorzystuje strumień wody pod ciśnieniem i oczyszcza trudno dostępne miejsca w jamie ustnej, a jednocześnie masuje dziąsła” – tłumaczy.

ZOBACZ TEŻ: Jak oszczędzać wodę w domu - patenty

Zobacz również:
REKLAMA