Domowe sposoby na przeziębienie i grypę

Gdy czujesz, że bierze Cię przeziębienie lub grypa, nie musisz od razu biec do apteki po całą torbę tabletek, kropel i syropów. Proste domowe patenty mogą się okazać równie skuteczne.

pieczarki, grzyby, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Sezon na przeziębienie i grypę oficjalnie uznajemy za otwarty. Katar, kaszel, osłabienie, dreszcze i ból głowy już zaczynają dawać nam się we znaki. Istnieje grupa, która uważa domowe sposoby leczenia za bezsensowne i od razu faszeruje się lekarstwami z apteki. Jeśli jesteś ostrożniejsza w stosowaniu leków i wolisz najpierw wypróbować naturalne specyfiki, przeczytaj, jakie alternatywne metody proponuje specjalista.

Przeciętny dorosły człowiek przechodzi przeziębienie od 1 do 6 razy na rok, co daje tej chorobie wysokie miejsce w rankingu powszechności. Dodaj do tego prawdopodobieństwo zarażenia się – do 20% ludzi zaraża się co roku – a otrzymasz niezbyt optymistyczną perspektywę rozłożenia się jeszcze w tym sezonie.

Każdy, kto wylądował kiedykolwiek w łóżku z paką chusteczek higienicznych pod pachą wie, że konwencjonalne metody leczenia grypy pozostawiają wiele do życzenia. Skonsultowaliśmy się z ekspertami z dziedziny zdrowia, by dowiedzieć się, jak pokonać wszechobecne choroby bez faszerowania się lekarstwami.

Broń się grzybami

Nie, nie chodzi nam o wesołe grzybki na poprawę humoru w ciężkich chwilach choroby. Mówimy o białych pieczarkach (przeciętny Polak zjadł w 2009 r. około 2 kilogramów tych grzybów), gatunku bardzo popularnym w naszych kuchniach.

Dwa odrębne badania Human Nutrition Research Center on Aging at Tufts University potwierdziły, że pieczarki mają silne działanie powodujące wzrost odporności. Te świetne grzyby zwiększają produkcję białek antywirusowych, które mogą zniszczyć albo obezwładnić obcych najeźdźców, atakujących Twój organizm.

Recepta dla Ciebie: „Obojętnie, czy jesz je na surowo, czy po obróbce termicznej – grzyby powinny zachować te same zbawienne właściwości” – mówi immunolog, dr Dayong Wu.

Włącz je do swoich posiłków w obu wersjach, kiedy łamie Cie w kościach. Wrzuć do sałatki surowe pieczarki posiekane na kawałki, polane oliwą dołącz do omletu lub makaronu albo zamów jako dodatek do pizzy. Zapewnisz sobie niskokaloryczna porcję witamin, minerałów i niszczycieli wirusów.

prysznic, kąpiel Alliance / shutterstock.com

Inhaluj się pod prysznicem

Para wodna działa jak naturalny środek obkurczający naczynka krwionośne – udrożnia więc kanały nosowe bez żadnych efektów ubocznych. „Gorący prysznic upłynni i rozrzedzi śluz blokujący Twój oddech” – mówi dr Neil Schachter.

Recepta dla Ciebie: Nagrzej łazienkę tak, aby para pokryła lustro,a potem zmniejsz temperaturę wody do niegrożącej poparzeniem. W ten sposób pomieszczenie będzie pełne pary jeszcze zanim zaczniesz się myć, więc inhalacja będzie trwała tak długo, jak Twój prysznic. Dla dodatkowych korzyści, zastosuj aromaterapię: wdychanie olejku eukaliptusowego ma działanie przeciwbakteryjne.

Do Twojej wiadomości: Mimo kuszących kłębów pary unoszących się wokół sauny w Twojej siłowni, unikaj tego miejsca, kiedy jesteś chora. „Wilgotne publiczne miejsca są wylęgarnią zarazków, takich jak zarodniki pleśni i bakterie” – mówi Schachter.

rosół, zupa, dieta, odżywianie, obiad fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wypróbuj antybiotyk babci

Rosół był znany ze swoich leczniczych właściwości (przynajmniej, jeśli chodzi o przeziębienie i grypę) już w XII wieku. Teraz jego dobra reputacja jest dodatkowo wspierana przez naukę. "W kilku badaniach wykazano, że rosół hamuje wytwarzanie zapalnych związków chemicznych, które są uwalniane w infekcji wirusowej" - mówi Schachter. Zupy warzywne również wydają się zmniejszać stany zapalny, ale ich efekty nie są tak silne jak rosołu.

Recepta dla Ciebie: Wspomóż się wielką michą rosołu i weź dokładkę, jeśli dasz radę. Zupa domowej roboty jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem, ale jeśli Twoja babcia odleciała na zimę do ciepłych krajów, nie martw się! Zupa z puszki wykazuje się zbliżonym działaniem antywirusowym.

miód Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Wyluzuj przy dmuchaniu nosa

„Zbyt silne wydmuchiwanie nosa zepchnie śluz z powrotem do zatok” – mówi Schachter. Kiedy jesteś chora, wytwarzane w ten sposób ciśnienie może jeszcze dodatkowo przetransportować do jam zatok wirusy, rozprzestrze­nia­jąc infekcję. Potwierdziły to szczegółowe badania naukowców z University of Virginia, którzy przeanalizowali wyniki tomografii komputerowej grupy dorosłych z katarem oraz kaszlem, wydmuchujących nosy.

Recepta dla Ciebie: Wydmuchuj nos delikatnie, najlepiej jedną dziurkę naraz. Innym sposobem na oczyszczenie nosa bez budzenia sąsiadów zza ściany, jest przepłukanie dziurek solą fizjologiczną rano i wieczorem (możesz też użyć roztworu soli morskiej w aerozolu), żeby zmyć nadmiar śluzu i innych zalegających tam obrzydliwości.

sen, kobieta w łóżku, łóżko fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Lecz się łyżką miodu

Dodanie do herbaty miodu, kiedy jesteś chora zrobi więcej niż tylko złagodzi ból gardła. Penn State College of Medicine porównało jego cechy ze składnikami czynnymi syropów przeciwkaszlowych. Okazało się, że miód był bardziej efektywny w obniżaniu częstotliwości i intensywności kaszlu u dzieci do 18. roku życia.

Naukowcy przypisują takie wyniki nie tyle kojącym właściwościom miodu, co jego antybakteryjnemu oraz antyoksydacyjnemu działaniu. Pamiętaj tylko, że pod żadnym pozorem nie wolno dawać miodu dzieciom poniżej 1. roku życia.

Recepta dla Ciebie: Żeby poczuć ulgę, zjadaj 2 łyżki miodu przed pójściem spać – taką dawkę przyjmowali badani osiemnastolatkowie. Chociaż w eksperymencie użyto miodu gryczanego, osoby chorujące na alergię albo astmę powinny go unikać ze względu na dużą zawartość pyłków. W takiej sytuacji zostań przy najzwyklejszym słoiczku z supermarketu.

Zrób użytek z poduszek

Obróć prawo grawitacji na swoja korzyść – aby zmniejszyć zator w nosie. „Uniesienie głowy pomaga udrożnić zapchane kanały zatok” – mówi Schachter. Użycie dodatkowych poduszek do podtrzymania górnej części ciała pozwoli uchodzić niepożądanym cieczom we właściwym kierunku – na zewnątrz.

Recepta dla Ciebie: Unieś swoją pozycję, kładąc sobie pod głową co najmniej jedną dodatkową poduszkę. „Częsta zmiana pozycji głowy łagodzi też przekrwienie błony śluzowej nosa” – dodaje Schachter.

Nie możesz świadomie kontrolować swoich ruchów podczas snu, możesz za to jak najczęściej zmieniać pozycje i wiercić się, kiedy odpoczywasz w łóżku – to nie pozwoli zatorowi zagnieździć się w jednym miejscu nosa i spiętrzać problemów.

WH

Zobacz również:
REKLAMA