Temat nawykowych poronień i komplikacji w trakcie ciąży jest bardzo złożony i skomplikowany – tak z medycznego, jak i emocjonalnego punktu widzenia samych par starających się o dziecko. Do kogo udać się po pomoc? Co może być przyczyną tego problemu? Jak można próbować sobie z nim radzić? Pytań w tego typu sytuacjach jest bardzo wiele.
Poronienia samoistne
Poronienia samoistne to problem zaskakująco częsty, a większość kobiet może nawet nie zdawać sobie z tego sprawy – mówi dr n. med. Dominika Trojnarska, ginekolog Centrum Medycznego Superior z Krakowa. Tego typu poronienia zdarzają się nawet w 60 procentach ciąż! W przypadku poronienia samoistnego ciąże z reguły nie są nawet rozpoznawane. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że jest ciąży, nie uświadamia też sobie, że ta spóźniona, może nieco bardziej obfita miesiączka, to właśnie samoistne poronienie.
„Około 33% wszystkich zapłodnionych komórek jajowych w ogóle się nie implantuje (nie zagnieżdża w macicy), w przypadku kolejnych 33% dochodzi co prawda do implantacji w macicy, ale mimo tego mamy do czynienia z poronieniem. Jedynie ostatnie 33 procent zapłodnionych komórek jajowych przeradza się w ostateczności w prawidłową ciążę, kończąc się porodem zdrowego dziecka” – tłumaczy specjalistka Centrum Medycznego Superior.
Problemy kobiece
Przyczynami poronień mogą być wady typowo kobiece, np. związane z budową narządu rodnego (macicy, szyjki macicy, pochwy). Mogą być to również mięśniaki, które są bardzo częstą przyczyną poronień, odpowiedzialną nawet za ich 40% w pierwszym trymestrze i do 15% w drugim trymestrze ciąży. Poza tym w trakcie ciąży może dojść do niewydolności szyjki macicy, a także do różnego typu zaburzeń hormonalnych, jak choćby niewydolność ciałka żółtego.
Inną grupą przyczyn związanych z narządem rodnym kobiety są infekcje, głównie mykoplazmy, ureaplasmy i chlamydie, ale również wirusy opryszczki czy infekcja paciorkowcem beta hemolizującym. To wszystko także może prowadzić do poronień.
ZOBACZ TEŻ: Jak zwiększyć szansę na dziecko?
Wady genetyczne
Poronienia mogą być powodowane także przez wady genetyczne płodu (w pierwszym trymestrze odpowiedzialne nawet za 70 proc. wszystkich poronień). „Organizm kobiety rozpoznaje wówczas nieprawidłowość związaną z materiałem genetycznym płodu, w związku z czym natura niejako samodzielnie „podejmuje decyzję”, że taka ciąża musi się poronić, bo po prostu nie będzie się ona prawidłowo rozwijała” – tłumaczy dr Trojnarska.