[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Dlaczego Einstein spał 11 godzin, a Tesla 3?

Niezależnie od tego, czy jesteś rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem, to, ile godzin snu potrzebujesz, zależy od twoich genów.

fot. shutterstock

Mózg stanowi zaledwie 2% masy ciała, ale gdy nie śpimy, zużywa aż 25% naszej energii. Chociaż naukowcy nie wiedzą, dlaczego śpimy, to są zgodni, że sen pozwala zaoszczędzić zasoby energetyczne organizmu i zmniejsza stopień jego zużycia.

Geny związane z regeneracją i tempem metabolizmu są aktywowane tylko podczas snu.

Już 9 lat temu magazyn „Science” opublikował badania specjalistki w dziedzinie biologii, genetyki i neurologii, profesorki Uniwersytetu Kalifornijskiego Ying-Hui Fu, które udowodniły, że długość snu zależy od genu DEC2. U 3 osób na 100 ten gen jest zmutowany, co objawia się małym zapotrzebowaniem organizmu na sen. Większość ludzi potrzebuje od 7 do 9 godzin snu, żeby móc normalnie funkcjonować. U osób ze zmutowanym genem 3-6 godzin wystarczy do całkowitej regeneracji.

To wszystko tłumaczy: Albert Einstein i Nikola Tesla mieli najprawdopodobniej zmutowane geny geny DEC2, które pozwalały im na wyjątkowo szybką regenerację.

Profesor Fu i jej zespół badali rodziny, których niektórzy członkowie potrzebowali mniej snu niż inni. U wszystkich krótko śpiących krewnych odkryto mutację genu, u pozostałych – nie. Naukowcy wyhodowali myszy z celowo zmutowanym genem – wszystkie potrzebują mniej snu. Pracują teraz nad metodą bezpiecznego skrócenia snu u człowieka. Zanim skończą swoje badania, my musimy popracować nad zdrowym snem.

Ostatnie badania sugerują, że bezsenność może mieć wpływ na rozwój choroby Alzheimera.

Czytaj: Snem można leczyć Alzheimera?  

 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij