Od dwóch dni dręczy Cię czkawka. Mogłabyś pójść do przychodni, ale tam trzeba się rejestrować, a Ty potrzebujesz rozwiązania natychmiast. Wystarczy kilka sekund, żeby wpisać symptomy do wyszukiwarki... i kilka więcej, żeby dowiedzieć się, że te dokuczliwe skurcze gardła mogą być objawem zatoru płucnego. Lub wylewu. A nawet raka.
Wizyta lekarska w internecie
Według badania Gemius w sierpniu 2014 roku przez internet próbowało się zdiagnozować 1,5 miliona Polaków. Kobiety częściej niż mężczyźni.
W zasadzie nie ma w tym nic złego. Prawie wszyscy dziś szukamy informacji w sieci, więc odruchowo to właśnie do niej zwracamy się, by wyszukać symptomy, diagnozy i sposoby leczenia. Ale jest też sporo minusów. Ciemną stroną wyszukiwania informacji medycznych w sieci jest to, że ludzie zaczynają się bać.
Badania Baylor University of Waco wykazały, że prawie połowa szukających po przeczytaniu rezultatów wyszukiwania jest bardziej zaniepokojona niż wcześniej. Łatwo zrozumieć, dlaczego - tysiące „medycznych” stron, blogów, a nawet haseł w Wikipedii dostarcza niejasnych lub wywołujących panikę informacji.
Czasami zbyt wyczerpujących, by laik mógł je zrozumieć, czasami zaś zwyczajnie nieprawdziwych. Nawet całkiem spokojny, zdrowy na umyśle i inteligentny człowiek może się przestraszyć, gdy po wpisaniu błahego objawu wyskakuje mu informacja, że ten symptom może oznaczać nowotwór.
Sprawdź w naszym teście, czy cierpisz na cyberchondrię.
Przypadek Basi
Basia od tygodni była przemęczona. W internecie znalazła dokładny opis swoich objawów i diagnozę: zespół chronicznego zmęczenia. Zamówiła tonę suplementów i faszerowała się nimi codziennie.
Poprawa nie nastąpiła. Trzy miesiące później zwykłe badanie krwi zlecone przez lekarza pierwszego kontaktu ujawniło prawdziwą przyczynę złego samopoczucia - anemię.
Lęk to bardzo silna motywacja do szukania informacji. Badania pokazują, że prawie jedna trzecia osób, które wyszukują medyczne terminy, zaczyna spokojnie, ale potem spirala strachu się nakręca - ból brzucha prowadzi do informacji o wrzodach, wrzody żołądka do krwawienia z przewodu pokarmowego, krwawienie z przewodu pokarmowego do nowotworów jelita.