Kochamy nasze aplikacje, smartfony i komputery. Pomagają nam ćwiczyć i monitorować postępy, przenosić z punktu A do punktu B i umożliwiają pracę w domu. Ale czy nie jesteśmy już zbyt uzależnione od nich? Wiecie, że spędzamy około 11 godzin dziennie, wpatrując się w monitor czy wyświetlacz? To nie może być zdrowe (na przykład robią się zmarszczki na szyi i boli kark). Wiemy też, że nadużywanie mediów społecznościowych wzmaga poczucie osamotnienia. Ale rozwiązaniem nie jest porzucenie naszych gadżetów, tylko rozsądniejsze ich użytkowanie. Mniej czasu w sieci, więcej w realu. Oto jak wprowadzić w życie naszą technologiczną dietę.
Poćwicz bez smartfona
„Monitorowanie tętna czy prędkości za pomocą techniki może poprawić wydajność, ale poniższe strategie pomogą Ci zrozumieć np., w jaki sposób się poruszasz, jakich mięśni używasz, zapewnią prawidłową formę ćwiczeń i zmniejszą ryzyko urazów” – mówi dr Joel Martin, specjalista w dziedzinie kinezjologii na George Mason University.
ZOBACZ TEŻ: Czy jesteś uzależniona od smartfona? [TEST]
Zrób test mowy
To najprostszy sposób na sprawdzenie poziomu intensywności ćwiczeń. Przy niskim poziomie wysiłku powinnaś móc mówić pełnymi zdaniami; kiedy przechodzisz na średni, rozmowa będzie trudna. Podczas intensywnych interwałów będziesz w stanie wypowiedzieć tylko słowo lub dwa.
Nie patrz na zegarek
Jeśli biegasz, kilka razy w tygodniu przed łatwym biegiem nastaw zegarek (ale nie spoglądaj na niego). Twoim celem jest osiągnięcie określonego tempa, ale sprawdź swoje wyniki dopiero po zakończeniu biegu. Zwróć uwagę na momenty, kiedy byłaś szybsza i wolniejsza, a następnie przypomnij sobie, jak się wtedy czułaś. Po kilku treningach będziesz dobrze wyczuwać tempo.
Rozejrzyj się
Zamiast stalkować innych rowerzystów na Endomondo czy Stravie, za każdym razem, gdy jedziesz na rowerze, obserwuj swój oddech w zimnym powietrzu lub sposób, w jaki światło odbija się od budynków. Kiedy jesteś całkowicie zanurzona w danej chwili, możesz doświadczyć uczucia euforii.
Uwolnij się w pracy
Bez poczty elektronicznej i komputerów niewiele z nas mogłoby wykonywać swoje zadania. Jednak poleganie na nich non-stop może sprawić, że zaniedbasz budowanie osobistych relacji z innymi, a to ważne w karierze. Oto trzy sposoby na real w pracy
Zacznij się ruszać
Jeśli zwykle odbywasz burze mózgów przez komunikatory, postaraj się teraz robić to twarzą w twarz. Rozmawiaj częściej – nawet krótki spacer do pokoju współpracownika i 15 minut pogawędki wpływa na neuroplastyczność mózgu.
Zadzwoń
Nie możesz spotkać się osobiście ze swoim zespołem? Po prostu wybierz numer telefonu i nawiąż połączenie głosowe. Słuchanie czyjegoś głosu tworzy emocjonalną więź, której brakuje w komunikatorach i ogólnie wpływa na lepsze porozumienie.
Spokój
Piip! Otwieranie laptopa. Piip! Przyszła wiadomość. Piip! Wiadomość na Messengera. Dźwięki powiadomień wybijają nas z rytmu i obniżają produktywność. Nie musisz też reagować na wszystkie jak pies Pawłowa. Wycisz je i sprawdzaj wiadomości, powiedzmy, trzy razy w ciągu dnia pracy. Na pewno łatwiej Ci będzie się skoncentrować na tym, co aktualnie robisz.
ZOBACZ TEŻ: Korzystasz dużo ze smartfona? Będziesz mieć problemy z pamięcią
Komentarze
~Sisi~ bom, 2019-03-22 18:22:23
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?