Spis treści:
- Czym jest homeopatia?
- Czy homeopatia działa?
- Czy homeopatia jest bezpieczna?
- Jak powstają leki homeopatyczne?
- Medycyna konwencjonalna a homeopatia
Czym jest homeopatia?
Homeopatia powstała na przełomie XVIII i XIX wieku, a za jej twórcę uważa się niemieckiego lekarza Christiana Friedricha Samuela Hahnemanna, który wykorzystywał naturalne produkty, a przede wszystkim zioła do leczenia różnego rodzaju chorób. Przeprowadził również doświadczenie z chininą, która wzmacnia żołądek i jest lekiem na malarię. Okazało się, że kiedy przyjmował tę substancję, pojawiały się u niego objawy malarii, a po odstawieniu przechodziły. Stąd powstała teoria homeopatii, która mówi o tym, że podobne należy leczyć podobnym.
ZOBACZ: Czy tran pomaga na serce? [ekspert odpowiada]
Czy homeopatia działa?
Odpowiedzi na to pytanie jest wiele, co wynika z podziału społeczeństwa na zwolenników i twardych przeciwników homeopatii. Jednak już na początku należy powiedzieć, że nie ma badań klinicznych, które potwierdzają skuteczność działania leków homeopatycznych. Z założenia działanie leków homeopatycznych opiera się na zasadzie podobieństwa similia similibus curantur , co w tłumaczeniu z języka łacińskiego, oznacza podobne leczy się podobnym. Inaczej mówiąc, z tego założenia wynika, że objawy choroby można zwalczyć lub zminimalizować poprzez zastosowanie substancji o bardzo małym stężeniu, która wywołuje podobne objawy i ma zmusić organizm do rozpoczęcia samodzielnej walki z chorobą. Drugą zasadą związaną z homeopatią jest zasada minimum, która odnosi się do zażywania minimalnych dawek leków stosowanych przez dłuższy czas, co ma jedynie pobudzać organizm do samoleczenia. Ponadto twórca homeopatii twierdził, że nie tylko leki są skuteczne, ale również energia duchowa, dzięki której organizm człowieka jest w stanie włączyć mechanizmy ochronne i walczyć z dolegliwościami.
Ale czy faktycznie działa?
Przypadki, w których homeopatia okazała się skuteczna to nic innego jak efekt placebo. Jeśli mówimy o fizycznym, faktycznym działaniu homeopatii to jeszcze raz przypominamy, że nie ma badań klinicznych, które potwierdziłyby teorię dotyczącą skuteczności i leczniczych zastosowań substancji homeopatycznych.
Czy homeopatia jest bezpieczna?
Większość leków homeopatycznych, choć choroby fizycznie nie wyleczy, na pewno nie zaszkodzi. Stężenie substancji leczniczej, na przykład jadu zwierzęcego, w tego typu lekach jest wręcz znikome, dlatego leki homeopatyczne uważane są za bezpieczne. Jednak, jeżeli w przypadku poważnej choroby, na przykład choroby serca, pacjent zrezygnuje z medycyny konwencjonalnej i przyjmowania tradycyjnych leków na rzecz homeopatii, jego stan może się znacznie pogorszyć, a nawet zagrażać życiu. Preparaty homeopatyczne są bezpieczne, jeżeli lekarz medycyny tradycyjnej stwierdzi, że nie masz żadnych przeciwwskazań do ich stosowania. Ponadto musisz pamiętać, że leki homeopatyczne mogą być wyłącznie uzupełnieniem tradycyjnego leczenia – powtarzamy jeszcze raz, że ich działanie i skuteczność nie zostały potwierdzone przez żadne badania kliniczne.
SPRAWDŹ: Rogowacenie okołomieszkowe - przyczyny, leczenie, domowe sposoby
Jak powstają leki homeopatyczne?
Wiele osób uważa, że homeopatia jest synonimem ziołolecznictwa, co jest błędem. Niektóre leki homeopatyczne powstają na bazie ziół, ale na tym kończy się podobieństwo ziołolecznictwa i homeopatii. Jak w takim razie powstają leki homeopatyczne? Dynamizowanie – tak nazywa się proces, w którym tworzone są leki homeopatyczne. Polega on na rozcieńczaniu wody lub cukru (sacharozy) z substancją aktywną o bardzo niskim, wręcz znikomym stężeniu.
Istnieją trzy rodzaje leków homeopatycznych:
- leki homeopatyczne roślinne
- leki homeopatyczne zwierzęce
- leki homeopatyczne mineralne
Leki homeopatyczne występują w zróżnicowanych formach, takich jak:
- syropy
- czopki
- krople
- nalewki
- granulki
- maści
Medycyna konwencjonalna a homeopatia
Leki homeopatyczne zostały oficjalnie dopuszczone do obrotu i chociaż dostępne są w niejednej aptece, wielu lekarzy medycyny tradycyjnej potępia tę praktykę. Dzieje się tak ze względu na to, że pacjenci chcąc sięgać „naturalne” metody leczenia, często sobie szkodzą – całkowicie rezygnują z tradycyjnego leczenia farmakologicznego, co może tylko nasilać objawy, a także prowadzić do postępowania choroby i pogorszenia stanu pacjenta. Warto wspomnieć, że homeopatą może zostać osoba, która nie jest lekarzem, a przeszła specjalistyczne kursy zatwierdzane przez Światową Organizację Zdrowia. Tematem kontrowersyjnym jest również odpowiedzialność dyscyplinarna w związku ze stosowaniem leków homeopatycznych przez lekarza, o którym mowa jest w § 57 Kodeksu Etyki Lekarskiej: Lekarzowi nie wolno posługiwać się metodami uznanymi przez naukę za szkodliwe, bezwartościowe lub niezweryfikowanymi naukowo. Nie wolno mu także współdziałać z osobami zajmującymi się leczeniem, a nie posiadającymi do tego uprawnień. Z drugiej strony ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty w art. 45 ust. 1 mówi o tym, że lekarz może ordynować te środki farmaceutyczne i materiały medyczne, które są dopuszczone do obrotu w Rzeczypospolitej Polskiej na zasadach określonych w odrębnych przepisach. Stąd stosowanie leków homeopatycznych przez lekarzy stało się punktem spornym. Z jednej strony lekarz może zalecić preparaty, które zostały oficjalnie wprowadzone do obrotu, ale wybór metody leczenia należy już do niego.
ZOBACZ TEŻ: Telemedycyna - jak działa i czy jest skuteczna?