[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Czy warto biegać w smogu?

Przed tym pytaniem staje każdy biegacz: skoro w powietrzu wisi smog, to czy warto wyjść pobiegać? Przecież kiedy biegniesz, Twój oddech przyspiesza i wciągasz do płuc kilka razy więcej powietrza niż wtedy, gdy po prostu sobie idziesz. Gdyby to było świeże powietrze, nie byłoby problemu. Niestety, nie zawsze jest.

Bieganie w smogu Czy warto biegać na zewnątrz, gdy jest smog?

Wystarczy wyjść na ulicę, żeby go poczuć. Wystarczy założyć białe spodnie - żeby go zobaczyć. Wystarczy podnieść głowę i spojrzeć na wydobywający się z kominów dym, żeby uświadomić sobie, że problem smogu wcale nie jest wymysłem szalonych ekologów. Jest jak najbardziej realny. O wiele bardziej realny niż w Niemczech, Francji, czy choćby sąsiednich Czechach.

Badania nie pozostawiają złudzeń. Polska jest w na szarym końcu listy europejskich krajów dysponujących czystym powietrzem. Aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w na Starym Kontynencie znajduje się w naszym kraju. Mieszkańcy Krakowa, Warszawy, Wrocławia, oraz mniejszych miast, a nawet wsi z każdym oddechem wciągają do płuc niebezpieczne substancje.  W powietrzu wisi cała tablica Mendelejewa, ale szczególnie niebezpieczne są  tzw. pyły zawieszone PM10 i PM2,5.

REKLAMA

Pierwszy z nich ma fatalny wpływ nie tylko na układ oddechowy – może wywoływać kaszel, zadyszkę i trudności z oddychaniem, a nawet wywołać atak astmy – ale jest również groźny dla oczu (szczególnie dla spojówek). Jeszcze groźniejsze są cząsteczki PM2,5. Są tak małe (mają zaledwie 2,5 mikrona średnicy) wnikają głębiej do organizmu – z płuc przedostają się do krwi, a wraz z nią praktycznie do wszystkich organów. Drobne pyły powodują choroby układu krążenia, w tym zawały i wylewy, raka płuc i tchawicy.

Według szacunków w Polsce w ciągu roku zanieczyszczone powietrze przyczynia się do 50 tysięcy przedwczesnych zgonów, a większość z nich przypisuje się właśnie drobnym pyłom PM2,5.

 

Wysiłek potęguje ryzyko

Szczególnie narażone na negatywne konsekwencje smogu są ludzie uprawiające sport na zewnątrz. Dzieje się tak dlatego, że w czasie wysiłku wdychamy znacznie więcej powietrza.

Czy warto biegać na zewnątrz, gdy jest smog?

Schowaj się

Jeżeli zatem nie chcesz w dni, kiedy jakość powietrza jest fatalna, rezygnować z biegania czy innej aktywności, koniecznie załóż maskę z filtrem powietrza. Dobieraj starannie, bo jak wykazało niedawne badanie UOKIK wykazało, że nie wszystkie spełniają wymagania. Tutaj wyniki badania.

Jeszcze bezpieczniej będzie przenieść się do klubu fitness – zwłaszcza w okresie grzewczym, kiedy smog jest naprawdę uciążliwy. Zanim jednak zamienisz parkowe ścieżki i chodniki na zamknięte pomieszczenie, upewnij się, czy wnętrze klubu jest odpowiednio wentylowane. Samo schronienie się pod dachem nie zawsze rozwiązuje problem. Szkodliwe substancje mogą znaleźć się również w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego wybieraj miejsca przestronne, z dobrą wentylacją i cyrkulacją powietrza.

Jakość powietrza w klubie CitiFit

Michał Bukraba z CityFit

Stężenie pyłów zawieszonych w CityFit

Produkty z kategorii: spodnie materiałowe znajdziesz w sekcji WH Zakupy: spodnie damskie alladynki

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij