Czy używanie tamponów jest niebezpieczne i może prowadzić do śmierci?

Jeżeli masz skłonności do alergii albo nie zachowasz odpowiedniej higieny podczas okresu to, używając tamponów, możesz nabawić się infekcji a w najgorszym wypadku bardzo niebezpiecznego zespołu wstrząsu toksycznego.

tampony fot. Shutterstock.com

W składzie tradycyjnych tamponów i podpasek znajdziesz bawełnęm syntetyczny jedwab z celulozy, czyli drewna i miazgę papierową, pozyskiwaną z makulatury. Aby produkty te miały biały kolor, poddawane są wybielaniu chlorem, podczas którego mogą uwalniać się substancje rakotwórcze – tzw. dioksyny. Nie panikuj. „Nie ma badań epidemiologicznych ani laboratoryjnych, które potwierdzałyby, że śladowe ilości dioksyn, które mogą znajdować się w tamponach czy podpaskach, zagrażają zdrowiu” – uspakaja dr hab. Joanna Cabaj, biotechnolog i chemik z Politechniki Wrocławskiej.

Zobacz też: Sposoby na udany seks - wpływ cyklu miesiączkowego

Prawdą jednak jest, że używanie tamponów a także podpasek może uczulać. „Aby zneutralizować nieprzyjemną woń nasączone są chemikaliami i substancjami zapachowymi. Wchłaniane przez błonę śluzową pochwy mogą wywoływać reakcje alergiczne, prowadzące do powstawania zaczerwienienia, upławów czy swędzenia. Niestety ale taki stan zapalny może objąć także sąsiadujący układ moczowy. Nie lekceważ powyższych objawów i skonsultuj je z lekarzem” - radzi Mariusz Sadowski, specjalista ginekolog i położnik, ekspert portalu znanylekarz.pl.

Ginekolog podkreśla, że podczas okresu musisz zachować szczególna higienę, nie spać z tamponem a w dzień często je zmieniać. W przeciwnym razie może dojść do zespołu wstrząsu toksycznego (TSS). Tampon blokuje odpyw krwi, więc ta cały czas znajduje się w pochwie. Sprzyja to namnażaniu się niebezpiecznych bakterii, takich jak gronkowiec złocisty i paciorkowce. Zespół wstrząsu toksycznego zdarza się bardzo rzadko, ale jednak się zdarza, więc lepiej wiedzieć, że coś takiego istnieje i czym się objawia. 

Sprawdź: Miesiączka - 10 pytań i odpowiedzi

Objawy zespołu wstrząsu toksycznego

Głównymi objawami wstrząsu jest m.in. wysoka gorączka, złe samopoczucie, ból mięśni i stawów a także zawroty głowy. „Jeżeli masz okres, nie lekceważ tego typu objawów i jak najszybciej udaj się do lekarza. Choć TSS nie jest częstą przypadłością (jak wynika z badań na 100 tysięcy użytkowniczek tamponów jedynie 3-4 kobiety go dostają) to w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do śmierci” – podkreśla Dr hab. Joanna Cabaj, biotechnolog i chemik z Politechniki Wrocławskiej.

Zastanawiasz się czy prawda, że tampony i podpaski z organicznej bawełny mniej alergizują i są lepsze od tych tradycyjnych? Sprawdzisz to na marcowym Women’s Health dostępnym w kioskach jeszcze do czwartku.

ZOBACZ TEŻ: Kubeczki menstruacyjne - co powinnaś o nich wiedzieć

Zobacz również:
REKLAMA