Czy tego lata dbałaś o swoją skórę? [TEST WH]

Myślisz, że przez całe lato chroniłaś swoją skórę przed promieniowaniem UV? Odpowiedz na kilka pytań poniżej i sprawdź, czy robiłaś to, jak należy.

pielęgnacja latem fot. Shutterstock.com

Myślisz, że przez całe lato chroniłaś swoją skórę przed promieniowaniem UV? Odpowiedz na kilka pytań poniżej i sprawdź, czy robiłaś to, jak należy.Jeśli okaże się, że jednak zaniedbałaś parę spraw lub jesteś w grupie podwyższonego ryzyka, poświęć chwilę na sprawdzenie stanu swojej skóry. „Diagnostyka nowotworów skóry jest bardzo prosta – zapewnia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków. – Jeśli wydaje nam się, że znamiona zmieniły kształt, barwę, powiększyły się, mają asymetryczny kształt, nierówne brzegi lub na skórze pojawiło się nowe znamię, które szybko się powiększa i uwypukla, to koniecznie powinien zbadać je lekarz”.

SPRAWDŹ: Przebarwienia na skórze - jak sobie z nimi poradzić?

1. Prawda czy fałsz: im wyższy SPF, tym lepiej.

 1. Prawda
 2. Fałsz

2. Przed którym typem promieniowania chroni SPF?

 1. UVA 
 2. UVB 
 3. Zarówno UVA, jak i UVB

3. Czerniak może być szczególnie groźny dla ___________.

 1. Wegan
 2. Ciężarnych
 3. Zarówno A, jak i B

4. Prawda czy fałsz: 80% uszkodzeń skóry przez słońce spotyka nas przed 18. rokiem życia.

 1. Prawda
 2. Fałsz

5. Liczba znamion na _____ pozwala ocenić ryzyko raka.

 1. Ramieniu
 2. Twarzy
 3. Plecach

6 Prawda czy fałsz: pomadka do ust z SPF to wystarczająca ochrona.

 1. Prawda
 2. Fałsz

Jak bardzo nabroiłaś?

1. PRAWDA

Wyższy SPF chroni Cię dłużej, nie lepiej. Jednak różnica mimo wszystko nie jest duża: SPF 15, 30 i 50 blokują odpowiednio 93, 97 i 98% promieniowania. Mamy nadzieję, że wybierałaś minimum trzydziestkę i nakładałaś nową warstwę co 2 godziny.

2. B

SPF blokuje jedynie powodujące poparzenia słoneczne promieniowanie UVB. By ochronić się przed postarzającymi promieniami UVA oraz uniknąć raka skóry, powinnaś wybrać krem o szerokim spektrum działania.

3. B

Badania opublikowane w „Journal of the American Academy of Dermatology” dowodzą, że kobiety ciężarne i młode mamy są 5 razy bardziej narażone na śmiertelnie złośliwego czerniaka niż reszta pań przed 50. r.ż. Spodziewasz się brzdąca? Nie panikuj. Po pierwsze, badania są jeszcze we wstępnej fazie. Po drugie, jeżeli sumiennie chroniłaś się kremami z filtrem, nie musisz się bać. Mimo wszystko po wakacjach powinnaś skontrolować skórę u dermatologa lub chirurga onkologa.

4. FAŁSZ

Wydaje Ci się, że po 40. r.ż. nie warto już martwić się o ochronę przed słońcem, bo zniszczenia skóry już dawno się dokonały? Błąd. Ze średniego czasu, jaki kobieta poświęca w życiu ekspozycji na słońce, jedynie 26% przypada przed 18. r.ż. Do 59. roku życia odsetek wzrasta do zaledwie 74%, więc nawet po 60. r.ż. wciąż jest co chronić.

5. RAMIĘ

Posiadanie więcej niż 11 znamion na prawym ramieniu oznacza, że na całym ciele masz ich około 100. To ważna informacja, zważywszy, że im więcej pieprzyków, tym wyższe ryzyko czerniaka.

6. TO ZALEŻY

Błyszczyk (nawet z SPF) wręcz przyciąga promienie słoneczne. Matowa szminka z filtrem jest bezpieczniejsza, jednak najlepiej zainwestować w balsam o szerokim spektrum ochrony.

ZOBACZ TEŻ: Skóra po wakacjach - jak o nią zadbać w 5 krokach

Dbaj o skórę, obserwuj plamki

Dziwne, zmieniające wygląd znamiona to pierwszy sygnał ostrzegawczy. Oto, co mogą oznaczać.

Rak podstawnokomórkowy

rak skóryfot. Shutterstock.com

Najczęściej spotykany nowotwór skóry – około 2,8 miliona zdiagnozowanych przypadków rocznie. Pojawia się w postaci czerwonych łat, różowych guzków, otwartych wrzodów w miejscach najczęściej wystawianych na słońce (np. twarzy, ramionach czy głowie). Choć rzadko daje przerzuty na inne części ciała, nieleczony może mieć tragiczne skutki. Leczenie Interwencja chirurga to najczęstsza metoda, jednak we wczesnym stadium działa też krioterapia, zeskrobanie lub smarowanie maścią.

Rak kolczystokomórkowy

rak skóryfot. Shutterstock.com

Drugi co do częstości występowania rak skóry, dotykający najczęściej osoby starsze narażone na działanie promieniowania UV. Objawia się w postaci rogowaciejących brodawek lub strupów w obrębie głowy, szyi, tułowia czy kończyn. Leczenie Choć jest dość powszechny, musi być traktowany poważnie przez ryzyko przerzutów. Zazwyczaj wymaga interwencji chirurgicznej i chemioterapii.

Czerniak

rak skóryfot. Shutterstock.com

Nowotwór o wysokim stopniu złośliwości, często dający przerzuty do węzłów chłonnych oraz innych organów. Wywołane zazwyczaj ekspozycją na promieniowanie UV zmiany przypominają pieprzyki, jednak mogą mieć nieregularny kształt, zmieniać barwę oraz wielkość. Leczenie Wczesne wykrycie to najlepsza broń, bo wówczas ponad 95% czerniaków jest wyleczalne. Rób zdjęcia znamion co pół roku i porównuj ich wygląd. Najczęściej stosuje się leczenie chirurgiczne, chemio- oraz radioterapię.

Bądź na bieżąco

Ściągnij aplikację Dermocheck stworzoną pod opieką Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Dowiesz się dzięki niej, jak przeprowadzić samobadanie, a także jakie kroki podjąć w przypadku wykrycia choroby. Pamiętaj jednak, że to dodatek do wizyty u lekarza, a nie jej zamiennik.

ROZWIĄŻ TEST: Czy grozi Ci rak skóry?

REKLAMA