Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne od 57 lat. I od ponad pół wieku wciąż trwają spory, czy są bezpieczne, czy nie. Sprawdź, czy zwiększają ryzyko raka piersi, raka szyjki macicy lub zakrzepicy.

tabletki antykoncepcyjne czy są bezpieczne Shutterstock
fot. shutterstock.com

Rak piersi

Badania opublikowane w 2014 roku w piśmie „Cancer Research” wykazały, że dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko nowotworu piersi o 50%. Wbrew pozorom nie jest to aż takie straszne. Nieznacznie zwiększone ryzyko dotyczy bowiem jedynie czasu, w którym przyjmujesz pigułki. Po odstawieniu pigułek ryzyko wraca do poziomu neutralnego.

„Gdy będziesz miała 50 czy 60 lat, pigułki nie będą już zwiększały ryzyka. Większość użytkowniczek pigułek to kobiety przed 35. rokiem życia, a nowotwory piersi atakują w tym wieku niezwykle rzadko, więc nawet ryzyko zwiększone o 50% nadal pozostaje minimalne” – wyjaśnia prof. John Guillebaud z University College London.

ZOBACZ TEŻ: Rak piersi - fakty i mity

Zakrzepica

Jednym z największych zagrożeń związanych z hormonalną antykoncepcją jest zwiększenie ryzyka zakrzepicy, jednak dotyczy to przede wszystkim tabletek dwuskładnikowych. Minipigułki, które nie zawierają estrogenu (a to właśnie on jest przede wszystkim odpowiedzialny za zakrzepicę), są pod tym względem bezpieczniejsze.

Jeśli masz więcej niż 35 lat i palisz, zapytaj lekarza o minipigułki lub wkładkę. Poza tym, podobnie jak w przypadku ryzyka raka piersi, współczesne pigułki dwuskładnikowe zawierają znacznie mniej estrogenu.

Rak szyjki macicy

Wg National Cancer Institute długotrwałe (ponad 5 lat) stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy od dwóch do czterech razy.

Na szczęście, podobnie jak w przypadku raka piersi, po odstawieniu ryzyko się zmniejsza. Dla równowagi dodamy, że wg NCI stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o 10% po roku stosowania i niemal o połowę po 5 latach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych

Zobacz również:
REKLAMA