[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
2OCEŃ
3.9

Czy tabletki antykoncepcyjne są bezpieczne?

Przyjmujemy pigułki antykoncepcyjne od 57 lat. I od ponad pół wieku wciąż trwają spory, czy są bezpieczne, czy nie. Sprawdź, czy zwiększają ryzyko raka piersi, raka szyjki macicy lub zakrzepicy.

tabletki antykoncepcyjne czy są bezpieczne fot. shutterstock.com

Rak piersi

Badania opublikowane w 2014 roku w piśmie „Cancer Research” wykazały, że dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko nowotworu piersi o 50%. Wbrew pozorom nie jest to aż takie straszne. Nieznacznie zwiększone ryzyko dotyczy bowiem jedynie czasu, w którym przyjmujesz pigułki. Po odstawieniu pigułek ryzyko wraca do poziomu neutralnego.

„Gdy będziesz miała 50 czy 60 lat, pigułki nie będą już zwiększały ryzyka. Większość użytkowniczek pigułek to kobiety przed 35. rokiem życia, a nowotwory piersi atakują w tym wieku niezwykle rzadko, więc nawet ryzyko zwiększone o 50% nadal pozostaje minimalne” – wyjaśnia prof. John Guillebaud z University College London.

REKLAMA

Zakrzepica

Jednym z największych zagrożeń związanych z hormonalną antykoncepcją jest zwiększenie ryzyka zakrzepicy, jednak dotyczy to przede wszystkim tabletek dwuskładnikowych. Minipigułki, które nie zawierają estrogenu (a to właśnie on jest przede wszystkim odpowiedzialny za zakrzepicę), są pod tym względem bezpieczniejsze.

Jeśli masz więcej niż 35 lat i palisz, zapytaj lekarza o minipigułki lub wkładkę. Poza tym, podobnie jak w przypadku ryzyka raka piersi, współczesne pigułki dwuskładnikowe zawierają znacznie mniej estrogenu.

Rak szyjki macicy

Wg National Cancer Institute długotrwałe (ponad 5 lat) stosowanie pigułek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy od dwóch do czterech razy.

Na szczęście, podobnie jak w przypadku raka piersi, po odstawieniu ryzyko się zmniejsza. Dla równowagi dodamy, że wg NCI stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jajnika o 10% po roku stosowania i niemal o połowę po 5 latach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych.

WH 06/2017

Komentarze

 (5)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij