Czy szczepionka zwiększa ryzyko zakażenia nowymi odmianami koronawirusa?

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

szczepionka fot. Shutterstock.com

W internecie pojawiły się doniesienia, że w Izraelu, w którym zaszczepionych jest już więcej niż połowa mieszkańców, okazało się, że zaszczepieni aż 8 razy częściej zarażają się odmianą wirusa z Południowej Afryki.

To niefortunne uproszczenie. W rzeczywistości badanie, na które powołują się te źródła, wykazało jedynie, że wśród tych, którzy się zaszczepili, ale jednak zachorowali, ośmiokrotnie częściej wykryto właśnie tę południowoafrykańską odmianę. Nie zmienia to jednak faktu, że zaszczepieni chorują o wiele rzadziej niż Ci, którzy szczepionki nie przyjęli.

ZOBACZ: Zaszczepiłaś się na COVID-19 w trakcie ciąży? Twoje dziecko będzie również odporne

Czas na drzemkę

Popołudniowa fala mejli sprawia, że jesteś bliska paniki? Zdrzemnij się. Jak donosi BMJ, ludzie, którzy po południu ucinają sobie krótką drzemkę, lepiej sobie radzą z podejmowaniem decyzji i lepiej zapamiętują fakty niż ci, którzy na siłę próbują przezwyciężyć senność. Tylko nie zapomnij nastawić alarmu.

Plan minimum

Wiadomo, że najlepiej trenować trzy razy tygodniowo po 45-60 minut, uwzględniając w planie treningi kardio i siłowe. Ale nie wszystko musisz robić najlepiej. Jeśli masz dużo obowiązków i możesz znaleźć na trening co najwyżej kwadrans, to też wystarczy. Uczeni z McMaster University wykazali, że aby zachować formę, wystarczy trzy razy tygodniowo przez 11 minut wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne z ciężarem własnego ciała: podskoki w miejscu, przysiady, pompki i skłony. Potraktuj to jak plan minimum, a z czasem zwiększaj obciążenia.

SPRAWDŹ: Jesteśmy dopiero w połowie drogi do odporności zbiorowej

Migrena atakuje po trzeciej

Po trzeciej kawie, nie godzinie. Uczeni obliczyli, że osoby cierpiące na migrenę mogą bez obaw pić kawę, jednak nie więcej niż dwie dziennie. Jak donosi „The Journal of American Medicine”, o ile jedna czy dwie filiżanki nie miały wpływu na częstość ataków, o tyle każda powyżej tej dawki zwiększa już ryzyko ataku migreny jeszcze tego samego dnia lub nazajutrz. Uwaga: zasada ta dotyczy nie tylko kawy, ale wszystkich napojów zawierających kofeinę, np. coli czy energetyków.

Zdrowa wolność

Badania społeczności matriarchalnych wykazały, że kobiety, które mają w domu władzę, mają też niższe ciśnienie krwi i mniej stanów zapalnych niż te, które mieszkają w społecznościach, w których to mężczyźni są głową rodziny. Wygląda na to, że im więcej autonomii w podejmowaniu decyzji, tym lepiej. Również dla naszego zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: Wariant Delta koronawirusa atakuje niezaszczepionych

REKLAMA