Czy szczepionka przeciw grypie chroni przed koronawirusem? [News zdrowie]

Newsy do codziennego stosowania. Oprócz kwestii szczepionki: ciężka kołdra pomaga zasnąć, sport uspokajający, dlaczego dzieci powinny jeść gluten i picie alkoholu w ciąży. 

szczepionka fot. Shutterstock.com

W sieci można spotkać pogląd, że szczepionka przeciwko grypie sezonowej ochroni przed zakażeniem koronawirusem.

FAKT: Chociaż bardzo byśmy chcieli, żeby tak to działało, niestety nie ma na to żadnych dowodów. Nawet z samą grypą nie zawsze udaje się dobrze dobrać szczepionki, dlatego jej skuteczność waha się z sezonu na sezon. Z pewnością warto się zaszczepić na grypę, bo, po pierwsze, grypa to nie zawsze drobiazg. Po drugie, grypa osłabia organizm i sprawia, że jesteś bardziej podatna na inne zakażenia, w tym również COVID-19. Po trzecie wreszcie, chroniąc się przed grypą, zmniejszasz ryzyko, że zachorujesz i z powikłaniami trafisz do szpitala, zajmując miejsce bardziej potrzebującym.

ZOBACZ TEŻ: Jak uchronić się przed przeziębieniem i grypą?

Ciężka kołdra, lekki sen

Jeżeli masz kłopot z zasypianiem, spróbuj dość prostego sposobu – kup ciężką kołdrę albo przykryj się większą ilością. Szwedzkie badanie wykazało, że u 60% ludzi cierpiących na zdiagnozowaną bezsenność po wprowadzeniu obciążonych kołder nastąpiła poprawa jakości i długości snu o co najmniej 50%. Kołdry w eksperymencie były naprawdę ciężkie: w większości przypadków ważyły po 8 kg. Jedynie w kilku przypadkach uczestnicy poprosili o lżejsze i dostali sześciokilogramowe. Po roku używania kołder obciążeniowych aż 78% badanych pozbyło się bezsenności. Dostępne na rynku gotowe kołdry są dosyć drogie, bo kosztują od 300 złotych wzwyż, ale można je zazwyczaj zwrócić, jeśli nie zadziałają. Możesz też improwizować.

Sport uspokaja

Masz córkę w wieku 6-10 lat? Zapisz ją na zajęcia sportowe, a będziesz z nią miała mniej problemów wychowawczych, gdy zacznie dojrzewać. Uczeni z University of Montreal odkryli, że dziewczęta, które w pierwszych klasach szkolnych uczestniczyły w pozalekcyjnych zajęciach sportowych, u progu dojrzewania – czyli w wieku 12-14 lat – miały mniejsze problemy z utrzymaniem skupienia i właściwym zachowaniem w porównaniu do swoich rówieśniczek, które co najwyżej chodziły na WF. Co ciekawe, u chłopców nie odnotowano takiej zależności.

Gluten od małego

Jak donosi pismo „JAMA”, wprowadzenie do diety dzieci dużych ilości produktów z glutenem już w czwartym miesiącu życia może je w przyszłości chronić przed chorobą trzewną (celiakią). Badacze z King's Collage London ustalili, że u dzieci, które dostawały gluten dopiero od szóstego miesiąca życia, w wieku trzech lat celiakia występowała u 1,4%. W grupie dzieci, które dostawały gluten od 4. miesiąca, celiakia nie wystąpiła ani razu.

Ani kieliszka

Serwis naukawpolsce.pl donosi, że aż 15% Polek pije alkohol również w czasie ciąży, co naraża płód na poważne zaburzenia ujawniające się nawet wiele lat po narodzinach dziecka. Uczeni wyliczyli, że toksyczne działanie alkoholu na płód występuje, gdy kobieta spożywa 8 lub więcej porcji alkoholu tygodniowo przez dwa lub więcej tygodnie ciąży. Porcja alkoholu to np. lampka wina albo jedno piwo. Gdy jesteś w ciąży, nie pij wcale. Kropka.

ZOBACZ TEŻ: Konopie kontra ból [WH News]

Zobacz również:
REKLAMA