Czy stres jest zaraźliwy?

Czy udzielił Ci się kiedyś zły humor koleżanki z pracy, mimo że sama nie miałaś większych powodów do zmartwień? Nie jesteś sama. Doświadczenie życiowe podpowiada, że to nic niezwykłego, a nauka właśnie potwierdza: stres osoby z Twojego otoczenia może mieć realny wpływ na Twoje samopoczucie, a co więcej - na Twoje zdrowie.

stres zaraźliwy Shutterstock
fot. shutterstock

Stres to jedna z największych bolączek ludzkości. Silny i przewlekły może mieć destrukcyjny wpływ na Twoje zdrowie - "Zmiany w mózgu wywołane stresem leżą u podstaw wielu chorób psychicznych, takich jak Zespół Stresu Pourazowego, stany lękowe, czy depresja." - mówi profesor Jaideep Bains.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Calgary i opublikowanych w Nature Neuroscience wynika, że interakcja z osobami wykazującymi duży poziom stresu, może mieć zauważalny wpływ na funkcjonowanie Twojego mózgu. Przynajmniej o tyle, o ile mózg człowieka przypomina ten gryzonia, a skądinąd wiadomo, że w gruncie rzeczy tak.

ZOBACZ TEŻ: 3 sposoby radzenia sobie ze stresem

Eksperyment z myszami

Badacze przeprowadzili eksperyment na dwóch parach myszy - samic i samców. Aby osiągnąć zamierzony efekt, zabrali oni po jednym osobniku z każdej pary, po czym poddali go lekkiemu stresowi. Po chwilowej rozłące, myszy znów były razem. Następnie naukowcy zbadali ich mózgi, a
konkretnie odpowiedzi poszczególnych komórek nerwowych, w szczególności neuronu CRH, odpowiadającego za kontrolę reakcji mózgu na stres. Efekt? U myszy zabranej, a także u jej partnera, odnotowano takie same zmiany w sieci połączeń nerwowych.

"Niezwykłe było to, że neurony CRH u partnerów którzy nie byli narażeni na stres, wykazały takie same zmiany jak u myszy, które zabraliśmy" - dodaje prof. Bains.

Uczony przypuszcza, że podobne zjawisko możemy również zaobserwować u ludzi. "Często, gdy jesteśmy zestresowani, pokazujemy to w bardziej lub mniej świadomy sposób osobom w naszym otoczeniu. Z drugiej strony umiejętność odczytywania stanu emocjonalnego innych osób jest częścią budowania więzi społecznych" - wyjaśnia Bains.

Badanie to pokazuje, że stres i interakcje społeczne mają ze sobą ścisły związek. Konsekwencje tego połączenia mogą mieć wpływ nie tylko na nasze zachowania, ale również - co znacznie ważniejsze - na nasze zdrowie.

ZOBACZ TEŻ: 8 negatywnych skutków stresu

Zobacz również:
REKLAMA