[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czy stres jest zaraźliwy?

Czy udzielił Ci się kiedyś zły humor koleżanki z pracy, mimo że sama nie
miałaś większych powodów do zmartwień? Nie jesteś sama. Doświadczenie
życiowe podpowiada, że to nic niezwykłego, a nauka właśnie potwierdza:
stres osoby z Twojego otoczenia może mieć realny wpływ na Twoje
samopoczucie, a co więcej - na Twoje zdrowie.

stres zaraźliwy fot. shutterstock

Stres to jedna z największych bolączek ludzkości. Silny i przewlekły może mieć destrukcyjny wpływ na Twoje zdrowie - "Zmiany w mózgu wywołane stresem leżą u podstaw wielu chorób psychicznych, takich jak Zespół Stresu Pourazowego, stany lękowe, czy depresja." - mówi profesor Jaideep Bains.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez uczonych z University of Calgary i opublikowanych w Nature Neuroscience wynika, że interakcja z osobami wykazującymi duży poziom stresu, może mieć zauważalny wpływ na funkcjonowanie Twojego mózgu. Przynajmniej o tyle, o ile mózg człowieka przypomina ten gryzonia, a skądinąd wiadomo, że w gruncie rzeczy tak.

Badacze przeprowadzili eksperyment na dwóch parach myszy - samic i samców. Aby osiągnąć zamierzony efekt, zabrali oni po jednym osobniku z każdej pary, po czym poddali go lekkiemu stresowi. Po chwilowej rozłące, myszy znów były razem. Następnie naukowcy zbadali ich mózgi, a
konkretnie odpowiedzi poszczególnych komórek nerwowych, w szczególności neuronu CRH, odpowiadającego za kontrolę reakcji mózgu na stres. Efekt? U myszy zabranej, a także u jej partnera, odnotowano takie same zmiany w sieci połączeń nerwowych.

"Niezwykłe było to, że neurony CRH u partnerów którzy nie byli narażeni na stres, wykazały takie same zmiany jak u myszy, które zabraliśmy" - dodaje prof. Bains.

Uczony przypuszcza, że podobne zjawisko możemy również zaobserwować u ludzi. "Często, gdy jesteśmy zestresowani, pokazujemy to w bardziej lub mniej świadomy sposób osobom w naszym otoczeniu. Z drugiej strony umiejętność odczytywania stanu emocjonalnego innych osób jest częścią budowania więzi społecznych" - wyjaśnia Bains.

Badanie to pokazuje, że stres i interakcje społeczne mają ze sobą ścisły związek. Konsekwencje tego połączenia mogą mieć wpływ nie tylko na nasze zachowania, ale również - co znacznie ważniejsze - na nasze zdrowie.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij