• Women's Health
  • Zdrowie
  • Czy robić przerwę od tabletek antykoncepcyjnych? [5 pytań o płodność, okres i kobiece zdrowie]

Czy robić przerwę od tabletek antykoncepcyjnych? [5 pytań o płodność, okres i kobiece zdrowie]

Czy w trakcie okresu warto uprawiać seks? Skąd się bierze endometrioza? Czy trzeba robić przerwę w zażywaniu tabletek antykoncepcyjnych? Kiedy wypadają dni płodne i ile czasu po jakim czasie od odstawienia pigułek powraca miesiączka? Wy pytacie, my odpowiadamy.

Czy robić przerwę od tabletek antykocepcyjnych fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Czy trzeba robić sobie przerwę od tabletek antykoncepcyjnych?

Zdania lekarzy są podzielone, ale dr Ahmed Ismail, słynny brytyjski ginekolog gwiazd i rodziny królewskiej, radzi, by od czasu do czasu robić sobie przerwy. „Blokowanie naturalnych mechanizmów organizmu przez lata nie musi wcale ich zepsuć, ale nie jest to praktyka, do której warto zachęcać".

"Ja zalecam swoim pacjentkom, by mniej więcej co dwa lata robiły sobie trzymiesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek, żeby organizm zdążył wrócić do stanu normalnego. Taka przerwa jest też okazją do sprawdzenia, czy cykl zdąży się unormować i czy wszystko jest w porządku” – radzi Ismail. W tym czasie stosuj kondomy – one też są skuteczne.

ZOBACZ TEŻ: Ginekolog: 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć

2. Przez ile dni w miesiącu jesteś płodna?

Okienko dni płodnych otwiera się tuż po owulacji, czyli uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graff'a. W tym czasie Twoje ciało jest przygotowane przez hormony na zapłodnienie. Przeciętnie kobieta, której cykl trwa 28 dni, jajeczkuje około 14. dnia (licząc od pierwszego dnia okresu). A zatem kobieta jest płodna zazwyczaj od 14. do 19. dnia cyklu.

Ale tu uwaga. Plemniki potrafią przeżyć w ciele kobiety nawet 6 dni, zatem trzeba „okienko płodności” przesunąć o 6 dni do przodu, bo jeśli będziesz się kochała np. w 10. dzień cyklu, a jego plemniki przetrwają 5 dni, w 15. dniu cyklu mogą doczekać się jajeczka.

Niestety, cykl nie zawsze ma 28 dni, owulacja również może pojawić się wcześniej, dlatego właśnie – jeśli nie chcesz mieć dzidziusia – zdaj się na inne metody antykoncepcji. No chyba że właśnie chcesz, to wtedy próbuj najbardziej intensywnie między 14. a 19. dniem

3. Czy orgazm zmniejsza ból brzucha podczas miesiączki?

Nawet jeśli niespecjalnie masz ochotę na przytulanki, może warto się zmusić albo chociaż zapewnić sobie orgazm na własną rękę. Jak bowiem wynika z danych University of Maryland, orgazm łagodzi ból menstruacyjny (zobacz, jakie są pozostałe korzyści zdrowotne z seksu).

W czasie orgazmu Twoja macica ulega serii skurczów, co paradoksalnie (bo ból dołu brzucha w czasie miesiączki też jest spowodowany jej skurczami) zmniejsza dolegliwości. Nie do końca wiadomo, czy jest to efekt szybszego zużycia zapasów wazopresyny (to ona właśnie powoduje skurcze), czy też efekt rozluźnienia mięśni.

tabletki antykoncepcyjne Shutterstock
fot. shutterstock.com

4. Odstawiłaś pigułki. Po jakim czasie miesiączka wraca do normy?

„W zasadzie nie ma powodu, żeby zdrowa kobieta miała zaburzenia miesiączkowania po odstawieniu tabletek. Powinnaś w ciągu trzech tygodni mieć normalną miesiączkę z owulacją” – wyjaśnia prof. Nick Raine-Fenning, ginekolog z University of Nottingham. Zdarza się jednak, że miesiączka nie pojawia się przez dwa do trzech miesięcy albo pojawia się, lecz jest nieregularna. To jeszcze nie jest powód do niepokoju. Jeśli trwa to dłużej, idź do ginekologa.

ZOBACZ TEŻ: Jak schrzanić związek? 4 zachowania, które zrujnują Waszą relację

lekarz fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Czym jest endometrioza?

Na endometriozę cierpi aż 10% kobiet. Endometrium to śluzówka wyściełająca macicę od środka. To specyficzny rodzaj tkanki, bo bardzo podatny na cykl hormonalny, i co miesiąc zaczyna się złuszczać, by razem z krwią zostać usunięta z macicy. Niestety, u ok. 10% kobiet komórki tej śluzówki zaczynają wędrować po organizmie i „kolonizować” rejony, w których występować nie powinny, np. w jajnikach lub w odbytnicy. I tam zachowują się tak samo, jak w macicy – tylko złuszczona śluzówka nie ma jak się wydostać i powoduje przewlekły stan zapalny, co objawia się bólem.

Kiedy poprosić ginekologa o badanie w kierunku endometriozy?

  1. Jeśli ktoś w Twojej rodzinie cierpiał na endometriozę.
  2. Jeśli Ty zaczęłaś miesiączkować pierwsza w klasie.
  3. Jeśli masz bardzo bolesne i obfite miesiączki.
  4. Jeśli masz krótki cykl.
  5. Jeśli odczuwasz ból w czasie stosunku.

Złotym standardem w diagnostyce tej choroby jest badanie leparoskopowe. 

ZOBACZ TEŻ: Jak często chodzić do ginekologa

REKLAMA