1. Czy trzeba robić sobie przerwę od tabletek antykoncepcyjnych?
Zdania lekarzy są podzielone, ale dr Ahmed Ismail, słynny brytyjski ginekolog gwiazd i rodziny królewskiej, radzi, by od czasu do czasu robić sobie przerwy. „Blokowanie naturalnych mechanizmów organizmu przez lata nie musi wcale ich zepsuć, ale nie jest to praktyka, do której warto zachęcać".
"Ja zalecam swoim pacjentkom, by mniej więcej co dwa lata robiły sobie trzymiesięczną przerwę w przyjmowaniu tabletek, żeby organizm zdążył wrócić do stanu normalnego. Taka przerwa jest też okazją do sprawdzenia, czy cykl zdąży się unormować i czy wszystko jest w porządku” – radzi Ismail. W tym czasie stosuj kondomy – one też są skuteczne.
ZOBACZ TEŻ: Ginekolog: 10 rzeczy, które chce Ci powiedzieć
2. Przez ile dni w miesiącu jesteś płodna?
Okienko dni płodnych otwiera się tuż po owulacji, czyli uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graff'a. W tym czasie Twoje ciało jest przygotowane przez hormony na zapłodnienie. Przeciętnie kobieta, której cykl trwa 28 dni, jajeczkuje około 14. dnia (licząc od pierwszego dnia okresu). A zatem kobieta jest płodna zazwyczaj od 14. do 19. dnia cyklu.
Ale tu uwaga. Plemniki potrafią przeżyć w ciele kobiety nawet 6 dni, zatem trzeba „okienko płodności” przesunąć o 6 dni do przodu, bo jeśli będziesz się kochała np. w 10. dzień cyklu, a jego plemniki przetrwają 5 dni, w 15. dniu cyklu mogą doczekać się jajeczka.
Niestety, cykl nie zawsze ma 28 dni, owulacja również może pojawić się wcześniej, dlatego właśnie – jeśli nie chcesz mieć dzidziusia – zdaj się na inne metody antykoncepcji. No chyba że właśnie chcesz, to wtedy próbuj najbardziej intensywnie między 14. a 19. dniem
3. Czy orgazm zmniejsza ból brzucha podczas miesiączki?
Nawet jeśli niespecjalnie masz ochotę na przytulanki, może warto się zmusić albo chociaż zapewnić sobie orgazm na własną rękę. Jak bowiem wynika z danych University of Maryland, orgazm łagodzi ból menstruacyjny (zobacz, jakie są pozostałe korzyści zdrowotne z seksu).
W czasie orgazmu Twoja macica ulega serii skurczów, co paradoksalnie (bo ból dołu brzucha w czasie miesiączki też jest spowodowany jej skurczami) zmniejsza dolegliwości. Nie do końca wiadomo, czy jest to efekt szybszego zużycia zapasów wazopresyny (to ona właśnie powoduje skurcze), czy też efekt rozluźnienia mięśni.
Komentarze
~Renia, 2019-08-22 14:50:34
~Arnika, 2017-10-31 23:37:58
~gosc456, 2017-09-30 23:06:05
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?
Potwierdzenie zgłoszenia naruszenia regulaminu
Czy zgłoszony wpis zawiera treści niezgodne z regulaminem?