Czy przed założeniem powinnam wyprać nowe ubrania i bieliznę? [Zapytaj WH]

Eksperci po raz kolejny odpowiedzieli na pytania naszych czytelniczek.

Shutterstock

Tak. Chociażby dlatego, że ubranie przebyło długą drogę zanim dotarło do sklepu, więc warto je odświeżyć. Poza tym w czasach możliwości zwrotów nie dowiemy się, czy nasze „nowe” ubranie już nie było noszone i oddane do ponownego zakupu.

Co więcej, z raportu Greenpeace wynika, że produkcja ubrań, zwłaszcza tych przeznaczonych dla tzw. fast fashion, często wiąże się z użyciem substancji toksycznych dla ludzi i środowiska.

„W ubraniach, które kupujemy, mogą znajdować się ftalany, chlorobenzeny, a często nawet metale ciężkie, takie jak rtęć. W ostatniej dekadzie sytuacja nieco się poprawiła, bo około 80 firm odpowiedzialnych za 15 procent globalnego rynku odzieżowego wycofało z procesu produkcyjnego szkodliwe substancje. Nadal jednak większość ubrań, które znajdują się na sklepowych półkach, może zawierać substancje toksyczne” – wyjaśnia Katarzyna Guzek z Greenpeace.

„Powyższe substancje chemiczne mogą wywoływać kontaktowe zapalenia skóry i alergie skórne. Dodatkowo skóra stanowi olbrzymią powierzchnię wchłaniania ich do organizmu i działania toksycznego” – podkreśla Beata Kosiorek- Nalewajek, dermatolog z Centrum Medycznego Babka Medica, ekspert portalu znanylekarz.pl.

ZOBACZ TEŻ: Czy masz zadatki na liderkę? [QUIZ]

Czy powinnam wymienić szczoteczkę do zębów po chorobie?

Szczoteczka do zębów to idealne siedlisko dla rozwoju wirusów i bakterii. „Dlatego powinniśmy wymieniać ją lub jej główkę regularnie, co 3-4 miesiące, lub po każdej przebytej chorobie, przeziębieniu, grypie, infekcji przewodu pokarmowego czy nawet ataku opryszczki wargowej. W przeciwnym razie narażamy się na powrót infekcji. Jak podaje amerykańska agencja Centers for Disease Control and Prevention, wirus grypy potrafi przetrwać na wilgotnych powierzchniach do 72 godzin. Podczas infekcji powinniśmy też trzymać naszą szczoteczkę z dala od szczoteczki innych domowników” – wyjaśnia lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Periodent w Warszawie.

Dodaje, że nawet jeżeli nie jesteśmy chorzy, to szczoteczkę warto dezynfekować przynajmniej raz na tydzień. Namocz ją w płynie antybakteryjnym do płukania jamy ustnej lub zanurz na około trzy minuty we wrzątku, który zabije zarazki. Pamiętaj również o myciu rączki szczoteczki oraz o higienie pojemniczka, w którym ją trzymamy.

„Bakterie lubią miejsca wilgotne, ciemne i ciepłe, jeśli więc chcemy ograniczyć ich namnażanie, trzymajmy szczoteczkę pionowo w uchwycie, w kubku skierowaną główką do góry lub w innym miejscu, gdzie ma dostęp powietrza, a jej włókna mogą całkowicie wyschnąć” – podpowiada stomatolog.

Kiedy wręczać wizytówkę: na początku czy na końcu spotkania?

Savoir-vivre jednoznacznie tego nie rozstrzyga, więc nie ma ryzyka popełnienia faux pas. Dawniej służbowe wizytówki wręczano wyłącznie pod koniec spotkania, dzisiaj coraz częściej przy jego rozpoczęciu. To drugie rozwiązanie ma jedną kolosalną przewagę: pozwala Ci przypomnieć sobie imię i nazwisko rozmówcy, które mogły wypaść Ci akurat z głowy.

Wizytówkę przekazujemy drugiej osobie do ręki, nie kładziemy jej na stole przed nią, natomiast przy przyjmowaniu wizytówki wypada ją przeczytać przed włożeniem do portfela lub kieszeni. Nie należy wręczać wizytówki jako pierwsza osobie, która stoi wyżej w służbowej hierarchii, ani niczego na niej zapisywać w obecności jej właściciela. Uwagę „kompletny bałwan” napisz po powrocie do swojego biura.

Po porodzie kompletnie nie mam ochoty na seks. To minie?

Lekarze zalecają około sześciu tygodni abstynencji, ale to bardzo indywidualna sprawa. Seks, zanim rany się zagoją, a ewentualne szwy wchłoną, jest po prostu bolesny. Dodatkowo kobiety czują się nieatrakcyjne, nie mają czasu, aby zadbać o siebie, co też nie sprzyja erotyce.

Mimo to nie pozwól, aby partner czuł się odrzucony. Dużo przytulania i pieszczot może jakoś mu to zrekompensuje. Jeżeli wciąż karmisz, obniżony poziom estrogenów sprawia, że Twoja wagina jest mniej elastyczna i mniej nawilżona. Musisz się zaopatrzyć w mnóstwo lubrykantu na bazie wody. I wybieraj pozycje, w których to Ty kontrolujesz akcję i partner nie uciska Twojego brzucha.

REKLAMA