[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Czy poród domowy jest bezpieczny? [Ciekawostki zdrowotne WH]

Jakie jest ryzyko, że coś pójdzie nie tak podczas porodu domowego? Dlaczego warto pić szampana i czy antykoncepcja może zmniejszyć ryzyko nowotworów macicy? Odpowiedzi znajdziesz w zdrowotnych newsach WH.

dziecko fot. shutterstock.com

Czy poród domowy jest bezpieczny?

Spodziewasz się dziecka i zastanawiasz się nad tzw. porodem domowym, lecz boisz się, że coś pójdzie nie tak? Mamy dla Ciebie dobre wieści. Kanadyjscy uczeni z McMaster University porównali 11 493 planowane porody domowe z taką samą liczba porodów w szpitalu i wyliczyli, że ryzyko, że w domu coś pójdzie nie tak, jest niemal identyczne jak w szpitalu, a wręcz nieco mniejsze. Porody w szpitalu częściej wymagały intensywnej pomocy lekarzy – typu podawania oksytocyny czy interwencyjnego cesarskiego cięcia. Na dodatek te matki, które urodziły w domu, rzadziej miały problemy z karmieniem.

REKLAMA

kobieta w okularach fot. Getty Images

Zdrowy sen a niebieskie światło

Idziemy o zakład, że jedną z ostatnich rzeczy, jaką robisz przed snem, jest sprawdzenie komórki. Może ktoś napisał, może masz nowe lajki, może chcesz poznać pogodę na jutro. I w ten sposób sobie szkodzisz, bo niebieskie światło emitowane przez monitory (nie chodzi tu o kolor FB, tylko o niebieskie widmo światła białego) blokuje wydzielanie melatoniny, która Cię usypia. I później nie możesz zasnąć. Chcesz zasypiać szybciej? Na godzinę przed snem odklej się od monitorów lub... kup sobie okulary, które blokują niebieskie widmo. I zaśnij szybciej. Do niedawna okulary blokujące niebieskie światło były bursztynowe, ale firma jins.com opracowała szkła, które wyglądają jak zwykłe, ale blokują niebieskie widmo. Cena: 60 USD.

szampan, alkohol fot. shutterstock.com

Szampan a pamięć

Wprawdzie wieczór rozpoczęty od szampana może się skończyć tym, że pamiętać będziesz tylko jego początek, ale – jak wykazały badania uczonych z University of Reading – jeśli ograniczysz się do dwóch-trzech kieliszków bąbelków tygodniowo, możesz uchronić swoją pamięć przed powolnym zanikaniem związanym z wiekiem. Korzystny wpływ szampana zauważalny jest zwłaszcza w tzw. pamięci przestrzennej, czyli tej, która pozwala Ci odnaleźć drogę do domu i przypomnieć sobie, gdzie położyłaś pilniczek do paznokci.

 

tabletki antykoncepcyjne, antykoncepcja fot. shutterstock.com

Czy tabletki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko raka macicy?

25 – z wyliczeń uczonych University of Oxford wynika, że o ty le procent zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy – choroby, na którą zapada co roku 3000 Polek – jeśli stosujesz pigułki anty koncepcyjne. Nie chcesz pigułek? Wkładka domaciczna (IUD) też zmniejsza ryzyko nowotworów macicy.

WH 03/2016

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij