Czy podczas okresu można zajść w ciążę – odpowiedź eksperta

Mimo że w trakcie miesiączki zwykle nie ma możliwości zajścia w ciążę, zdarzają się przypadki, że w czasie menstruacji dochodzi do zapłodnienia. Dlatego na pytanie „Czy podczas okresu można zajść w ciążę?” odpowiadamy jednoznacznie – można. O wyjaśnienie tego zjawiska poprosiłyśmy eksperta.

Test ciążowy fot. shutterstock.com

Konsultacja ekspercka

””

Dr n. med. TOMASZ BASTA

Założyciel krakowskiej Intima Clinic

Absolwent Collegium Medium Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiadający specjalizację z ginekologii i położnictwa. Wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGPiR) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Autor wielu badań i publikacji naukowych w tych dziedzinach.

Czy podczas okresu można zajść w ciążę – spis treści

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

 „W trakcie miesiączki zwykle nie ma możliwości zajścia w ciążę. To moment, kiedy macica się oczyszcza i pozbywa złuszczającej błony śluzowej”– mówi dr n. med. Tomasz Basta. Nie oznacza to jednak, że okres jest naturalnym środkiem antykoncepcji, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie mimo krwawienia dochodzi do zapłodnienia. „Wynika to z zaburzeń hormonalnych, które mogą sprawić, że może zostać uwolniona nowa komórka jajowa w trakcie menstruacji”– tłumaczy ekspert z krakowskiej Intima Clinic. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety, u których miesiączka pojawia się nieregularnie i trwa bardzo krótko. U nich owulacja występuje wcześnie, bo cały cykl jest krótki, a same plemniki mogą przeżyć w macicy kilka dni, czekając na nią. Poza tym, ze względu na nieregularność cyklu, trudno wyliczyć bez przeprowadzonego badania moment samego jajeczkowania – mówi wykładowca Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej (PTGPiR).

Czy podczas okresu można zajść w ciążę – dni płodne i niepłodne 

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kobiet, u których miesiączka występuje regularnie, ponieważ obserwując swój cykl owulacyjny, są w stanie określić konkretne dni płodne i niepłodne. Cykl owulacyjny zaczyna się w pierwszym dniu miesiączki i trwa zwykle 28 dni – jest to książkowa reguła, ale w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej, bo każda kobieta może mieć różną długość cyklu. W tym czasie płodność kobiety się zmienia.

Kiedy już wiesz, ile trwa każdy Twój cykl owulacyjny, możesz łatwo obliczyć, które dni będą płodne, a które nie. Największa płodność u zdrowiej kobiety przypada w trakcie jej owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej. Jajeczkowanie ma miejsce ok. 14 dni przed miesiączką. Czyli w połowie cyklu, przy założeniu, że trwa on 28 dni– tłumaczy ekspert i dodaje, że przy dłuższych, ale regularnych cyklach, analogicznie owulacja wystąpi trochę później, a przy krótszych wcześniej. – Samo jajeczkowanie też się może przesunąć o dzień do przodu lub do tyłu”.  

Przyjęło się, że dni płodne przypadają na 7 dni przed i 7 dni po owulacji, czyli w całym 28-dniowym cyklu jest to 14 dni. Pamiętaj, że zawsze istnieje ryzyko przesunięcia cyklu, które może wynikać ze zmian hormonalnych, stresu, w efekcie przyjmowania niektórych leków czy przebytej podróży. Czy w takiej sytuacji można zajść w ciążę podczas okresu? Można. „U zdrowej kobiety z regularnym 28-dniowymi cyklami będzie to czas od 7 do 21 dnia cyklu. Miesiączka trwa zwykle od 4 do 7 dni, dlatego może się okazać, że zaraz po miesiączce kobieta może zajść już w ciążę”– mówi ginekolog.

Istnieją jeszcze inne czynniki, które wpływają na to, czy podczas okresu można zajść w ciążę czy nie. Trzeba wiedzieć, że komórka jajowa może przeżyć ok. 24-48 godzin. Więc te doby po jajeczkowaniu również mogą być płodne. Inną kwestią jest to, że same plemniki potrafią przeżyć 3-5 dni, więc uprawiane seksu bez zabezpieczenia przed owulacją również może spowodować zajście w ciążę”– mówi dr n. med. Tomasz Basta, założyciel Intima Clinic.

SPRAWDŹ: Ciąża pozamaciczna – objawy, przyczyny, rekonwalescencja

Czy podczas okresu można zajść w ciążę – przykładowa tabela dni płodnych i niepłodnych

Długość trwania cyklu

Dzień owulacji

26 dni

10-14 dzień cyklu

27 dni

11-15 dzień cyklu

28 dni

12-16 dzień cyklu

29 dni

13-17 dzień cyklu

30 dni

14-18 dzień cyklu

31 dni

15-19 dzień cyklu

32 dni

16-20 dzień cyklu

33 dni

17-21 dzień cyklu

 

Czy można uprawiać seks podczas okresu?

Nie ma co traktować seksu podczas okresu jako temat tabu. Ludzie uprawiają seks również w te dni, na które przypada krwawienie – tak już jest i nic w tym złego. Wręcz przeciwnie! Zdarza się tak, że kobiety właśnie podczas krwawienia odczuwają stan największego podniecenia, które wynika ze zwiększonego, przez estrogeny i testosteron, libido. Niektóre panie twierdzą, że seks podczas okresu może łagodzić także dolegliwości związane z menstruacją. „Trzeba jednak wiedzieć, że podczas okresu narządy płciowe kobiety są bardziej ukrwione, a co za tym idzie bardziej wrażliwe, istnieje większe ryzyko infekcji. Macica pobudzana jest podczas stosunku do skurczów, co może wywołać większe krwawienie miesiączkowe lub je skrócić” – wyjaśnia dr n. med. Tomasz Basta. Nasz ekspert potwierdza, że z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do odbywania stosunków podczas menstruacji, jeśli tylkopartnerom nie przeszkadzają kwestie higieniczne, estetyczne i nie czują dyskomfortu z tego powodu, że z pochwy wydobywa się krwawa wydzielina o specyficznym zapachu. Ginekolog przypomina tylko o zachowaniu wysokiej higieny osobistej.

ZOBACZ TEŻ: Czy można usunąć błonę dziewiczą? Można.

REKLAMA