Czy otyłość wpływa na pracę mózgu?

Mamy niestety złe wiadomości - wydaje się, że pewien rodzaj tkanki tłuszczowej zmniejsza ilość szarych komórek. Przepraszamy wszystkie inteligentne osoby zmagające się z nadwagą, ale trudno dyskutować z naukowymi odkryciami.

otyłość a mózg fot. Shutterstock.com

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii (i opisane w czasopiśmie Neurobiology of Aging) miały na celu wykazanie związku pomiędzy tkanką tłuszczową, a wyższym ryzykiem demencji lub udaru mózgu.

Badacze udowodnili, że niektóre rodzaje otyłości prowadzą do zmniejszenia istoty szarej w mózgu. Chodzi o tę część mózgu, która zawiera najwięcej neuronów i ma kluczowe znaczenie dla funkcji poznawczych. Z istoty szarej jest zbudowana kora mózgowa, najbardziej rozwinięta struktura środkowego układu nerwowego. To tu się mieszczą kluczowe dla naszego funkcjonowania intelektualnego ośrodki odpowiedzialne za samoświadomość, abstrakcyjne myślenie, uwagę, planowanie, rozumowanie logiczne, pamięć, język, umiejętność czytania i pisania.

ZOBACZ TEŻ: Czy można ufać BMI?

„Odkryliśmy, że osoby z większą otyłością, a zwłaszcza te z metabolicznie niekorzystnymi podtypami otyłości, miały znacznie zmniejszoną ilość istoty szarej w mózgu, co wskazuje na pewne pogorszenie funkcji poznawczych. Ale te procesy wymagają dalszych badań” - mówi dr Anwar Mulugeta z Australian Centre for Precision Health na Uniwersytecie Południowej Australii.
Podobny proces, czyli atrofię istoty szarej obserwuje się u ludzi starszych i jest to często związane z demencją. Na przykład otępienie związane z chorobą Alzheimera wiąże się konkretnie z atrofią hipokampa lub zmniejszoną istotą szarą w hipokampie, która w miarę postępu choroby rozszerza się na inne regiony. Tak więc ilość istoty szarej jest wskaźnikiem prawidłowego stanu funkcji intelektualnych.

Naukowcy przeanalizowali ponad 336 000 danych zdrowotnych, a badanie wykazało, że na każde dodatkowe 3 kilogramy masy ciała osoby o średnim wzroście ilość istoty szarej zmniejszyła się o 0,3%.

Więcej ludzi ma nadwagę, niż głoduje

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) prawie 2 miliardy ludzi na świecie ma nadwagę , a 650 milionów cierpi na otyłość. Problem coraz częściej dotyczy dzieci - prawie 40 milionów poniżej 5 r.ż. i 340 milionów w wieku 15-19 lat ma nadwagę lub otyłość. Z otyłością jest związanych wiele chorób, takich jak cukrzyca, choroba zwyrodnieniowa stawów, niektóre nowotwory i oczywiście choroby układu sercowo naczyniowego. Można wyróżnić kilka rodzajów otyłości w zależności od stopnia zagrożenia dla zdrowia. Najbardziej niekorzystny typ otyłości charakteryzuje się nagromadzeniem tłuszczu w okolicy brzucha i narządów wewnętrznych, do tego dochodzi wysoki poziom cholesterolu oraz zwiększone ryzyko cukrzycy typu 2 i choroby wieńcowej.
Otyłość „bezpieczna” charakteryzuje się większym nagromadzeniem tłuszczu wokół bioder, a mniejszym na narządach wewnętrznych. Wiąże się z nią mniejsze ryzyko cukrzycy i chorób serca. Ale nawet dla osób o normalnej wadze nadmiar tłuszczu w okolicy brzucha powinien stanowić powód do niepokoju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Odchudzanie ze sporej nadwagi

Źródło: medicalnewstoday.com

 

Zobacz również:
REKLAMA