Czy octem jabłkowym można wyleczyć grzybicę pochwy?

W internecie ocet jabłkowy cieszy się dobrą passą. Polecany jest, jako domowy specyfik, który nie tylko upiększa skórę twarzy czy włosy ale także leczy np. grzybicę pochwy. Mamy jednak nieco wątpliwości do jego „wspaniałości”, a o ich rozwianie poprosiliśmy ginekologa.

łyżka octu jabłkowego Shutterstock

Jakie są przyczyny i objawy grzybicy pochwy?

Grzybica (kandydoza, drożdżyca) pochwy wywołana jest przez grzyb zwany Candida. Uwielbia on ciemne, wilgotne przestrzenie, takie jak usta, gardło czy pochwa. W tym ostatnim miejscu przyczyną powstawania może być przyjmowanie antybiotyku, który zabija te „dobre” bakterie, czyli pałeczki kwasu mlekowego, a te chronią pochwę przed infekcjami. Innym powodem zagnieżdżania się grzyba może być nieoddychający materiał bielizny (wybieraj bawełnę, daruj sobie jedwab). Pamiętać też trzeba o odpowiedniej higienie. Mokre ręczniki, gąbki i myjki to pożywka dla grzybów. Kandydozie pochwy „służą” też wizyty w takich miejscach jak basen czy publiczne toalety.

ZOBACZ TEŻ: 7 zdjęć szyjki macicy, które powinnaś zobaczyć

Jednym z objawów sugerujących grzybicę miejsc intymnych jest swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, obrzęk a nawet ból podczas seksu czy siania oraz nieprzyjemna, gęsta wydzielina, zwana upławami.

Infekcje te są bardzo popularne i jak potwierdzają ginekolodzy - trzy czwarte kobiet zetknie się z nią przynajmniej raz w życiu.

Ocet jabłkowy zwalczy grzybicę pochwy?

W sieci można znaleźć wiele domowych sposobów na leczenie grzybicy pochwy, jak przemywanie jej rozcieńczonym w wodzie octem jabłkowym czy wkładanie skropionego octem tamponu. Specjaliści ostrzegają przed takimi sposobami. „Nie ma do tego żadnych medycznych wskazań. Co więcej ocet jabłkowy ma kwaśny odczyn, więc dodatkowo podrażni pochwę i zabije resztki „dobrych” bakterii – wyjaśnia Lauren Streicher, profesor kliniczna położnictwa i ginekologii z Northwestern University w Stanach Zjednoczonych.

ZOBACZ TEŻ: Endometrioza: czym jest i jak się ją leczy?

Czym leczyć grzybicę pochwy?

Po pierwsze udaj się do ginekologa, który zdiagnozuje, jak duży jest problem. Zaleci specjalne leczenie np.: w postaci czopków dopochwowych albo doustnych tabletek. Infekcja powinna minąć do dwóch tygodni. Podczas leczenia zaleca się stosowanie chłodnych kąpieli. „Zimna woda pomoże w złagodzeniu swędzenia i pieczenia – podpowiada Streicher.

REKLAMA