Czy można mieć zawał serca i o tym nie wiedzieć?

Okazuje się, że tak. „Cichy zawał serca" lub „zawał przechodzony" to realne zagrożenie, na które są narażone szczególnie osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe. 

Cichy zawał serca fot. shutterstock.com

Cichy zawał - objawy

Nagłe osłabienie, problemy z równowagą, bladość, zawroty głowy, zimne poty, duszności, zgaga, ból brzucha, nudności, a nawet wymioty - cichy zawał może objawiać się w nietypowy i mało charakterystyczny sposób. 

Na przejście go w ten sposób narażone są między innymi osoby starsze i te cierpiące na przewlekłe choroby, na przykład na cukrzycę. W ich przypadku bowiem odczuwalność bólu jest mniejsza" – wyjaśnia dr n. med. Magdalena Zagrodzka z Centrum Medycznego Affidea.

Specjalistka ostrzega, że jeśli cichy zawał nie zostanie wykryty odpowiednio szybko, a chory nie rozpocznie leczenia, to może dojść do bardzo groźnych powikłań, a w najgorszym przypadku do zgonu spowodowanego uszkodzeniem serca.

Powyższych objawów nie powinno się lekceważyć, szczególnie wtedy, gdy pojawiają się nagle. Każdy z nich może być wywołany przez cichy atak serca. Najlepiej dmuchać na zimne i niezwłocznie wezwać pogotowie.

Jeśli masz podejrzenie, że ktoś z Twoich bliskich przeszedł cichy zawał w przeszłości (mogą o tym świadczyć np. przewlekłe zmęczenie i duszności), nie czekaj na rozwój wypadków, tylko czym prędzej poleć mu skontaktowanie się z lekarzem.

Jak sprawdzić, czy miało się cichy zawał?

U pacjenta, który przebył niemy zawał serca, prawie zawsze powstaje blizna, rozpoznawana później w EKG przez lekarza. Z elektrofizjologicznego punktu widzenia zjawisko to polega na tym, że w obszarze mięśnia sercowego, w którym dokonał się zawał, nie ma już tkanki przewodzącej potencjały (czyli żywych kardiomiocytów), lecz wytwarza się blizna, którą w EKG uwidaczniają tzw. patologiczne załamki Q” - mówi dr Agnieszka Tycińska z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Inną, bardziej zaawansowaną metodą diagnostyczną, która pozwala sprawdzić, czy przeszło się cichy zawał, jest rezonans magnetyczny. Dzięki niemu lekarz jest w stanie ocenić, czy w mięśniu sercowym są widoczne zmiany i na tej podstawie podjąć decyzję o procesie leczenia. 

Pamiętaj, że...

... klasyczny zawał serca objawia się silnym, trwającym około 10-20 minut bólem w klatce piersiowej, który promieniuje do lewego ramienia, gardła i szyi.

 

Źródło: zdrowie.pap.pl

Zobacz również:
REKLAMA