Czy możesz mieć okres w ciąży? [krwawienie w ciąży]

Planujesz zostać mamą? Sprawdź, czy okres w ciąży jest możliwy i czy powinnaś się martwić każdym krwawieniem.

| Data aktualizacji: 2020-08-03
krwawienie w ciąży fot. Shutterstock.com
fot. Shutterstock.com

Ciąża przez wiele kobiet nie jest oceniana jako najprzyjemniejsze doświadczenie, ale ma też swoje zalety. Poza tym, że nikt nie patrzy na Ciebie krzywo, kiedy zagryzasz chipsami gofra z masłem orzechowym i dżemem, przez cudownych 9 miesięcy nie musisz męczyć się z okresem.

Spis treści:

  1. Okres a ciąża
  2. Krwawienie w ciąży - co robić?
  3. Plamienie w ciąży
  4. Czy martwić się krwawieniem w ciąży?
  5. Krwawienie w trzecim trymestrze ciąży

1. Czy w ciąży ma się okres?

Technicznie rzecz biorąc, nie. Będąc w ciąży, nie powinnaś mieć podręcznikowej comiesięcznej menstruacji (czyli zachodzącym cyklicznym złuszczaniu się nabłonka macicy pod wpływem zmian stężenia hormonów płciowych), co nie znaczy że od momentu zapłodnienia do porodu nie zobaczysz krwi na swojej bieliźnie.

2. Krwawienie w ciąży – co robić?

Więc co robić, kiedy zaczniesz krwawić, będąc w ciąży? Po pierwsze: zachowaj spokój. Drobne krwawienie jest dość powszechne u ciężarnych, choć oczywiście nie wolno go ignorować, bo może być niebezpieczne. Potwierdzają to eksperci. „Plamienia zdarzają się około 30% ciężarnych będących w pierwszym trymestrze – mówi dr Joanne Stone z Nowego Jorku. – I choć zazwyczaj są zupełnie niegroźne, za każdym razem powinno się skonsultować taką sytuację ze swoim ginekologiem. Tak dla pewności”.

3. Plamienie w ciąży – czy to normalne?

Plamienie w pierwszym miesiącu ciąży to nie powód do zmartwień. Niektóre ciężarne kobiety krwawią mniej więcej wtedy, kiedy przypada ich kolejna miesiączka po zapłodnieniu. „Jest to zazwyczaj związane z implantacją, czyli zagnieżdżeniem zarodka w przedniej ścianie macicy, które zazwyczaj następuje między od 6 do 12 dni od momentu zapłodnienia.” – tłumaczy Stone. Zbieżność z przewidywaną datą okresu jest zatem zupełnie przypadkowa.

4. Czy martwić się krwawieniem w ciąży?

Ważne jest, żeby zauważyć różnicę między plamieniem (bardzo skąpym krwawieniem, jak w pierwszym lub ostatnim dniu okresu) a krwawieniem miesiączkowym. To pierwsze może pojawić się w pierwszych 2-3 miesiącach ciąży, kiedy jajo płodowe nie wypełnia jeszcze całkowicie jamy macicy i złuszczeniu ulega fragment "niezamieszkanej" śluzówki. Tego typu krwawienia w ciąży w terminach miesiączek są nie tylko skąpsze, ale też krótsze niż normalny okres.
Opisana wyżej sytuacja jest raczej niegroźna dla Ciebie i dziecka, jeżeli jednak jesteś w ciąży i krwawisz na tyle mocno, by wypełnić podpaskę, JAK NAJSZYBCIEJ umów się do lekarza.

Poronienie to tylko jedna z możliwych przyczyn silnego krwawienia z dróg rodnych u ciężarnych.
Uporczywe krwawienie może również oznaczać, że łożysko jest zbyt nisko osadzone – równie nisko osadzone naczynia krwionośne otwierają się i krew wypływa z nich na zewnątrz. Jeżeli wypływa jej sporo, na pewno dostaniesz zwolnienie z pracy, a możesz nawet zostać skierowana do szpitala na przetoczenie krwi, gdyż niedokrwistość może być niezwykle groźna dla dziecka. Jeśli to jedynie akcydentalne plamienie, lekarz prawdopodobnie zaleci Ci powstrzymać się od seksu i dużo wypoczywać przez cały trzeci trymestr ciąży.

5. Krwawienie w trzecim trymestrze ciąży

W zaawansowanej ciąży krwawienie tam na dole, to już poważniejsza kwestia – może oznaczać przedwczesny poród lub odklejenie łożyska (gdy łożysko przedwcześnie odrywa się od ściany macicy). Jednak w tych przypadkach (niezwykle zresztą rzadkich, o ile unikasz narkotyków, alkoholu i regularnie się badasz) od razu będziesz wiedziała, że coś idzie nie tak, jak powinno, ponieważ poza krwawieniem pojawi się bardzo silny ból brzucha. Jasne jest, że to sygnały, by niezwłocznie udać się do szpitala, gdzie lekarz prawdopodobnie przyjmie poród.
Oczywiście, będąc w ciąży lepiej dmuchać na zimne i każde krwawienie skonsultować ze swoim lekarzem – choćby telefonicznie.

A co z seksem w trakcie ciąży? Sprawdź, czy powinnaś go unikać czy może wręcz przeciwnie.

ZOBACZ TEŻ: Jak ćwiczyć w ciąży trymestr po trymestrze.

Zobacz również:
REKLAMA