Czy między atakiem paniki a napadem lęku jest różnica?

To wydarzyło się, że kiedy wracałam w college'u z zajęć do domu. Bez żadnego wyraźnego powodu serce zaczęło nagle bić jak oszalałe, czułam się, jakbym nie mogła oddychać i zaczęłam się pocić, chociaż na dworze nie było gorąco. Przerażona tym, co działo się z moim ciałem, pobiegłam do domu. Byłam przekonana, że umieram.

kobieta trzymająca się za klatkę piersiową GettyImages
Atak paniki trwa przeważnie ok. 10 minut

Niedługo wcześniej z powodu depresji oraz stanów lękowych zaczęłam chodzić do terapeutki, więc zadzwoniłam do niej jak tylko dotarłam do domu. Wiedziała dokładnie, co mi się przytrafiło - miałam atak paniki.

Po latach zorientowałam się, że mój problem nie jest wyjątkowy - niektórzy ludzie nazywają takie epizody napadami lęku, a inni atakami paniki. Czy te terminy są równoznaczne? A może to zupełnie różne zjawiska?

Czy między napadami lęku, a atakami paniki, jest różnica?

Wyjaśnijmy coś już na samym początku: ataki paniki to udokumentowana choroba psychiczna, a napady lęku nie mają takiego statusu. "To termin raczej kolokwialny" - mówi dr C. Vaile Wright, psycholog, dyrektor działu badań i projektów specjalnych w American Psychological Association. "Atak paniki jest epizodem intensywnego strachu, który pojawia się niespodziewanie i trwa około 10 minut" - opisuje Wright.

Wydarza się, kiedy w organizmie uruchamia się mechanizm "walki albo ucieczki". "Gdy dzieje się to bez żadnego rzeczywistego niebezpieczeństwa, ma to destrukcyjny wpływ na człowieka" - tłumaczy Wright.

Zgodnie z Anxiety and Depression Association of America typowe symptomy ataku paniki to:

 • palpitacje, albo przyspieszone bicie serca
 • pocenie się
 • drżenie ciała
 • brak tchu lub uczucie duszenia się
 • uczucie ucisku w gardle
 • ucisk w klatce piersiowej
 • mdłości, bóle brzucha
 • zawroty głowy, oszołomienie, a nawet omdlenie
 • napady gorąca
 • mrowienie i drętwienie kończyn
 • uczucie odrealnienia i depersonalizacji (oderwania od samego siebie)
 • strach z powodu utraty kontroli lub odchodzenia od zmysłów
 • strach przed śmiercią

Co powoduje ataki paniki?

Amerykański National Institute of Mental Health podaje, że może wywoływać je konkretny bodziec (przedmiot, sytuacja), ale mogą też pojawiać się bez żadnej wyraźnej przyczyny. Kiedy dzieje się to często i niespodziewanie, pojawia się strach przed ich wystąpieniem, a także dążenie, aby unikać wywołujących je sytuacji, mówimy o zespole lęku napadowego. "Osoby, które na niego cierpią, mogą niewłaściwie interpretować niewinne symptomy, jak na przykład przyspieszone bicie serca, przez ich lęki jeszcze bardziej się pogłębiają, prowadząc do kolejnych ataków paniki" - mówi Wright.

Jakie okoliczności zwiększają podatność na ataki paniki?

Mogą przydarzyć się każdemu, ale pewne czynniki mogą zwiększyć ryzyko ich wystąpienia.

1. Płeć

Kobiety są dwukrotnie bardziej od mężczyzn podatne na stany lękowe, zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2016 roku w czasopiśmie naukowym Brain and Behaviour. Wynika to z różnicy w funkcjonowaniu mózgów i wydzielaniu hormonów. Według autorów badania kobiety radzą sobie ze stresem inaczej od mężczyzn. Na przykład mechanizm walki i ucieczki uruchamia się u nich łatwiej i jest aktywny dłużej, dzięki działania estrogenu i progesteronu. Do tego będąca neurotransmiterem serotonina nie jest przetwarzana tak szybko.

2. Genetyka

Journal of Neuroscience podał w 2013 roku, że u ludzi cierpiących na zespół lęku napadowego występuje gen NTRK3, który wzmacnia odczucie strachu i związana z nim reakcję organizmu.

3. Inne zaburzenia psychiczne

Jeśli zmagasz się z nimi, na przykład z depresją, możesz być także bardziej podatna na ataki paniki. Inne zaburzenia lękowe, takie jak fobie społeczne, albo zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, także mają zwiększać tę podatność.

4. Czynniki środowiskowe

"Dorastanie w rodzinie, w której jeden z rodziców, albo ktoś z dalszych członków rodziny, cierpi na zaburzenia lękowe, zwiększa ryzyko ich wystąpienia, ponieważ wpływa na temperament oraz podstawowe, wyuczone zachowania" - tłumaczy Wright.
Wpływ mogą mieć także mocne czynniki stresowe, takie jak utrata pracy, albo śmierć w rodzinie.

Jak sobie radzić z atakami paniki?

Najważniejsze: wcale nie musisz z nimi żyć. "Mogą być tak przerażające, że wiele osób może stracić nadzieję na poradzenie sobie z nimi, ale jest naprawdę wiele rzeczy, które można zrobić" - daje nadzieję Wright.

Jeśli któryś z symptomów szczególnie Cię niepokoi, na przykład zaburzenia pracy serca, dokładnie przebadaj się u odpowiedniego specjalisty - radzi Wright. Jeśli okażesz się zdrowa, być może zostaniesz skierowana na terapię kognitywno-behawioralną, koncentrującą się na zmianie sposobu myślenia.

"Celem jest rozpoznanie symptomów i uświadomienie sobie, co oznaczają. Dzięki temu, kiedy zdarza się atak paniki, nie traci się kontroli, ani nie ma poczucia, że atak może okazać się śmiertelny" - wyjaśnia Wright.

Pomóc mogą też specjalne medytacje, będące uzupełnieniem terapii. Efektywne może być też leczenie farmakologiczne, antydepresantami, albo lekami benzodiazepinowymi, takimi jak Xanax. Ich celem jest złagodzenie ostrych symptomów, jak przyspieszone bicie serca, czy pocenie się.

Zobacz też: Poczuj zen, czyli zapachy na poprawę nastroju

Zobacz również:
REKLAMA