Czy lampka z soli himalajskiej ma właściwości zdrowotne? [pytamy eksperta]

Terapie solne? Tak, ale tylko w odpowiednich warunkach. A takich nie znajdziesz w pierwszej lepszej grocie solnej. Jak zatem skorzystać z dobrodziejstw tego minerału? Sprawdźmy.

Lampa z soli himalajskiej fot. shutterstock.com

Daje ciepłe, nastrojowe światło, dzięki któremu we własnych czterech kątach możesz poczuć się jak w luksusowym spa, ale nie wierz w bajki: lampka z soli himalajskiej nie ma właściwości prozdrowotnych, nie oczyszcza też powietrza. „Według mojej najlepszej wiedzy lampki solne nie mają potwierdzonego wpływu na zdrowie: ani pozytywnego, ani negatywnego, niezależnie od pochodzenia soli, z której je wykonano” – mówi pulmonolog dr Marek Koprowski.

Terapie solne – wpływ na zdrowie

Wieści o ich prozdrowotnych właściwościach nie wzięły się jednak znikąd. Prozdrowotna moc soli znana jest od lat i tak się składa, że nie musisz udawać się w podróż do Nepalu, by odczuć ją na własnej skórze. W Polsce terapie solne w postaci inhalacji czy klimatoterapii w podziemnych komorach solnych (subterraneoterapii) od lat stosowane są jako kuracje lecznicze. W Wieliczce, Świeradowie-Zdroju czy podwarszawskim Konstancinie kuracjusze leczą drogi oddechowe (i nie tylko), korzystając z dobrodziejstw tamtejszych pokładów soli.

Jednak żeby mówić o faktycznym wpływie soli na zdrowie, muszą zajść odpowiednie warunki, których kilogramowa lampka solna nie jest w stanie zapewnić. „Podczas subterraneoterapii, oprócz zawartego w powietrzu aerozolu z wysoką zawartością soli, na organizm pacjenta oddziałują również inne czynniki: stabilna temperatura ok. 13 st. C, wysoka wilgotność powietrza, brak alergenów – wyjaśnia ekspert. – Subterraneoterapia jest wskazana w przewlekłych chorobach zarówno dolnych, jak i górnych dróg oddechowych, a jej skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych z udziałem pacjentów z astmą oskrzelową i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W połączeniu z rehabilitacją oddechową i ogólnousprawniającą pozwala uzyskać wszechstronny i długofalowy efekt, wyrażający się mniejszą podatnością na infekcje i rzadszym występowaniem zaostrzeń choroby, jak również poprawą wskaźników w badaniu spirometrycznym”.

SPRAWDŹ: Sól himalajska – czy jest zdrowsza od zwykłej?

Terapie solne dla alergików

Sól pomaga także alergikom, zwłaszcza tym z astmą oskrzelową i alergicznym nieżytem nosa. W wielu miejscowościach znajdziesz tzw. groty solne, ale wizyty w takich miejscach nie przyniosą Ci tylu benefitów. „W tzw. grotach solnych warunki podziemne da się odtworzyć tylko częściowo; głównym problemem jest wentylacja. Przy dużej liczbie osób przebywających równocześnie w takiej grocie nieuchronnie wzrasta temperatura i wilgotność, trudno zatem mówić o stabilności mikroklimatu. Ponadto należy wziąć pod uwagę potencjalne zagrożenie epidemiologiczne” – tłumaczy dr Koprowski. Dlatego jeśli chcesz skorzystać z prozdrowotnej mocy soli, zafunduj sobie wycieczkę do jednego z polskich uzdrowisk i szukaj groty solnej tam, gdzie występują naturalne złoża soli.

ZOBACZ TEŻ: Krioterapia: na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

REKLAMA