Czy koszmary senne mają płeć?

Złe sny męczą przedstawicieli obu płci, ale okazuje się, że tematyka koszmarów nie jest taka sama. O czym śnią mężczyźni, a co spędza sen z powiek kobietom? Poznaj najnowsze badania.

fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com
fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com

To, że kobiety różnią się od mężczyzn wiadomo od zarania dziejów. Wiedzą o tym wszyscy, a już na pewno naukowcy. Postanowili jednak sprawdzić, czy różnią się także nasze sny i okazało się, że tak właśnie jest. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „Sleep” płeć wpływa na to, jakie wizje pojawiają się w naszych koszmarach. Ech, ten gender…

ZOBACZ TEŻ: Pranamat Eco - czy to działa? [Test WH]

Badacze z Montrealu wzięli na warsztat dzienniki senne 331 dorosłych, w których zapisano wszelkie złe sny i koszmary. Tak, okazuje się, że istnieje między nimi zasadnicza różnica. Oba rodzaje nocnych wizji zakłócają nam spokojny sen, ale koszmary są na tyle nieprzyjemne, że potrafią nas obudzić w środku nocy, podczas gdy złe sny to takie, które pamiętasz, gdy zaczyna dzwonić poranny budzik.

Z analizy dzienników sennych wynikło, że mężczyzn i kobiety nie męczą po nocach te same przerażające wytwory podświadomości. Męskie koszmary zdecydowanie częściej dotyczyły chorób i różnych katastrof: od pożarów i powodzi poprzez wojny aż do apokaliptycznych wizji końca świata. Nie zazdrościmy panom tego typu nocnych rozrywek.

Strach przed interpersonalnymi konfliktami – jak kłótnia z przyjacielem lub bycie zdradzonym przez małżonka – dotykały obu płci i stanowiły 34% wszystkich złych snów i koszmarów. Jednak zdecydowanie częściej tego typu wizje spędzały sen z powiek kobietom (stanowiły aż 25%, a u mężczyzn 11%).

Dlaczego to właśnie nas meczą po nocach konflikty w związkach? Autorzy badań sugerują, że w grę wchodzi nasza, zdecydowanie większa, emocjonalność. Chodzi o to, że sny o problemach społecznych mogą wywołać większe poruszenie emocjonalne u kobiet niż u mężczyzn, co prowadzi do tego, że emocje znajdują ujście w snach przedstawicielek płci pięknej.

Jednak nawet jeśli Ty częściej śnisz o zdradzie a on walczy z zombi, oba rodzaje tych snów są na swój własny sposób tak samo przerażające. Jeśli marzysz o spokojnie przespanej nocy, poznaj 7 rzeczy, które rujnują Twój sen i jak najszybciej je wyeliminuj. A jeśli dokucza Ci zgaga, ból karku czy PMS i chcesz wykorzystać noc na regenerację oraz zmniejszenie napięć, zobacz najlepsze pozycje do spania.

ZOBACZ TEŻ: 5 patentów na ograniczenie smogu

Zobacz również:
REKLAMA