[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
1OCEŃ
4.1

Czy koszmary senne mają płeć?

Złe sny męczą przedstawicieli obu płci, ale okazuje się, że tematyka koszmarów nie jest taka sama. O czym śnią mężczyźni, a co spędza sen z powiek kobietom? Poznaj najnowsze badania.

fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com

To, że kobiety różnią się od mężczyzn wiadomo od zarania dziejów. Wiedzą o tym wszyscy, a już na pewno naukowcy. Postanowili jednak sprawdzić, czy różnią się także nasze sny i okazało się, że tak właśnie jest. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „Sleep” płeć wpływa na to, jakie wizje pojawiają się w naszych koszmarach. Ech, ten gender…

 

REKLAMA

Badacze z Montrealu wzięli na warsztat dzienniki senne 331 dorosłych, w których zapisano wszelkie złe sny i koszmary. Tak, okazuje się, że istnieje między nimi zasadnicza różnica. Oba rodzaje nocnych wizji zakłócają nam spokojny sen, ale koszmary są na tyle nieprzyjemne, że potrafią nas obudzić w środku nocy, podczas gdy złe sny to takie, które pamiętasz, gdy zaczyna dzwonić poranny budzik.

Z analizy dzienników sennych wynikło, że mężczyzn i kobiety nie męczą po nocach te same przerażające wytwory podświadomości. Męskie koszmary zdecydowanie częściej dotyczyły chorób i różnych katastrof: od pożarów i powodzi poprzez wojny aż do apokaliptycznych wizji końca świata. Nie zazdrościmy panom tego typu nocnych rozrywek.

Strach przed interpersonalnymi konfliktami – jak kłótnia z przyjacielem lub bycie zdradzonym przez małżonka – dotykały obu płci i stanowiły 34% wszystkich złych snów i koszmarów. Jednak zdecydowanie częściej tego typu wizje spędzały sen z powiek kobietom (stanowiły aż 25%, a u mężczyzn 11%).

Dlaczego to właśnie nas meczą po nocach konflikty w związkach? Autorzy badań sugerują, że w grę wchodzi nasza, zdecydowanie większa, emocjonalność. Chodzi o to, że sny o problemach społecznych mogą wywołać większe poruszenie emocjonalne u kobiet niż u mężczyzn, co prowadzi do tego, że emocje znajdują ujście w snach przedstawicielek płci pięknej.

Jednak nawet jeśli Ty częściej śnisz o zdradzie a on walczy z zombi, oba rodzaje tych snów są na swój własny sposób tak samo przerażające. Jeśli marzysz o spokojnie przespanej nocy, poznaj 7 rzeczy, które rujnują Twój sen i jak najszybciej je wyeliminuj. A jeśli dokucza Ci zgaga, ból karku czy PMS i chcesz wykorzystać noc na regenerację oraz zmniejszenie napięć, zobacz najlepsze pozycje do spania.

Tekst: Kate Moriarty, Katarzyna Dwornik

WH

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij