[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ


OCEŃ
4.1

Czy koszmary senne mają płeć?

Złe sny męczą przedstawicieli obu płci, ale okazuje się, że tematyka koszmarów nie jest taka sama. O czym śnią mężczyźni, a co spędza sen z powiek kobietom? Poznaj najnowsze badania.

fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com fot. bikeriderlondon 2015/shutterstock.com

To, że kobiety różnią się od mężczyzn wiadomo od zarania dziejów. Wiedzą o tym wszyscy, a już na pewno naukowcy. Postanowili jednak sprawdzić, czy różnią się także nasze sny i okazało się, że tak właśnie jest. Zgodnie z badaniami opublikowanymi w czasopiśmie „Sleep” płeć wpływa na to, jakie wizje pojawiają się w naszych koszmarach. Ech, ten gender…

 

REKLAMA

Badacze z Montrealu wzięli na warsztat dzienniki senne 331 dorosłych, w których zapisano wszelkie złe sny i koszmary. Tak, okazuje się, że istnieje między nimi zasadnicza różnica. Oba rodzaje nocnych wizji zakłócają nam spokojny sen, ale koszmary są na tyle nieprzyjemne, że potrafią nas obudzić w środku nocy, podczas gdy złe sny to takie, które pamiętasz, gdy zaczyna dzwonić poranny budzik.

Z analizy dzienników sennych wynikło, że mężczyzn i kobiety nie męczą po nocach te same przerażające wytwory podświadomości. Męskie koszmary zdecydowanie częściej dotyczyły chorób i różnych katastrof: od pożarów i powodzi poprzez wojny aż do apokaliptycznych wizji końca świata. Nie zazdrościmy panom tego typu nocnych rozrywek.

Strach przed interpersonalnymi konfliktami – jak kłótnia z przyjacielem lub bycie zdradzonym przez małżonka – dotykały obu płci i stanowiły 34% wszystkich złych snów i koszmarów. Jednak zdecydowanie częściej tego typu wizje spędzały sen z powiek kobietom (stanowiły aż 25%, a u mężczyzn 11%).

Dlaczego to właśnie nas meczą po nocach konflikty w związkach? Autorzy badań sugerują, że w grę wchodzi nasza, zdecydowanie większa, emocjonalność. Chodzi o to, że sny o problemach społecznych mogą wywołać większe poruszenie emocjonalne u kobiet niż u mężczyzn, co prowadzi do tego, że emocje znajdują ujście w snach przedstawicielek płci pięknej.

Jednak nawet jeśli Ty częściej śnisz o zdradzie a on walczy z zombi, oba rodzaje tych snów są na swój własny sposób tak samo przerażające. Jeśli marzysz o spokojnie przespanej nocy, poznaj 7 rzeczy, które rujnują Twój sen i jak najszybciej je wyeliminuj. A jeśli dokucza Ci zgaga, ból karku czy PMS i chcesz wykorzystać noc na regenerację oraz zmniejszenie napięć, zobacz najlepsze pozycje do spania.

Tekst: Kate Moriarty, Katarzyna Dwornik

WH

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij