Czy jesteś uzależniona od smartfona? [TEST]

Jak często – zamiast cieszyć się chwilą, ładną pogodą, towarzystwem przyjaciół – wgapiasz się w ekran swojego telefonu? Zobacz, czy masz już problem.

Shutterstock.com
fot. shutterstock

Próbowałaś kiedyś policzyć, ile czasu spędzasz, korzystając ze smartfona? Proponujemy cyfrowy rachunek sumienia? Zajrzyj do swojej skrzynki pocztowej, do Messengera, Snapchata, Twittera, na Instagram i gdzie tylko jesteś zalogowana, i policz, ile czasu zabiera Ci sprawdzanie powiadomień. A potem dodaj do tego przeglądanie interesujących Cię stron, blogów, oglądanie filmików na YT, scrollowanie FB etc. Czy nie spędzasz w wirtualnym świecie więcej czasu niż tu i teraz? Tak? To wiedz, że to ma, niestety, przykre konsekwencje. Według badań już 77% młodzieży do 24 roku życia jest uzależniona od cyfrowej rzeczywistości.

A jak to jest w Twoim przypadku? Zrób test, zobacz, jakich odpowiedzi masz najwięcej i przeczytaj „opis swojego przypadku”.

ZOBACZ TEŻ: Jak się pozbyć przeszkadzajek w pracy i wreszcie skupić się na dłużej?

1. Jesteś ze znajomymi „na mieście” i nagle zauważasz, że bateria w telefonie sygnalizuje 3% naładowania. Co robisz?

A. Prosisz barmana, aby podładował Ci telefon.

B. Nic nie robisz. Dobrze się bawisz, a niech inni zajmą się robieniem fotek i wrzucaniem ich na portale społecznościowe.

C. Wyciągasz z torebki power bank. Zawsze go nosisz ze sobą, na takie właśnie sytuacje.

D. Wyłączasz telefon. Włączysz go później, żeby zobaczyć, czy nie ma żadnych pilnych wiadomości.

 

2 Jesteś w pracy, ale podczas lunchu zamieściłaś na Instagramie naprawdę zabawne foto, a teraz...

A. Nastawiasz telefon na wibrację. Mając pewność, że usłyszysz, jak ktoś zamieści komentarz, możesz się skupić na pracy.

B. Sprawdzasz swoje konto w drodze do domu.

C. Nastawiasz w telefonie sygnał powiadomień na maks i czekasz z zapartym tchem.

D. Sprawdzasz swoje konto podczas przerw na kawę i za każdym razem, kiedy wyjdziesz do toalety.

 

3. Twoje życie uczuciowe i telefon są...

A. Dosyć blisko związane, ale nie odbierasz telefonu podczas seksu.

B. Pewnie, że jedno z drugim ma dużo wspólnego. Jakoś się chyba musisz umawiać i wymieniać informacje.

C. Tak ściśle ze sobą powiązane, że nie wyobrażasz sobie życia uczuciowego bez smartfona. No i bez internetu, ma się rozumieć.

D. Stanowią zabawną kombinację, zwłaszcza od kiedy masz aplikację śledzącą partnera.

 

4. Nie możesz znaleźć telefonu, gdzieś go wcięło. Co robisz?

A. Jesteś wytrącona z równowagi – przecież masz tam wszystkie informacje.

B. Mówisz sobie: na pewno się gdzieś znajdzie, kiedy go nie będę szukać, i wracasz do swoich zajęć.

C. Ze zdenerwowania rozbolał Cię brzuch, biegasz jak oszalała po domu i szukasz wszędzie. Panika!

D. Natychmiast przeszukujesz wszystkie oczywiste miejsca, a na koniec – tak na wszelki wypadek – zaglądasz do lodówki i kosza na śmieci.

 

5. Kiedy spotykasz się z rodziną i przyjaciółmi, co robisz z telefonem?

A. Używasz, oczywiście. Troszeczkę. Przecież trzeba zrobić zdjęcia i pokazać innym, jak wygląda Twoje mieszkanie po remoncie.

B. Wyciszasz telefon i koncentrujesz się na bliskich ludziach. Uważasz, że zajmowanie się telefonem zamiast ludźmi jest niekulturalne.

C. Denerwuje Cię, że co chwilę ktoś Cię poucza, żebyś odłożyła wreszcie telefon i zajęła się rozmową. To nie jest takie proste.

D. Co jakiś czas sprawdzasz telefon między rozmową z tym czy z tamtym.

 

6. Gdybyś wyjechała na tydzień w góry bez zasięgu i dostępu do internetu, jak byś się czuła?

A. OK. I tak masz nagrany filmik z ćwiczeniami jogi oraz e-booka, a bez reszty jakoś sobie poradzisz.

B. Och, nareszcie, jaka ulga.

C. Okropnie. I tak pewnie co jakiś czas sięgałabym po telefon i sprawdzała, czy na pewno nie ma sieci. Przecież to niemożliwe, żeby gdzieś nie było.

D. Trochę niepewnie, ale może to dobrze zrobić sobie odwyk od czekania na lajki i komentarze

 

7. Jest noc. Leżysz już w łóżku, a gdzie znajduje się Twój telefon?

A. W Twoich rękach, ale przestawiony na tryb nocny. Wiesz przecież, że niebieskie światło upośledza sen. Ale tylko sobie coś zobaczysz przed zaśnięciem.

B. W korytarzu na półce. Nie chcesz żadnych fal elektromagnetycznych w sypialni – sypialnia jest do wypoczynku.

C. W Twoich rękach, ale podłączony do ładowarki. Musi się zregenerować w ciągu nocy, tak jak i Ty.

D. Na stoliku nocnym. Tak, żebyś słyszała dźwięki powiadomień za każdym razem, kiedy ktoś skomentuje Twój post.

Masz najwięcej:

A

Czas na odstawienie Niby masz świadomość, że technologia może być szkodliwa w nadmiarze, ale chyba nie rozpoznajesz u siebie subtelnych sygnałów uzależnienia. Prawdopodobnie używasz dużo aplikacji, które pomagają Ci ćwiczyć i utrzymywać zdrową dietę. To jest dla Ciebie dobre, ale zbytnie przywiązanie do telefonu już nie. Badanie opublikowane w magazynie „Organizational Behavior and Human Decision Processes” wykazało ponad wszelką wątpliwość negatywny wpływ niebieskiego światła na problemy ze snem oraz w konsekwencji problemy z koncentracją w pracy.

Mamy więcej złych wiadomości. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem sugeruje, że niebieskie światło może mieć działanie rakotwórcze. O ile jednak aplikacja zmieniająca wieczorem kolor światła emitowanego przez Twoją komórkę może pomóc (ponieważ światło zakłóca wydzielanie hormonu snu), to w dalszym ciągu treści, które przeglądasz w telefonie, będą działać pobudzająco. Wypróbuj aplikację Moment, która pokazuje czas spędzony przed ekranem danego dnia, ile razy przeglądałaś Instagram, ile razy YouTube, FB itd. Dowiesz się, ile czasu pochłania Ci technologia.

B

Pod kontrolą Gratulacje. Nie jesteś ascetką technologiczną, ale masz sprawy pod kontrolą. Social media nie zastąpiły Ci życia towarzyskiego, umiesz docenić walory bezpośredniego kontaktu z prawdziwymi ludźmi. To bardzo ważne, bo ze wszystkich warunków szczęśliwego życia przyjazne kontakty z innymi są wymieniane jako jedne z pierwszych.

C

Nie jest dobrze Według wszelkich kryteriów powinnaś poszukać pomocy u specjalisty od uzależnień. Ale najprawdopodobniej jedyne miejsce, gdzie potrafisz szukać pomocy, to media społecznościowe. Jesteś tak mocno związana ze swoim telefonem, a właściwie tym, do czego masz dostęp dzięki niemu, że jest już jakby członkiem rodziny. I faktycznie, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Kansas dowodzą, że kiedy uzależnieni zgubią telefon, doznają podobnych emocji, jak w przypadku zaginięcia kogoś z rodziny.

Czy wiesz, że irracjonalny lęk przed utratą smartfona nazywa się nomofobią? Całkiem niedawno uczeni zdefiniowali taką nową jednostkę chorobową. Jak informuje SecurEnvoy. com, badanie z udziałem 1000 osób wykazało, że 66% cierpi na nomofobię. Badania przeprowadzone przez OnePoll dowodzą, że najbardziej narażeni na tę dolegliwość są przedstawiciele młodszego pokolenia. Objawy choroby notuje się u 77% młodzieży w wieku od 18 do 24 lat i u 64% osób w wieku 25-34 lata. Z badań wynika, że częściej cierpią na nomofobię kobiety. Jak się to leczy? Najlepiej skontaktować się z psychologiem terapeutą o orientacji poznawczo-behawioralnej.

D

Nie jest jeszcze za późno Jesteś na dobrej drodze do uzależnienia od swojego smartfona. Czy to nie brzmi w Twoich uszach głupio, że mogłabyś się od czegoś takiego uzależnić? No właśnie. Proponujemy Ci eksperyment. Na początek pokasuj aplikacje, których nie używałaś od tygodnia lub dłużej. Następnie zablokuj na jeden dzień dostęp do mediów społecznościowych. I wsłuchaj się w siebie – jak się czujesz? Jeżeli źle i wciąż mimowolnie sięgasz po telefon, to działaj. Ogranicz dostęp przez wyznaczenie sobie w ciągu dnia określonego czasu na przebywanie w SM.

Czytaj też: Miłość w czasach Tindera

Zobacz również:
REKLAMA