Czy guma do żucia może ograniczyć rozprzestrzenianie się Covid-19?

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie Molecular Therapy nowa eksperymentalna guma do żucia może zmniejszyć ilość cząstek koronawirusa w ślinie i spowolnić przenoszenie wirusa.
Wstępne wyniki pokazują, że ilość wirusów w ślinie u osób żujących tę gumę zmniejszyła się o 95 procent, ale badania są jeszcze w toku.

guma do żucia fot. shutterstock.com

Wcześniejsze badania nad COVID-19 wykazały, że osoby zakażone charakteryzują się wysokim poziomem wirusów w ślinie. Ta eksperymentalna guma do żucia wyłapuje cząsteczki wirusa SARS-CoV-2 i może pomóc obniżyć transmisję wirusa, w momencie gdy zarażone osoby oddychają, mówią lub kaszlą. Naukowcy z University of Pennsylvania opublikowali szczegóły tego interesującego badania w czasopiśmie badawczym Molecular Therapy. Guma zawiera białko, które „łapie” cząsteczki wirusa i jak napisali autorzy badania: „Guma do żucia z białkami zatrzymującymi wirusy będzie służyć jako przystępna strategia ochrony przed zakażeniem poprzez minimalizowanie przenoszenia na inne osoby”. Jak to wygląda dokładnie? Otóż SARS-Cov-2 wchodzi do ludzkich komórek, przyczepiając się do receptorów ACE2. Białka ACE2 znajdują się na powierzchni niektórych komórek i tkanek nabłonkowych w organizmie, takich jak płuca, serce, naczynia krwionośne, nerki, wątroba i przewód pokarmowy. Naukowcy zaprojektowali gumę z białkami ACE2 pochodzenia roślinnego w nadziei, że cząsteczki wirusa przyczepią się właśnie do nich. Przetestowali działanie gumy w probówkach, używając próbek śliny i wymazów od hospitalizowanych pacjentów z potwierdzonym COVID-19. Wyniki są obiecujące, ponieważ ilość wirusów w ślinie spadłą o ponad 95%.

ZOBACZ TEŻ: Antydepresant łagodzi objawy COVID-19

Guma wygląda i smakuje, jak najnormalniejsza w świecie guma do żucia, a co więcej może być przechowywana w normalnej temperaturze przez lata bez uszkadzania cząsteczek białka ACE2, które wychwytuje cząsteczki SARS-coV-2. Naukowcy zwracają uwagę, że może być skuteczna przeciwko innym wariantom Covid-19, ponieważ wszystkie formy SARS-CoV-2 dostają się do organizmu poprzez przyczepianie się do białek ACE2 niezależnie od mutacji.

Jeśli guma okaże się skutecznym narzędziem, może wspomóc walkę z pandemią obok takich środków jak maski, dystans społeczny i szczepienia. Może być również przydatna w krajach, w których szczepionki są trudno dostępne lub w ogóle niedostępne. Czekamy z niecierpliwością na kolejną fazę badań.

Źródło: smithsonianmag.com

SPRAWDŹ TEŻ: Szczepionki nie powodują zaburzeń psychicznych

REKLAMA