Lato, plaża, słońce... I Ty wylegująca się na kocyku od rana do nocy. Wszystko się jednak kiedyś kończy. Gdy już rozpakujesz walizki, odkurzysz cały dom i odkopiesz się z zaległych mejli, sprawdź skórę, czy przypadkiem słońce oprócz opalenizny nie zostawiło na niej niemiłych niespodzianek. Bo tak się składa, że to właśnie ono jest głównym winowajcą raka skóry.
SPRAWDŹ: Substancje, których nie należy łączyć ze słońcem [kosmetyki, leki, warzywa]
CZY GROZI CI RAK SKÓRY?
1. Czy jesteś mężczyzną?
Prawdopodobnie nie, chociaż czytają nas też panowie. A to oni właśnie częściej chorują na nowotwory skóry. Zaznaczasz „nie”? Punkt dla Ciebie.
tak
nie
2. Czy jesteś ruda?
Pytanie jest o naturalny kolor włosów. Jeśli tak, uważaj, bo ludzie z rudymi włosami 4 razy częściej chorują na czerniaka.
tak
nie
3. Czy w rodzinie ktoś chorował na czerniaka?
Badania wskazują, że nowotwory skóry niestety mogą mieć podłoże genetyczne.
tak
nie
4. Czy masz niebieskie albo jasnozielone oczy?
Ludzie o jasnych tęczówkach są bardziej wrażliwi na szkodliwe promieniowanie UV. Brązowoocy są bezpieczniejsi.
tak
nie
5. Czy w dzieciństwie spaliłaś się na słońcu?
Wg Skin Cancer Foundation już pojedyncze poparzenie za młodu podwaja ryzyko wystąpienia raka skóry.
tak
nie
6. Chodzisz do solarium?
Wg Dartmouth Medical School opalanie się pod sztucznym światłem zwiększa ryzyko raka skóry aż 2,5 raza.
tak
nie
7. Czy masz dużo znamion?
Co oznacza dużo? Nie da się wyznaczyć dokładnej granicy, ale jeśli tak na oko jest ich więcej niż 50, ryzyko czerniaka wzrasta znacząco. Nie masz jak policzyć na plecach? Zdaniem lekarzy z St. Thomas’ Hospital w Londynie wystarczy policzyć plamki na prawej ręce (od barku do dłoni). Jeśli jest ich więcej niż 10, to znaczy, że na całym ciele może ich być nawet 100.
tak
nie
WYNIKI
Jeśli wybrałaś wyłącznie odpowiedzi „nie” , raczej nie musisz się martwić rakiem skóry, co oczywiście nie oznacza, że możesz się opalać bez kremu z filtrem. Im więcej zaś plusów przy polu „tak”
, tym szybciej powinnaś umówić się na dermatoskopię. Twierdząca odpowiedź na pytanie 3 i/lub 7 oznacza, że powinnaś odwiedzać dermatologa dwa razy w roku. Odpowiedź brzmi: niestety, tak. Pytanie tylko, jak duże jest ryzyko. Odpowiedz na poniższe pytania i zobacz wyniki. Trzymamy kciuki.
Sprawdź także: Jak kontrolować i dbać o pieprzyki oraz Jak chronić się przed słońcem? [to musisz wiedzieć]